צילומי ה-CT מסרטנים

15 אלף בני אדם מתים מדי שנה בארה"ב כתוצאה מכמות הקרינה שספגו בבתי החולים

25/12/2009 רחלי בינדר - אפוק טיימס ישראל
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

CT
מתברר ששימוש יתר בהדמיות CT ורנטגן, וחריגות ברמות הקרינה הנפלטות בתהליך ההדמיה, מגבירים את התחלואה במחלת הסרטן - צילום:PHOTOS.COM
מחקר אמריקני שפורסם בכתב העת Los Angeles Times חושף: "15 אלף בני אדם מתים מדי שנה בארה"ב מסרטן הנגרם מצילומי רנטגן ו-CT". הסיבה: "שימוש יתר של בתי החולים בבדיקות הדמיה וחריגות גדולות ברמת הקרינה הנפלטת מהן".

סריקת CT מספקת לרופאים הדמיה מדויקת ובהירה מאוד של האיברים הפנימיים בגוף האדם, אלא שלחדות ולבהירות יש מחיר: חשיפה למינון גבוה של קרני רנטגן עלולה ליצור מוטציות בדנ"א, מה שעלול להתפתח לגידול סרטני.

החולים הנחשפים לרמות הקרינה הגבוהות ביותר, הם אלו שעוברים סריקת לב וכלי הדם המקיפים אותו. ד"ר רבקה סמית-בינדמן, מרצה לרדיולוגיה ולאפידמיולוגיה באוניברסיטת סן-פרנציסקו, אומרת כי אחת ל-270 נשים בנות 40 העוברות סריקה סטנדרטית כזו, ואחד ל-600 גברים בני 40 יפתחו סרטן.

שני מחקרים שהתפרסמו במהלך השבוע שחלף בכתב העת "ארכיוני רפואה פנימית" מבטאים כמותית את היקף החשיפה ואת הסיכונים הכרוכים בה.

במחקר הראשון מצאו חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה שבסן-פרנציסקו, כי רמות הקרינה שספגו חולים שעברו שיקוף באמצעות סורק היו גבוהות פי 13 מאלו שעברו צילום רנטגן רגיל.

למשל, סריקת CT רגילה של החזה אמורה להיות שוות ערך לכ-100 צילומי רנטגן, מבחינת חשיפה לקרינה. החוקרים גילו כי חלק ממכשירי ה-CT חושפים את המטופל לרמת קרינה המקבילה ל-440 צילומי רנטגן.

חולה הנחשף באופן חד פעמי למכשיר ה-CT אינו נתון לסכנה, אך הטענה נעוצה בכך שהמוסדות הרפואיים התרגלו להשתמש בסורקי CT בנדיבות רבה מדי. למעלה מ-70 מיליון סריקות נערכות מדי שנה בארצות הברית. כמות זו גדולה פי 23 ממה שהיה נהוג לפני 30 שנה.

חשיפתם של בני אדם לקרינה מיותרת עלולה לעודד התפתחות גידולים סרטניים. קובעים הרופאים.

סריקת ראש שגרתית תביא להתפתחות גידול סרטני אצל אחת מתוך 8,100 נשים ואחד מתוך 11,800 גברים. "אצל מטופלים בני 20 הסיכון כפול ואצל חולים בני 60 הסיכון נמוך ב-50%". נכתב במחקר שנערך באוניברסיטת קליפורניה.

במדינת ישראל מודעים להשלכות הבעייתיות של סריקות הרנטגן וה-CT, ולכן הונחו הרופאים למתן ככל הניתן את השימוש בהן, נאמר על ידי משרד הבריאות בתגובה למחקרים שפורסמו לאחרונה בארצות הברית. עוד נמסר על ידי משרד הבריאות שכבר לפני שנה הוחלט לעדכן את הנהלים בחוזר מנכ"ל.

"בדיקת ה-CT היא בדיקה חיונית שמצילה חיים" אומרת ד"ר סיגל סדצקי, מנהלת היחידה לאפידמיולוגיה של סרטן במכון גרטנר של משרד הבריאות, "אך לאור החשיפה לקרינה צריך לשקול בכובד ראש כל בדיקה, ולבצע אותה רק אם היא חיונית". לטענתה, נערך לאחרונה מחקר נוסף בארצות הברית, שקבע כי 2 אחוז מהחולים בסרטן, חלו בעקבות החשיפה למכשירי ההדמיה.

כתבות נוספות במדור מדע
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי מדע צילומי ה-CT מסרטנים

-->
Feedback Form