כלי התקשורת ברוסיה זועקים לעזרה ולחופש

בעוד שטובי העיתונאים ברוסיה נרצחים בזה אחר זה, הנותרים מאחור שואפים לקדם את חופש העיתונות במדינה

01/12/2009 גארי פוירברג - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

דמיטרי מורטוב
דמיטרי מורטוב, עורך העיתון העצמאי "נוביה גזטה" - Novaya Gazeta, תיאר את נסיבות מותם המזעזעות של כתביו. הוא הוזמן לנאום בפני "הוועדה לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה" בנושא שחיקת כלי התקשורת העצמאיים בפדרציה הרוסית. הדיון נערך בתחילת נובמבר בגבעת הקפיטול, וושינגטון די.סי. – צילום: אפוק טיימס
וושינגטון – לאחר נפילת המשטר הקומוניסטי הטוטליטרי של בריה"מ לשעבר בשנת 1991, רוסיה הייתה חופשיה לפתח כלי תקשורת פתוחים ועצמאיים. אולם מינויים של ולדימיר פוטין לראשות הממשלה ושל דמיטרי מדבדב לנשיאות הפדרציה הרוסית גרמו לכלי התקשורת העצמאיים להיעלם בהדרגה, בעוד שרוסיה הופכת ליותר ויותר רודנית ומדכאה.

עיתונאים שכותבים מאמרים העוסקים בשחיתות או בזכויות אדם מוטרדים לעיתים קרובות על ידי השלטונות, מאוימים ואף נרצחים. מקרי הרצח של איגור דומניקוב, אנה פוליטקובסקיה ואנסטסיה בבורובה מעידים על הסביבה המסוכנת והעוינת בה נאלצים לעבוד העיתונאים הרוסים.

כדי להבין טוב יותר את מצבה המסוכן של העיתונות ברוסיה, התכנסה בגבעת הקפיטול בוושינגטון הוועדה לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה (OSCE), המוכרת גם בשמה ועדת הלסינקי.

יועץ המדיניות של ועדת הלסינקי, רון מק'נמארה, ציין בנאום הפתיחה שלו כי מספר לא מבוטל של עיתונאים רוסים נרצחו בשנה האחרונה, כולל העיתונאית ופעילת זכויות האדם נטליה אסטמירובה.

"החקירות בנושא עדיין פתוחות, ולעיתים רחוקות בלבד מובילות למעצרים, לא כל שכן לתביעות", אמר. "מרחב המידע של כלי התקשורת העצמאיים ברוסיה – עיתונים, רדיו וטלוויזיה – ממשיך להצטמק, ורוב הרוסים עוברים לקרוא בלוגים וטכנולוגיות אחרות כדי למלא את החלל שנוצר".

העיתון נוביה גזטה איבד שלושה עיתונאים

דמיטרי מורטוב, עורך העיתון העצמאי נוביה גזטה (ברוסית "עיתון חדש"), היה אחד משלושת העיתונאים שנכחו בוועדה. במהלך שש השנים האחרונות, שלושה מכתביו, מי שהיו עמודי התווך של העיתון, נרצחו: איגור דומניקוב נרצח בשנת 2000, יורי שצ'קוצ'יקין נרצח ב-2003 ואנה פוליטקובסקיה בשנת 2006.

מורטוב מאמין כי שצ'קוצ'יקין הורעל. תוך שבוע ימים כל עורו התקלף, שערו נשר והוא "הפך מאדם צעיר לזקן ושברירי", סיפר מורטוב בריאיון ל-"ועדה להגנה על עיתונאים" (CPJ). הרשומות הרפואיות של שצ'קוצ'יקין, שהיה גם חבר פרלמנט רוסי, נעלמו באורח מסתורי. מורטוב רמז שכנראה האמת אודות הרצח הוסתרה על ידי השלטונות.

"החקירה הפלילית במקרה מותו של יורי [שצ'קוצ'יקין] נפתחה רק שש שנים לאחר האירוע, ולאחר התערבותו האישית של הנשיא דמיטרי מדבדב", סיפר מורטוב.

על פי ארגון "עיתונאים ללא גבולות" (RSF), במקרה הרצח של אנה פוליטקובסקיה באוקטובר 2006, המשפט היה משפט של פשרה ובסופו זוכו שלושת הנאשמים במעורבות ברצח. הרוצח האמיתי והמסית לרצח עדיין חופשיים, למרות צו מעצר בין-לאומי שהוצא נגדם, בעוד שהחקירה עצמה הוקפאה.

בשלב זה של עדותו בפני הוועדה להגנת עיתונאים, מורטוב חש כה רע עד שרצה לסגור את מסמכיו, כך סיפר לנוכחים, אולם אלה עודדו אותו להמשיך.

הארגון "עיתונאים ללא גבולות" דיווח גם על רציחתם של אנסטסיה ברבורובה (מהעיתון נוביה גזטה) ושל עורך הדין לענייני זכויות אדם סטניסלב מרקלוב, שנורו למוות ברחוב בלב מוסקווה בינואר 2009.

