כפר דייגים מקסים בביקור בדרום צרפת

פורט קמארג – כפר דייגים מנומנם שהפך לאתר מועדף לתיירים

27/10/2009 אלקה בקרט - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

דרום צרפת
הציוריות של המים - צילום:gential, Flickr
עיירת החוף השלווה Le Grau-du-Roi שבדרום צרפת שוכנת לאורך חוף הים התיכון. כאן תוכלו לחוות את קסמו של כפר דייגים שהוא גם אחד מנמלי היאכטות המפוארים ביותר של אירופה.

לכפר הדייגים השליו הזה העניקו בזמנם חברי משפחת המלוכה שמות ותארים נוספים שהתייחסו גם לתעלה הטבעית הממוקמת באזור שפך נהר הרון, שממערב לחבל ארץ לנגדוק. כפר זה הפך ממקום קטן, שקט ואידאלי לדייג למוקד משיכה הממגנט אליו תיירים רבים.

עד שנת 1850, כ-500 תושבי הכפר ראו בו כביתם. אולם מאז התפתח המקום לאתר תיירות מועדף, בו מספר המבקרים עולה בהרבה על מספר התושבים המקומיים. אין פלא בכך, במיוחד לאור העובדה שהמבקר יכול לצעוד לאורך 18 ק"מ של חופים טהורים ומדהימים, שרוחבם משתרע לעיתים על פני 700 מטר. אזור הרחצה נטול כל שרטונים בעומק המים. החופים במקום ידידותיים במיוחד עבור ילדים, והמים בהם זוהרים ונקיים.

בכל בוקר הדייגים המקומיים, אשר עדיין עוסקים במשלח ידם כאן, מוכרים לאורך החוף את שלל הדגים ופירות הים שדגו בערב הקודם. תיירים ותושבים מקומיים כאחד עומדים בתור מול דוכני הדייגים כדי לרכוש תוצרתם הטרייה. צי הדיִג של המקום כולל כיום 45 סירות דיג. זהו אחד מציי הדיג הגדולים ביותר לאורך חופי הים התיכון בצרפת. רוב הסירות נושאות רשתות-דייג קטנות.

הביקוש לתיירות במקום הוביל למינויו של האדריכל ז'אן בלאדור, אשר בשנות השישים של המאה הקודמת סייע בבניית אחד מנמלי הנופש המפוארים של אירופה, La Grande-Motte, הכולל בתי דירות ושטח עגינה עבור 4,600 סירות. העיר יכולה לאכלס עד 30,000 איש. ישנן גם וילות רבות בבעלות פרטית, אשר אליהן ניתן לגשת אך ורק באמצעות סירה.

כםר דייגים
הנמל של Le Grau-du-Roi - צילום: AFP
יזם שוויצרי דובר צרפתית בשם אליין מציע שיִט בסירות למבקרים, במחיר 4 אירו למבוגר ו-2 אירו לילד. למרות הטיילת המקסימה המחברת את שני חלקי העיירה: לה גרו דה רוי ופורט קמארג, המבקרים יכולים להשביע את סקרנותם לגבי נמל זה אך ורק מתוך המים עצמם. מהסירה, יכולים הנוסעים לתצפת לעבר ציפורים נדירות שונות – פלמינגו, שחפים מיוחדים, סנוניות וביצניות – כולן מאכלסות את מרבצי המלח באזור הנמל. במרחק, ניתן לראות מחזה כמעט מיסטי: הסוסים הלבנים המקסימים של קמארג רועים בשלווה.

קמארג גובלת גם בביצות ובשפך הנהר, שם ניתן למצוא יותר מ-300 זנים שונים של ציפורים, רובן נדירות, וכן זני צמחים מיוחדים לאזור. האזור הוא אחד משלוש הביצות החשובות ביותר באירופה, ומציע מקלט לזנים בסכנת הכחדה. מבקרים יכולים למצוא בנוף הייחודי תחושת שלווה והתחדשות.

המקומיים מתייחסים לשור של קמארג כאל סמל ומייחסים לו תכונות מיוחדות. הם מצלמים אותו בלהיטות, ופסלים ריאליסטיים ומופשטים שלו מוצגים מתוך כבוד. דמויות השור מקשטות את הקירות בבתים רבים, ציבוריים ופרטיים כאחד (אין זה סוג השור המוכר לנו ממלחמות השוורים הספרדיות). ישנן חוות שוורים, הקרויות manade, המתמחות בגידול השור למטרה מיוחד במינה: "מרוץ קמארג" – מרוץ שוורים מקומי המתקיים מידי שנה. מדובר באירוע ססגוני ביותר.

אטרקציה נוספת המושכת די הרבה תיירים לאתר הוא "אקווריום הים". האקווריום כולל שני מפלסים, בהם ניתן לצפות ביצורי הים האקזוטיים ביותר. המקום ידוע גם בזכות הטיפול המסור שהוא מעניק ליצורי ים שלקו במחלות, עד אשר הם חוזרים לאיתנם ומוחזרים לסביבתם הטבעית.

המעוניינים בנוף שבאזור ימצאו את מרבצי המלח ושדות האורז הסמוכים מרתקים (מלח הים של קמארג נחשב למעדן גורמה המשווק בכל העולם). סביב העיירה Aigues-Mortes הוקמה חומה שנותרה עד היום במצב מעולה. לחומה מבנה דמוי מבוך הכולל יציאות רבות, ואורכה 1,600 מטר. נדרשים יותר ממספר שעות כדי להקיף בנחת את החומה כולה.

בזכות הכפרים הציוריים שלאורך החוף כמעט כולם נמשכים לאזור קמארג. אך בסופו של דבר, האזור מציע דבר מה לטעמו של כל נופש, עם אין ספור אפשרויות לבילוי ולעשייה.

כתבות נוספות במדור סגנון
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי סגנון כפר דייגים מקסים בביקור בדרום צרפת

-->
Feedback Form