חג השבועות - כי מהאדמה באת

אם נסתכל על לוח השנה העברי המסורתי נראה כי הוא מסודר בסדר כרונולוגי הגיוני עם חיבור לקרקע ולחקלאות

26/05/2009 מורן קמינסקי - אפוק טיימס ישראל
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

שיבולים
חג שבועות תעשה לך ביכורי קציר חיטין - צילום: אפוק טיימס ישראל
חגי ישראל הם חקלאים, ניתן לראות כיצד שלושת הרגלים שלובים יחדיו בתוך לוח השנה שלנו כמועדים חקלאיים. תחילת השנה העברית בחודש ניסן בו חוגגים את חג הפסח – חג האביב, הלבלוב והפריחה, ומציינים את תחילת הקציר ב"הנף חרמש בקמה". חג השבועות הבא אחריו נחגג בחודש סיון בתום מלאכת הקציר והבאת ביכורי השדה לבית המקדש. חג הסוכות הוא חג האסיף בו אוספים את שארית התוצרת החקלאית מהכרם ומהשדה, ומתכוננים לשנה חקלאית חדשה בתפילה שהשמים יביאו לנו שנה ברוכה בגשמים.

את הקשר לאדמה ניתן לראות גם בשמו של חג השבועות. במקרא אין מציינים את התאריך המדויק של החג אלא רק שהוא חל שבעה שבועות לאחר תחילת הקציר וספירת העומר. מקור האבלות בימי ספירת העומר קשור בתקופה החקלאית, בה נמצאים הגידולים בסכנה בשל רוחות השרב השכיחות למדי בתקופת האביב. (רק לאחר כשלון מרד בר כוכבא וחורבן בית המקדש נוסף ההיבט של ביטול מצוות הקציר לבית המקדש והאבל על חללי המרד).

"וחג שבועות תעשה לך בכורי קציר חיטים"

חג הקציר הוא המשכו של חג האביב. בחג האביב חוגגים את יבול השעורה הראשון שאינו מתאים למאכל אדם אלא מתאים יותר כמזון לבהמות. בחג הקציר חוגגים את הבשלת החיטים, היבול העיקרי ממנו אוכלים בני האדם – לחם חיטים.

גם פסח וגם שבועות שניהם חגי ראשית היבול. לאחר ששקדנו וטיפחנו את הגידולים החקלאיים וחלפו סכנות השנה החקלאית, אנו מגיעים אל הימים בהם אפשר ליהנות מיבולי השנה.

השם "חג הקציר", מעלה על נס את תחושתם של חקלאי התבואה וצרכני החיטה. תקופת קציר החיטים, היא תקופה שמחה לחקלאים שזרעו בדמעה וכעת זוכים לקצור ברינה. בתקופה זו חשים החקלאים הרגשה טבעית של שמחה הפורצת מן הלב על כל השפע וההצלחה של היבול, ועל כן חגיגות הקציר.

חג הביכורים

בימי בית המקדש נהגו בני ישראל החקלאים לעלות לרגל לבית המקדש בירושלים. בשבועות הביאו עמם את ביכורי פירותיהם. לפי המסורת נהגו להביא ביכורים משבעת המינים בהם השתבחה ארץ ישראל. הביכורים הובאו בטנא. בקרב העשירים בטנא עשוי מכסף ומזהב ובקרב העניים הובאו הביכורים בסלי נצרים מערבה קלופה. לאחר חורבן בית המקדש נפסק מנהג הבאת הביכורים.

משנתחדשה העלייה לארץ ישראל ניסו האנשים במושבים ובקיבוצים ליצור את "היהודי החדש", המסוגל להגן על עצמו ולפרנס את עצמו מזעת אפיו, בעיקר מחקלאות. כך נבנתה בחג השבועות מסורת מעודכנת על פי רוח הציונות. בחג הקיבוצי נהוג לערוך טקס ביכורים חגיגי שכולו לבן. כחלק מהטקס עורכים מצעד אשר בו מציגים את הטרקטורים והכלים החקלאיים מקושטים ובהם היבולים והישגי המשק היצרני בכלל. בכל שנה מציגים את ביכורי חיות המשק וכן את המקסימים ביותר שעולים על הבמה בליווי אימותיהם – התינוקות שנולדו במהלך השנה.
כתבות נוספות במדור סגנון
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי סגנון חג השבועות - כי מהאדמה באת

-->
Feedback Form