שידור ישיר מקן התנשמת בטירת צבי - גם בלילה

במסגרת 61 שנה למדינת ישראל הוסיפו למצלמת האינטרנט הרגילה בשידור ישיר ממצלמת Infra-Red אפשר לראות גם בלילה את פעילותן של התנשמות שמשמשות כיום מדביר ביולוגי למכרסמים

17/05/2009 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס ישראל
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

תנשמת
גוזלי התנשמת הרכים בקן שבמגדל המים בקיבוץ טירת צבי – צילום: אמיר עזר
ינשופים ותנשמות הן ציפורים האוהבות חיי לילה.  הן ישנות בדרך כלל במשך היום, ובלילה הן מתעוררות לצוד נברנים. כך מתעוררים הננברנים בפעם האחרונה משנתם.

המרכז הבין-לאומי לחקר נדידת הציפורים המשותף לחברה להגנת הטבע ולאוניברסיטת תל אביב יזם פרויקט שבאמצעותו לראשונה בישראל ניתן לראות את פעילותן של התנשמות בקן הביתי שלהן. הקן עליו ניתן לצפות נמצא במגדל המים שבקיבוץ טירת צבי, בעמק בית שאן. מעתה ניתן לראות את התנשמות לא רק ביום אלא גם בלילה, בשידור ישיר מתוך הקן ומסביבתו באמצעות מצלמת Infra-Red אינטרנטית המותקנת בקן.

לראות וגם לשמוע כל השנה, 24 שעות ביום

הפרויקט החל לפעול ביום העצמאות האחרון למדינת ישראל, וניתן באמצעותו ל"הציץ" בשידור ישיר 24 שעות ביממה, שבע ימים בשבוע לתוך "חדר המיטות" של זוג תנשמות המקנן במגדל המים של הקיבוץ. ניתן לא רק לצפות אלא גם לשמוע את הזוג ואת גוזליהם, בקן הותקן גם מיקרופון רגיש המאפשר לשמוע את כל התקשורת של הגוזלים עם ההורים, ואת הקולות הייחודיים של התנשמת המזכירים חולה אסטמה. הקולות המפחידים גרמו לכך שבמסורות העתיקות התנשמת בפרט ודורסי הלילה בכלל נחשבו כציפורים המביאות מזל רע.

תנשמות בטירת צבי מוותיקי הקיבוץ

נברן
תנשמת, בפיה נברן אותה צדה בלילה – צילום: אמיר עזר
זוג התנשמות, חיי ומקנן בקיבוץ כבר כ-30 שנה, וודאי יותר מחלק מתושבי המקום כיום. השנה הזוג הטילו עשר ביצים שמתוכן כבר בקעו הגוזלים. בחודשים מרץ אפריל מטילות התנשות את ביציהן אולם הן אינן עושות זאת בבת אחת, כל יומיים מוטלת ביצה. בניגוד לציפורי השיר, למשל, המתחילות את הדגירה רק כשכל הביצים מוטלות, וכולן בוקעות באותו זמן, התנשמות דוגרות מרגע הטלת הביצה הראשונה. לכן בוקעים הגוזלים בהפרש של יומיים (כל יומיים גוזל נוסף). האם מטפלת בהם בנאמנות רבה ומאכילה אותם באופן רצוף ביום ובלילה בעכברים המסופקים על ידי הזכר שצד אותם בשעות הלילה.

ההפרש בין בקיעת הגוזל הראשון והאחרון הוא כשבועיים עד שלושה, ולכן במידה שאין מכרסמים בשדות, הגוזלים האחרונים לא מקבלים מזון ומתים מרעב, וכך יכולה התנשמות לגדל מספר גוזלים בהתאם למקורות המזון בשדות.

הדברה ביולוגית באמצעות תנשומות

הדברה ביולוגית
תנשמת עפה לקן להביא את הנברן שצדה להאכיל את גוזליה – צילום: אמיר עזר
התנשמות הם מדביר ביולוגי של הנברנים המזיקים בשדות החקלאים. פרויקט שיזמה החברה להגנת הטבע בשיתוף אוניברסיטת תל אביב, המשרד להגנת הסביבה ומשרד החקלאות החל לפני שנים רבות בקיבוץ שדה אליהו שאף הוא בעמק בית שאן, ובו החלו בשימוש בתנשמות ובזים כמדבירים ביולוגיים בחקלאות. לפני מספר שנים הפך הפרוקיט לסמל לשיתוף פעולה בין-לאומי, כשעבר לפעול גם בשדותיהם של חקלאים ירדנים וחקלאים ברשות הפלסטינית. כיום מנסים גם בשטחים עירוניים להציב קנים לתנשמות ולייבא אותם כדי להחליף את ההדברה הכימית של מכרסמים בבתי מגורים.

זוג תנשמות מסוגל לחסל כ-2,000 מכרסמים בשנה, לדברי ד"ר יוסי לשם, מנהל המרכז הבין-לאומי לחקר נדידת הציפורים בלטרון, המשותף לחברה להגנת הטבע ולאוניברסיטת תל אביב. המצלמה בקן התנשמות מהווה חלק מפעילות חינוך והסברה לחקלאים, ולבני משפחותיהם וכן לציבור הרחב, במטרה להרחיב את השימוש בחקלאות ידידותית לסביבה.

עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי איכות הסביבה שידור ישיר מקן התנשמת בטירת צבי - גם בלילה

-->
Feedback Form