משבר המים – שימוש חוזר גם במי מזגנים

גם בעת משבר המים אפשר לשמור על גינה ירוקה ונופים יפים, חברת אקוסיסטמס מסייעת בעשיית שימוש חוזר נכון במי הצריכה הביתית והציבורית

23/12/2009 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

אקוסיסטמס
מערכת אגן ירוק של אקוסיסטם – לא להפסיד אף טיפה של מים – צילום: באדיבות אקוסיסטמס
צו השעה הוא לוותר על מדשאות גדולות, אנחנו לא באירופה. אבל למה לוותר על גינה ירוקה כשאפשר לשמור עליה מבלי שחשבון המים ירקיע שחקים?

התייחסות למים אפורים

מים אפורים הם מים שכבר עשינו בהם שימוש ראשוני והם ניתנים לשימוש חוזר. לא כל מים שבהם עשינו שימוש ניתן למחזר, ועד היום ידענו על שלושה מקורות ביתיים וציבוריים למים אפורים: מקלחות, אמבטיות, וכיורי הרחצה. חברת 'אקוסיסטמס מערכות מחזור מים מתקדמות' ((Ecosystems מוסיפה עוד מקור לרשימה - מי המזגנים. "מי מזגנים אמנם לא נחשבים כמים אפורים", אומר ליאור אקנין מנכ"ל אקוסיסטמס, "אך ניתן לעשות גם בהם שימוש חוזר".

כדי להשתמש מחדש במים האפורים הם חייבים הובלה נפרדת, ובשיטות מסוימות גם טיפול מקדים. אחת הבעיות של אגירת מים אפורים שאינם מטופלים כראוי היא אפשרות של היווצרות ריחות שעלולים להפוך את הגינה למקום בלתי נעים לשהייה.

ידועים מספר סוגי מערכות של טיפול במים אפורים, כל אחת עם יתרונותיה וחסרונותיה היא. העיקריות שבהן:

1. מערכת ללא אגירה

במערכת ללא אגירה מותקן חיישן אלקטרוני בצינור ההובלה כרשם זרימה, וכן מותקנת משאבה. חיישן הזרימה מעביר פקודה חשמלית למשאבה לפעול בכל פעם שיש זרימה בקו המים, ופקודה אחרת להפסיק לפעול ברגע שהזרימה נפסקת. ללא אגירה יש סיכוי מועט בלבד להיווצרות ריחות לא רצויים. החיסרון במערכת כזו הוא חוסר השליטה על זמני ההשקיה ועל כמות המים המוזרמים כוון שכל שימוש במים (בבית או במתקן ציבורי) מזרים מים לגינה.

2. מערכת עם אגירה במיכל אחד

בכניסה למכל מותקן מסנן מוצקים ובתוך המכל עצמו המים מטופלים באמצעים ביולוגיים. אם השימוש במים נעשה ביום אגירתם לא ייווצרו ריחות,, אולם קשה לשלוט על כך. ואכן בדרך כלל נשארים מים במכל וקיים סיכוי למפגע של ריח.

3. סינון ביולוגי באמצעות אגן ירוק

זוהי שיטה ישראלית שבה המים מועברים למאגר לשיקוע והם מטופלים על ידי צמחים מיוחדים הידועים ביכולת הטיהור שלהם. שיטה זו, אם מיושמת נכון, אינה מייצרת ריחות רעים. חסרונה הוא בהיותה המערכת היקרה ביותר מבין אלו שמנינו עד כה. יחד עם זאת, עם הפעלת היטל הבצורת ואף אם תבוטל העלייה הצפויה במחירי המים, יש להניח שהמערכת תוכל להחזיר את ההשקעה בתקופה קצרה הרבה יותר מאשר בעבר.

אישור של משרד הבריאות

חברות המתקינות מערכות לטיהור מים אפורים, בעיקר במתקנים ציבוריים, חייבות לעמוד בתקנים של משרד הבריאות. המערכות של חברת אקוסיסטמס כוללות אגן ירוק שהצמחים שבו מותאמים לסוג המים הנאספים. אחרי יציאתם מהאגן הירוק המים עוברים טיפול ביולוגי נוסף. לדברי אקנין, חברת אקוסיסטמס היא החברה היחידה מסוגה בארץ המאושרת על ידי משרד הבריאות. בפיילוט של מערכת שהותקנה במרכז הספורט בעיר שוהם, בדיקות איכות הקולחין מהמערכות שאקוסיסמס התקינה עומדות בדרישות משרד הבריאות ואפילו למעלה מהן. אקנין מסביר שהבדיקות הראו התאמה גם לתקנים המחמירים של אירופה ואוסטרליה במשך שמונה חודשים רצופים שבהם התבצעו דגימות של מים.

רצוי לתכנן מערכת לטיפול במים אפורים בעת בניית המבנה, אך אפשר לעשות זאת גם למבנים קיימים. לפני שנה התקינה חברת אקוסיסטמס מערכת לטיהור מים אפורים בקניון דימונה לאחר שהסתיימה בנייתו. המים בקניון משמשים להשקיית הגינה ההיקפית, לברזי התחזוקה ואפילו למכונות לשטיפת הרצפות של הקניון.

חינוך הילדים לצד מחזור מי מזגנים במערכת החינוך

משרד הבריאות אינו מאשר איסוף מי כיורים בבתי ספר כדי למחזר אותם, אבל מי מזגנים מותרים לשימוש חוזר. מים אלה נוצרים מעיבוי האדים הנמצאים באוויר. בבית הספר הירוק 'רבין' בפרדס חנה מעבירים הילדים את העציצים לצורך השקייתם וממקמים אותם מעבר לקיר מתחת למנוע של המזגן כדי לחסוך במים.

אקנין מסביר את חשיבות הפאן החינוכי. הוא מדגיש את החשיבות של שיתוף הילדים בהפעלה מחנכת כפעולה מלווה להתקנות של מערכות איסוף למי המזגנים. בכל בית ספר בו התקינה חברת אקוסיסטמס מערכת לאיסוף מזגנים הקדימה להתקנת המערכת הרצאה בנושא "שימור מאגרי המים בישראל". הילדים נשאלו מה ניתן לעשות עם מי המזגנים, והרעיונות שהם הועלו נלקחו בחשבון. הילדים סיפרו בזמן ההרצאה כיצד הם מאלצים את הוריהם לחסוך במים. "בכל פעם שההורים פותחים את הברז ואינם חוסכים במים, אני גוער בהם שהכנרת מתייבשת", מספר אחד הילדים.

גישה עסקית לשמירה על הסביבה

אקנין תמיד התעניין במים וכיצד אפשר לחסוך בשימוש בהם. הוא מאמין שמים אפורים הם מאגר עצום ומרכיב חשוב בחיסכון במים, והוא מסכם: "מים אפורים הם חלק מניהול נכון של משק המים בישראל. אם נחסוך מספיק נוכל להזרים מים לנחלים כדי לשקם אותם".

עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי איכות הסביבה משבר המים – שימוש חוזר גם במי מזגנים

-->
Feedback Form