להקת שקנאים עברו בשמי אילת

אורחים מיוחדים ביקרו באילת, הם חלפו מעל מוזיאון אילת ושדה התעופה

12/12/2009 רונית זילברשטיין - אתר רד סי
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

שקנאי
שקנאים עפים בשמי אילת – צילום: נועם הראל
להקה ענקית של שקנאים התנחלה בבריכות המלח ובדרכם דרומה. הצלם האילתי - נועם הראל צילם את השקנאים בשעות הבוקר לאחר שהשמש חיממה קצת את האוויר ויצרה זרמי אוויר חמים ("תרמיקות" בלשון החזאים) העוזרים לשקנאים לעלות ולדאות.

השקנאים מנצלים את הימים החמים האלה בכדי לתפוס "טרמפ עם תרמיקות" במסעם דרומה.

נועם הראל מצלם מגיל שמונה ולפני כשנתיים הוציא לאור ספר צילומים והגות בשם "המדבר מדבר". לתמונות נוספות של השקנאים מעל אילת.

קורמורן
שקנאים משקשקים בבריכות המלח יחד עם הקורמורנים, צפונית לעיר אילת – צילום: מורי חן
מדי שנה עוזבים את גדות הדנובה באירופה כ-70,000 שקנאים שמרביתם עושים חניה בישראל. כמה מאות שקנאים אינם ממשיכים בדרכם לאפריקה אלא כמו עמיתיהם העגורים הם מעדיפים להיות בחברתנו בחורף. שהיית השקנאים בין אם קצרה ובין אם ארוכה אינם לטעמם של בעלי בריכות הדגים בצפון. מאחר ואינם יכולים לפגוע בבעל החיי המוגן, הם מנסים לגרש את העופות הגדולים באמצעות רעש, פרוג'קטורים עם אורות חזקים ועוד מיני המצאות.

צוות במדרשת אורנים המסונף לאוניברסיטת חיפה, חקר את נדידתם של העופות הגדולים מאירופה לישראל וחזרה לאירופה. החוקרים, אלן קריבלי מצרפת, עידו יצחקי, זאב ערד ומרווה שמואלי מישראל נעזרו בנתונים

אילת
השקנאים הלבנים אינם מתרגשים מהקורמורנים השחורים הנחים בצמוד אליהם - צילום: מורי חן
מלוויין כדי לעקוב אחר מסלולם של שקנאים ואירופה לישראל וחזרה לארץ המוצא שלהם. אחרי שהצמידו לאחד השקנאים בן שנה משדר, עקבו אחר תנועתו מישראל לרומניה באביב ושובו לישראל בסתיו.

אך המחקר לא היה לשם לימוד בלבד, אחת המטרות הייתה למצוא פתרונות למנוע מהשקנאים לאכול דגים מבריכות הגידול, דבר הגורם הפסדים לחקלאי אזור החולה בעיקר ולנסות ולהציע מזון חלופי ולהאכיל בהם את השקנאים החולפים וגם את אלה שנשארים לשהות בחורף בישראל.

עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי איכות הסביבה להקת שקנאים עברו בשמי אילת

-->
Feedback Form