נעלי טומס, נעליים עם נשמה אחד תמורה אחד

"אחד תמורת אחד" היא שיטת המכירה של מותג הנעליים טומס (TOMS) שנוצרה כדי לסייע לילדים הגדלים בתנאי עוני. כנגד כל זוג נעלים שהחברה מוכרת היא מעניקה זוג נעליים לילד במצוקה

17/05/2009 קטי מנטיק - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

ילד בניו אורליאנס
ילד משכונת עוני בניו אורלינס, ארה"ב אחרי שקיבל נעליים חדשות – צילום: באדיבות חברת TOMS
נעלי TOMS הם פרשנות אופנתית וסטייליסטית לסנדלים ארגנטינאים מיוחדים מבד שסולייתם עשויה מחבלים והנקראים בספרדית "אלפגרטה" (Alpargata). נעליים אלו שבו את לבם של: קהל הקונים של ראלף לורן, גולשים, את המעודכנים ביותר באופנה ואת המחפשים אחר זוג נעליים נוח ופשוט.

אפשר לראות את הנעליים אפילו על כפות רגליהם של ידוענים מהוליווד כמו קיירה ניטלי וליב טיילור. אולם הנעליים זה לא הכול.

כאשר מייסד החברה, בלייק מייקוסקי, גילה את נעלי ה"אלפרגטה" בארגנטינה, הוא גם גילה באותו זמן ילדים רבים מוכי עוני ללא נעליים שיגנו על כפות רגליהם. הוא רצה ליצור כלי שיוכל לסייע לו לחולל שינוי.

חברת נעלי TOMS נוסדה על עיקרון מנחה פשוט: על כל זוג נעליים שנרכש, TOMS תורמת זוג נעליים נוסף לילד במצוקה. מייקוסקי קורא לרעיון "אחד תמורת אחד".

"מאז שהתחלנו במיזם, נתנה TOMS יותר מ-140,000 זוגות נעליים לילדים במצוקה באמצעות מודל "אחד תמורת אחד". בזכות תמיכתכם, מתכננת TOMS לתת שלושה מיליון זוגות נעליים לילדים בכל העולם בשנת 2009", מסביר מייקוסקי בסיפוק.

סיפורו של מייקוסקי, מתחרה לשעבר ב"מירוץ למיליון" האמריקני, הוא בלתי רגיל. בעת שלמד שיעורי פולו בארגנטינה, קיבל מייקובסקי השראה מנעלי ה"אלפרגטה" שהן נעליים זולות ללא שרוכים העשויות קנבס. נעליים אלו מזוהות לרוב עם בוקרים ארגנטינאים, עם תרבות משחק הפולו ועם חיי הכפר הארגנטינאים.

מטרה נעלה ואופנה בחבילה אחת

נעלי TOMS
ילדים מקבלים את הנעליים האדומות החדשות של טומס - צילום: באדיבות חברת TOMS
גרסתו של מייקוסקי לנעל הארגנטינאית היא הצהרה אופנתית, בעלת מבחר עצום של בדים לא שגרתיים ו"אווירת קליפורניה". חובבי TOMS (לחברה יש אוסף מעריצים גדול) טוענים שהם חשים נהדר כשהם נועלים את הנעליים ולא רק בשל הנוחות האדירה, אלא גם בשל העובדה כי הם יודעים שבזכות רכישתם, במקום מסוים בעולם, יש ילד שמח שזכה ללבוש זוג נעליים זהה.

בתוך שלוש שנים, פיתח מייקובסקי את חברת נעלי TOMS לחברה שסך המכירות שלה לשנת 2009 הוא 13 מיליון דולר. בשנת 2007 הוא זכה בפרס העיצוב של אנשי קופר-הייביט (Cooper-Hewitt ).

