טיפול בתופעות גיל המעבר

האם ה"פמארל" ייתן מענה לתופעות גיל המעבר?

23/01/2010 רחלי בינדר - אפוק טיימס ישראל
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

גיל המעבר
האם התגלה מענה לא מסרטן לתופעות גיל המעבר? – צילום: Photos.com
אחת מתשע או אחת משמונה נשים תחלה בסרטן השד. כך אומרת הסטטיסטיקה וכך אומרים גם באגודה למלחמה בסרטן.

יורית חלתה לפני כשש שנים במחלה הנוראית הזו. כשהמחזור החודשי שלה השתבש, ונדודי השינה הטרידו אותה, אף אחד לא סיפר לה שבגילה אישה מתחילה לחוות את תופעות גיל המעבר. אף אחד לא הסביר ליורית את הקשר בין נדודי השינה ומצבי הרוח המוזרים שתקפו אותה, לבין ההתעוררויות האין סופיות בלילות והאיחורים המתמשכים בקבלת המחזור. כל זה הוסבר ליורית רק לאחר שהתבשרה שעליה לעבור ניתוח למפקטומי להסרת גידול סרטני שנמצא בגופה.

לימים התברר ליורית שה"טובה הגדולה" שעשו למענה הרופאים כש"עזרו" לה להתגבר על תופעות גיל המעבר, בכך שנתנו לה הורמונים חלופיים כטיפול לגיל המעבר, הביא עליה את מחלת הסרטן. אך כיום יתכן שנמצא פיתרון שאמור לתת מענה לנשים הסובלות מתסמיני גיל המעבר, קוראים לו "פאמאל" והוא מיוצר על ידי חברת "טבע".

ה"פמארל" פועל בדומה לאסטרוגן שמקורו מהטבע, השפעתו חיובית והוא נטול השפעות שליליות. כך טוענים באגודה לגיל המעבר שהיו"ר שלה הוא פרופ' ברי קפלן, סגן מנהל בית החולים לנשים בבלינסון.

מנתונים שמפרסמת חברת "טבע" עולה כי לחומר הפעיל ב"פמארל" יש השפעה חיובית על רקמות העצם, וככל הידוע אין לו השפעות שליליות על רקמת הרחם והוא ללא תופעות לוואי. את ה"פמראל" ניתן לרכוש ללא מרשם רופא.

במחקר שבוצע בתאי רקמת סרטן השד, נמצא כי בניגוד להשפעה שיש לאסטרוגן על תאים אלו, ה"פמארל" אינו מעודד התפתחות תאים סרטניים.

75 אחוז מהנשים שטופלו ב"פמארל" במשך 12 חודשים, דיווחו לאחר שלושה חודשים, ובתום השנה בה השתמשו בתוסף תזונה זה, על הקלה משמעותית בגלי חום ובתסמינים נוספים הפוקדים את האישה בתקופת גיל המעבר, או בשמה המקצועי מנפאוזה (Mena - דימום מהנרתיק, pause - הפסקה).

"גיל המעבר מחושב החל משנה לאחר המחזור האחרון של האישה" אומרים באגודה הישראלית לגיל המעבר. "השחלה מפסיקה להפריש אסטרוגן ומסיימת את תפקידה, ובכך מסתיימת גם תקופת הפריון של האישה". אצל חלק מהנשים הפסקת המחזור היא הדרגתית, אצל אחרות היא חדה, ומתרחשת בבת אחת, מסבירים הגניקולוגים באגודה הישראלית לגיל המעבר ומוסיפים: "החסר באסטרוגן משפיע על רקמות הגוף ועל תפקודם של איברים שונים בגוף האישה, ביניהם אברי המין, שלפוחית השתן, מראה העור, המוח, הלב, כלי הדם והעצמות.

נשים שונות סובלות מתסמינים אלו בעוצמות שונות. גלי חום, הזעות, נדודי שינה, עלייה במשקל, פגיעה קלה בזיכרון, ירידה בחשק המיני, ועוד.

לפני שנים אחדות התחוללה בהלה אמיתית בקרב חוקרים, רופאים ונשים בגיל המעבר, בשל הסכנות הכרוכות בנטילת הורמונים חלופיים בתקופה המנופאוזה אצל האישה. היה זה בעקבות דיווחים על עלייה משמעותית במספר הנשים שחלו בסרטן השד ובמחלות לב.

היום חוזרים הרופאים להמליץ לנשים לקחת טיפול הורמונלי חלופי, מאחר וקיים מחקר חדש המוכיח כי התחלואה והתמותה בקרב נשים שלקחו טיפול בהורמונים חלופיים בתחילת גיל המעבר ירדו. כלומר, כיום, בחמש שנים הראשונות להופעת גיל המעבר, "מומלץ לנשים לקחת הורמונים חלופיים, תוך הפחתה משמעותית במינון ההורמונים". אומר פרופ' קפלן, יו"ר האגודה הישראלית לגיל המעבר.

כתבות נוספות במדור מדע
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי מדע טיפול בתופעות גיל המעבר

-->
Feedback Form