החפצים האבודים של אירופה העתיקה מגיעים לניו יורק

תערוכת "העולם האבוד של אירופה העתיקה" מציגה 250 פריטי חרס, תכשיטים וחפצי פולחן שהתקבלו בהשאלה מיותר מ-20 מוזיאונים ברחבי רומניה, בולגריה ומולדביה

02/12/2009 כריסטין לין - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

אירופה העתיקה
בתצוגה עבודות קרמיקה בגלריה הראשית – צילום: ג'ספר פאקרט/אפוק טיימס
ניו יורק – זאת הפעם הראשונה שחפצים מהעולם האבוד של אירופה העתיקה מגיעים לאמריקה. אירופה העתיקה, הכוללת את רומניה, בולגריה ומולדביה של היום, הייתה בשנים 5000-3500 לפנה"ס ציוויליזציה שברובה אינה מוכרת למערב בשל הגבלות על חפירות ארכאולוגיות בשנות השלטון הקומוניסטי. כיום, חפצי חומר, נחושת וזהב מתקופה זו מוצגים במכון לחקר העולם העתיק (ISAW) של אוניברסיטת ניו יורק.

קישוטי זהב שנחפרו מתוך קברים בעמק הדנובה מעידים על כישורי המטלורגיה של תרבות זו (ג'ספר פאקרט/אפוק טיימס)

תערוכת "העולם האבוד של אירופה העתיקה – עמק הדנובה, -50003500 שנה לפני הספירה" מציגה 250 פריטי חרס, תכשיטים וחפצי פולחן שהתקבלו בהשאלה מיותר מ-20 מוזיאונים ברחבי רומניה, בולגריה ומולדביה.

תרבות מסתורית

אירופה העתיקה
צלמיות קטנות רבות באוסף זה מציגות תנוחה זאת שהאדם המודרני מקשר עם פעולת החשיבה, אך לא ידוע מה היא סימלה בעבר – צילום: ג'ספר פאקרט/אפוק טיימס
ארכאולוגים יודעים שתושבי מה שמכונה "אירופה העתיקה" היו אנשי אדמה שהיגרו מיוון צפונה והתיישבו בעמק הדנובה התיכון והתחתון. הם למדים מחפצים שנמצאו בקברים שאנשים אלו חיו בחברה היררכית – היה מעמד עליון מצומצם, מעמד בינוני ומעמד תחתון רחב שהמנויים עליו בילו את ימיהם בעבודה בשדות.

הארכאולוגים יודעים עוד כי האירופים העתיקים עסקו במטלורגיה (חקר תכונת המתכות/עיבוד מתכות). למעשה, חמישה טון מתוך חפצי הנחושת המתוארכים לתקופה שלפני 3,500 לפה"ס הוצאו משטח זה, כמות העולה על זו שנאספה מכל שאר העולם העתיק גם יחד, לדברי ד"ר דייויד אנתוני, אוצר אורח של התערוכה.

עיבוד המתכות הוא זה אשר הניע את התפתחותה של חברה זו, אומר אנתוני. הוא מעלה תיאוריה האומרת שכיוון שמטלורגיה וקרמיקה חולקות את אותו בסיס בפירוטכנולוגיה (שימוש באש), היו אלו הנשים אשר גילו את המטלורגיה. "ברוב התרבויות הפרהיסטוריות השבטיות ברחבי העולם הקרמיקה לשימוש ביתי יוצרה בידי נשים. אי לכך סביר להניח כי הנשים הן שגילו את המטלורגיה.

אירופה העתיקה
ד"ר דיוויד אנתוני, אוצר אורח של התערוכה, מדבר באירוע הפתיחה – צילום: ג'ספר פאקרט/אפוק טיימס
אולם מה שהארכאולוגים אינם יודעים, היא הסיבה להיעלמותם של אנשים אלו כציוויליזציה בסביבות 5,000 לפנה"ס. "בין חמש לשש מאות ישובים גדולים שהיו מאוכלסים במשך 200 שנה ננטשו כמעט בו-זמנית. איזה אסון טבע או אירוע טראומתי אחר היה יכול לגרום לנטישה פתאומית זו של דרך חיים שהייתה ממוסדת כה בהצלחה?

שאלה זו ניצבת במרכזו של ויכוח לוהט בקהילה האקדמית. יש האומרים ששבטים נוודים השתלטו על היישובים; אחרים טוענים שעליית פני הים גרמה להיעלמות האוכלוסייה ויש המעלים את ההשערה שהתושבים אימצו דרך חיים נומדית.

התצוגה עוקבת אחר עלייתה ונפילתה של אירופה העתיקה. זו התערוכה הראשונה הכוללת לצד חפצי אירופה העתיקה גם חפצים של אנשי הערבות שפלשו מאסיה שעל פי מה שמלומדים מסוימים מאמינים תרמו לנפילתה של אירופה העתיקה.

לא מוכרים למערב

אירופה העתיקה
קישוטי זהב שנחפרו מתוך קברים בעמק הדנובה מעידים על כישורי המטלורגיה של תרבות זו – צילום: ג'ספר פאקרט/אפוק טיימס
לפני נפילתו של מסך הברזל, ארכאולוגים נתקלו בקשיים רבים בבקשם להגיע לעמק הדנובה, דבר המסביר כיצד קרה הדבר שמערכת החינוך המערבית דילגה על תרבות עתיקה זו. אנשי אקדמיה מעטים בלבד ידעו על התרבות של אירופה העתיקה, אומר רוג'ר באגנול, מנהל ISWA ופרופסור להיסטוריה של העת העתיקה, ומוסיף: "אף אם תקבץ יחד חבורה של ארכאולוגים, לא יימצא מי מהם שיודה כי מעולם לא שמע על כך. הדבר לבטח לא הוזכר במהלך לימודיי אני".

"היה זה לא לפני שנות ה-90 שאקדמאים מהמערב החלו לבקר והתחיל שיתוף פעולה עמם, והתאפשר מחקר של האוספים", אומר אנתוני, שבעבודתו הארכאולוגית בשנות ה-70 יכול היה לבצע חפירות רק מחוץ לגוש המזרחי. "הכי קרוב שיכולת להגיע אז, הייתה יוגוסלביה", הוא מוסיף. גם הפצת המידע התעכבה. "רק לאחרונה יכלו החוקרים המזרח אירופיים לדבר באופן חופשי ופתוח על הנושא עם חוקרים מערביים. כמו כן, נדרש זמן רב כדי להביא את החומר הארכאולוגי לידיעת הציבור".

כתובת אתר התערוכה: www.nyu.edu/isaw/exhibitions/oldeurope

כתובת המכון לחקר העולם העתיק (ISWA) באוניברסיטת ניו יורק היא .15 E 84th St. סגור בימי שני. הכניסה חופשית. התערוכה תוצג עד אפריל 2010.

הכתבה המקורית באנגלית
כתבות נוספות במדור תרבות
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי תרבות החפצים האבודים של אירופה העתיקה מגיעים לניו יורק

-->
Feedback Form