נעלי TOMS
ילדים משחקים עם נציג טומס אחרי שקיבלו מהחברה נעליים – צילום: באדיבות חברת TOMS
העיצוב השתלב באופן מושלם בתרבות המערבית כמו גם בתרבות מדינות העולם השלישי. סטייל ונוחות נקשרים יחד למען מטרה טובה ולמה שמחפשים היום הלקוחות.

TOMS מספקת לילדים ברחבי העולם צורך בסיסי, ובו בזמן מספקת לאנשים שיש להם יכולת קנייה הזדמנות לעזור לאחרים ולייצור שינוי.

קמפיין "יום אחד ללא נעליים" של חברת TOMS

ב-16 באפריל יזמה חברת TOMS יום בין-לאומי שבו לא ינעלו נעליים כדי להעלות את המודעות למטרה של החברה. באותו יום עודדו את משתתפי המבצע להותיר את נעליהם בפתח הדלת, אפילו רק כדי ללכת למתקן המים או לתיבת הדואר. הקמפיין פנה למכללות בעלות שם ברחבי ארה"ב ועודד רכישת נעלי TOMS. זו הייתה הדזמנות עיסקית ושיווקית לנעלי TOMS, והזמנות פז לילדים במדינות מתפתחות שאין ברשותם נעליים – ילדים הנמצאים בסכנה לחלות במחלות זיהומיות האורבות להם בחול.

למידע נוסף על נעלי טומס (בשפה האנגלית):  www.tomsshoes.com

מקור נעל האלפרגטה או האספדריל

האלפרגטה או אספרנניה בספרדית ואספדריל בצרפתית היא נעל שחלקה העליון עשוי מבד קנבס ואילו הסוליה עשויה מחבלים הקלועים ל"צמה" ארוכה ומפותלת. את החבל יצרו בזמנו מצמח גומא ספרדי, עשב חזק שמוצאו מספרד, מדרום צרפת ומצפון אפריקה. משערים כי מוצא הנעל בהרי הפירנאים שחלקם הצפוני צרפתי וחלקם הדרומי ספרדי (חלק מחבל הבאסקים).

מסמך משנת 1322 שנמצא בחבל קטלוניה שבספרד מספר על נעל האספדריל שהייתה חלק בלתי נפרד ממסע טיפוסי של מטיילים. מספרד הגיעו הנעליים לשתי ה"אמריקות" הרחוקות יחד עם כריסטופר קולומבוס ושם "הכו שורשיהן". יש הטוענים שההשראה לנעליים הגיעה דווקא מסוג מסוים של סנדל בו השתמשו המצרים הקדמונים. עם הזמן כל מדינה יעדה את הנעל לשימוש המתאים לה כגון: הליכה לים, הנעל של הגאוצ'וס הארגנטינים ועוד. מכך עולה כי כבר מהמאה ה-14 היו הנעליים עדות לפריט המתאים גם לגברים וגם לנשים (יוניסקס).

כילדה שגדלה על התרבות הצרפתית זכור לי שבכל שלב בחיי היה לי זוג של אספדריל, בדרך כלל בצבע כחול צנוע. מאחר שקצב הגדילה שלי היה מהיר, האצבע שלי הייתה חודרת בקלות בבד וקורעת אותו. כך זכיתי לחדש אופנה - אמי הייתה גוזרת בצורה ישרה את מקום החור ומאפשרת "אוורור" לכף הרגל. כיום נעלי האלפרגטה או האספדריל נמכרות בדגמי בד בצבעים שונים ובצורות רבות מכדי לספור אותן. הן יכולות להיות שטוחות כמו במקור או מותאמות במיוחד לנשים עם עקב גבוה, הן יכולות להופיע בצירוף סרטים הנקשרים בקרסול או בגרסה פתוחה מלפנים או מאחור.

את מגוון הדגמים המודרניים לנשים, גברים וילדים אפשר לראות באתר: http://www.espadrillesetc.com/web.php?action=women

כתבות נוספות במדור סגנון
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי סגנון נעלי טומס, נעליים עם נשמה אחד תמורה אחד

-->
Feedback Form