מקסים טרודוליובוב  וגריגורי שוודוב
מקסים טרודוליובוב (משמאל), עורך מדור הדעות של העיתון "ודומוסטי", וגריגורי שוודוב, עורך ראשי של העיתון "הקשר הקווקזי" (Caucasian Knot), הוזמנו לנאום בפני "הוועדה לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה" בנושא שחיקת כלי התקשורת העצמאיים בפדרציה הרוסית. הדיון נערך בתחילת נובמבר בגבעת הקפיטול, וושינגטון די.סי. – צילום: אפוק טיימס
חבר הוועדה מקסים טרודוליובוב, דיבר על חשיבות דעתן של מדינות זרות במאבק נגד דיכוי כלי התקשורת ברוסיה. טרודוליובוב הוא עורך טור דעות בעיתון עסקים עצמאי היוצא לאור בשיתוף עם ה-"וול סטריט ג'ורנל" ועם ה-"פייננשיאל טיימס". נכון לעכשיו הוא שוהה באוניברסיטת ייל.

"כאשר אנו מדברים על אנשים שנהרגו במילוי תפקידם, בין אם עיתונאים או חוקרים, חשוב שהרשויות ברוסיה לא ישכחו... שיש אנשים בחו"ל שאכפת להם", אמר. "אנו עדיין חיים בעולם שבו הטוב הוא טוב והרשע הוא רשע".

טרודוליובוב סמוך ובטוח כי בני העם הרוסי יהיו לפעילים יותר אם תגבר מודעותם לרמת השחיתות, לניהול הכושל ולחוסר היעילות של הממשל הנוכחי ברוסיה.

לדבריו, כלי התקשורת במערב סייעו לעיתים קרובות מדי לכוחות הדיכוי במקום להוות דוגמה לחופש העיתונות. הוא סיפר את סיפורו של מגזין בשם GQ, היוצא לאור על ידי המו"ל Condé Nast הן במהדורה אנגלית והן במהדורה רוסית. מאמר ביקורתי ביותר כלפי ולדימיר פוטין פורסם במהדורה האמריקנית, אך נפסל לפרסום ברוסיה בעקבות עצתו של היועץ המשפטי של המו"ל.

"...[זה] מקרה של חברה אמריקנית הדואגת לאינטרסים שלה ברוסיה ובה בעת זונחת את ערכי חופש הדיבור", אמר טרודוליובוב. "הדבר קורה לעיתים קרובות בסין... משום שעסקים הם עסקים. אך הדבר מטריד ומדאיג אותנו, העובדים ברוסיה, אשר נאלצים להתמודד עם... סביבה עוינת ביותר שבה אנשים אינם מבינים את משמעות חופש הדיבור עבורנו".

פיתוח מודעות ציבורית חדשה באמצעות כלי התקשורת

העורך הראשי של העיתון "הקשר הקווקזי" (Caucasian Knot), גריגורי שוודוב, הוצג בפני הוועדה בתור "מומחה בעל שם עולמי לקווקז". קווקז מוכרת כאזור סוער ואלים, בייחוד בצפון המדינה. אומץ ליבו של שוודוב, אשר נוסע באזור מסוכן זה במטרה להבין כיצד ניתן לרסן את האלימות, מעניק לו נקודת מבט אישית כיצד ניתן להגן ולהעצים את כלי התקשורת העצמאיים ברוסיה.

שוודוב מספר כי מאז אביב 2009, שוב עלה כוחם של הטרוריסטים באזור, ופיגועי ההתאבדות בצפון הקווקז גברו. "עלינו להודות כי טרור אמיתי, ולא רק האיום, אכן קיים", אמר.

לדבריו, קשיים גדולים עומדים בפני התקשורת העצמאית המנסה לאזן בין פקידי ממשל מושחתים ונצלנים לבין טרוריסטים. בה בעת, שוודוב אופטימי ומאמין כי ישנם אנשים בעמדות בכירות בממשלים השונים וכן מיעוט מסור של אנשים השואפים לסלול דרך חדשה עבור רוסיה, דרך שאינה נוקטת בחטיפות, בעינויים וברצח.

"אני אכן מאמין שיש מנהיגים חדשים ומדיניות חדשות המיושמות בצפון הקווקז. יש מנהיגים שמנסים להילחם בשחיתות", הוסיף.

תפקיד התקשורת ביצירת חברה אזרחית

שוודוב היה מעוניין לראות את כלי התקשורת מושיטים יד מעבר למקבלי ההחלטות ונוגעות ישירות באזרחים, מעין "תקשורת של השתתפות" שתעורר דיון ציבורי על עריכת שינויים חיוביים בחברה. הוא רואה את האינטרנט ככלי המסוגל לסייע להשגת מטרה זו.

לדבריו, קיים ברוסיה מיעוט המבין את מצבה ומסוגל "לתרום לפיתוח המדינה אם רק תינתן לו ההזדמנות".

בין שלושת העיתונאים שנכחו בוועדה רווחה הסכמה כללית שלמערב תפקיד חיוני בתמיכה בעיתונאים האמיצים המקריבים מחייהם למען תקשורת חופשית ועצמאית ברוסיה. טרודוליובוב הוסיף ואמר כי נחוצה גם תמיכתן המוסרית של מדינות המערב.

לפי מדד חופש העיתונות של הארגון "עיתונאים ללא גבולות", רוסיה מדורגת במקום ה-153 מתוך 175 מדינות נבחנות.

הכתבה המקורית באנגלית
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי עולם כלי התקשורת ברוסיה זועקים לעזרה ולחופש

-->
Feedback Form