ירידה בתחלואה של שפעת החזירים בישראל

מדו"ח העדכון של המרכז הלאומי לבקרת מחלות עולה שנמשכת הירידה בתחלואה בשפעת החזירים ובזיהום חד בדרכי הנשימה העליונות

18/12/2009 נהורה שומלי - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

אחיות
נמשכת הירידה באשפוזים בבתי החולים ממחלת שפעת החזירים. אחיות ברגע של נחת – צילום: William West /AFP
המרכז הלאומי לבקרת מחלות שתפקידו לדווח מדי שבוע למשרד הבריאות על מצב שפעת החזרים בישראל ובעולם, פרסם ב-8 בדצמבר דו"ח שממנו עולה כי בישראל יש ירידה בתחלואה ממחלת שפעת החזירים. בדו"ח נמסר שנמשכות הירידות בהיקפי הפניות לחדרי מיון ילדים ומבוגרים בשל זיהום חד בדרכי הנשימה העליונות ובשל דלקת ריאות. במחלקות הילדים נמשכת הירידה בתפוסת מיטות. מספר התמותה בבתי חולים ממסיבות שונות והיקף השימוש במערכות הנשמה מלאכותית נמצא ללא שינוי בעונה זו.

"בשבועיים האחרונים אנו רואים ירידה בעומס במרפאות של חולי השפעת", אומר ד"ר דן ליבון, מומחה ברפואת משפחה אשר מעורב בחקר שפעת החזירים בישראל, בשיחה עם האפוק טיימס. "הכוונה איננה כי אין יותר חולים, אלא שהגל האחרון אשר החל בתחילת אוקטובר נחלש". ממצאים אלה זהים לממצאים של רופאי המשפחה ורופאי הילדים ולדיווחי משרד הבריאות.

פניות בקהילה

במרפאות מכבי שירותי בריאות נמשכת הירידה בפניות למרפאות הקהילה בשל תחלואה בשפעת החזירים. הירידה מתבטאת בעיקר בקרב בני 0 עד 18 שנים. בשאר קבוצות הגיל אין שינוי משמעותי. הירידה בשפעת מתבטאת בכל חלקי הארץ למעט מחוזות צפון ותל אביב. נמשכת הירידה גם בשיעור הפניות בשל תחלואה בדרכי הנשימה העליונות, בעיה אשר עשויה להיות קשורה לשפעת החזירים. הירידה בתחלואה בדרכי הנשימה העליונות מתבטאת בעיקר בילדים ובני נוער מגיל שנתיים ועד גיל 18. הנתונים המתקבלים מקופת חולים כללית דומים.

אישפוזים

במחלקות הילדים נמשכת הירידה בתפוסת המיטות והיא מגיעה עד כדי 80 אחוז. עד לסוף נובמבר אושפזו במחלקות אלה ילדים עם מחלות כלליות הקשורות לשפעת. אולם לא ניתן עדיין להסיק מסקנות ברורות לגבי עתיד המחלה. לדעת ד"ר ליבון כל ניסיון להסביר את הממצאים הוא ספקולציה. ידוע כי רק חלק קטן מהאוכלוסייה והצוותים הרפואיים חוסן נגד שפעת החזירים ולכן לא ניתן לשייך זאת לחיסון. מזג האוויר התקרר ונעשה גשום יותר, כך שגם הוא אינו הגורם. הלימודים מתקיימים כרגיל, חופש חנוכה החל לפני יומיים, ולכן גם אלה אינם מהווים גורמים מעכבים להתפרצות מחלות.

התחסנות נגד שפעת עונתית

עד ל-6 בדצמבר 2009, התחסנו כ-1,120,500 אנשים נגד השפעת העונתית, כ-15 אחוז מכלל אוכלוסיית ישראל. 56 אחוז מהם אנשים מגיל 65 ומעלה. נגד שפעת החזירים H1N1 - 2009 התחסנו 126,672 נכון ל 7 בדצמבר, כ- 1.8 אחוז מכלל האוכלוסייה.

תוצאות מעבדה

60 אחוז מכלל הדגימות שנבדקו במרפאות יצאו חיוביות לשפעת: 97.5 אחוז מתוכן חיוביות לשפעת החזירים ו-2.2 אחוז לשפעת עונתית.

בתקופה שבין ה-29 בנובמבר ל-5 בדצמבר נלקחו 145 דגימות דם לבדיקה לעומת 3,250 דגימות בתקופה שבין ה-20 ל-25 ביוני השנה.

בעולם

בארה"ב, במהלך השבוע האחרון של נובמבר, נמשכה הירידה בפעילות שפעת החזירים. מדדי התחלואה, בהם הביקורים אצל רופאי הקהילה האשפוזים והתמותה בשל שפעת החזירים, עדיין גבוהים ומעל לצפוי בעונה. מחלת השפעת עדיין נפוצה בכל ארה"ב. מעל ל-99 אחוז מהדגימות החיוביות לנגיף השפעת מסוג A סווגו כחיוביות לשפעת החזירים.

ב-9 מדינות במרכז ובדרום מזרח אירופה, במהלך התקופה האחרונה נמשכה העלייה בתחלואה שפעת החזרים או תחלואה נשימתית, בעיקר בקבוצת הגיל 5 עד 14 שנים. אחוז הדגימות החיוביות לשפעת ב-23 מדינות מתוך ה-28 שנבדקו עומד על 30 אחוז ויותר. ביוון, ליטא ובסיביר מדווח על פעילות שפעת בעוצמה גבוהה מאוד. במדינות אחרות באירופה (בלגיה, איסלנד, אירלנד, אוקראינה וסרביה) פעילות השפעת כבר עברה את השיא ונמצאת עתה בירידה.

ד"ר ליבון מסביר כי "השפעת האנדמית H1N1 (שפעת החזירים) אשר שלטה בחצי כדור הארץ הדרומי, הייתה בסופו של דבר קלה מהמצופה. אצלם החורף כבר חלף. אצלנו עדיין לא. ידוע כי רוב המתלוננים עם סימפטומים של שפעת חולים בשפעת H1N1, רובם בצורה קלה. אנו עדיין לא רואים בישראל תחלואה משמעותית בזנים אחרים של שפעת עונתית".

שעורי תמותה

עד ל- 3 בדצמבר דווחו בעולם 9,324 מקרי מוות בעקבות שפעת החזירים, מתוכם 63 התרחשו בישראל.

עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי בארץ ירידה בתחלואה של שפעת החזירים בישראל

-->
Feedback Form