בריכות נוי - להביא את הטבע הביתה

לחובבי הטבע והמים הצעה מעניינת לעיצוב גינת הבית

07/02/2010 באדיבות "מים שקטים" - בריכות אקולוגיות
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

בריכת נוי
באדיבות "מים שקטים"
מים ריתקו את האנושות מאז ומעולם, והם מהווים אלמנט מבורך בכל גינה ובית בשל כוחם להרגיע, לרגש ולעניין. בצליליהם, בתנועתם ובהשתקפויותיהם, מביאים המים ממד נוסף של תנועה ועניין אל הגן והבית, בין אם זה בנחל קטנטן, בריכה שלווה או מזרקה דרמטית. תכנון נכון של זרימת המים בגן, יעשיר את הגינה ויצור סביבה מושכת לפרפרים ולציפורים לשתות ולהשתכשך.

כבר בתרבויות הקדומות השתמשו בזרימת המים להנאה ולמרגוע. הסינים ואחריהם היפנים, הרבו בשילובי מים ואבן, מתוך הרצון לבטא בצורה אמנותית בגן את הסמלים החזקים בטבע, של הרים ואגמים. הניגוד הזה משקף גם את עקרון הטאו של היין והיאנג ושלמותם של הניגודים.

בריכת נוי
באדיבות "מים שקטים"
הרומאים הוקסמו מצליל המים ותנועתם ויצרו מזרקות מרשימות. הצרפתים בנו גני ענק בהם שולבו בריכות, תעלות ומזרקות רבות. גם בתרבות הגינון האנגלית מייחסים חשיבות רבה למים בגן. סגנונות אלה ואחרים מהווים בסיס נרחב להתייחסות שיש לתת בעיצוב אלמנט המים.

בריכה אקולוגית

בריכת נוי
באדיבות "מים שקטים"
בריכה אקולוגית היא בריכה שבה צמחי מים ודגי נוי עם או בלי תמיכת מערכת סינון מגיעים לאיזון אקולוגי. בריכה מאוזנת היא בריכה שבה נשמר איזון בין מרכיביה השונים –דגים וצמחים אשר מזינים זה את זה. תהליך יצירת איזון אקולוגי דורש סבלנות ולוקח בין כמה חודשים לשנה, בהתאם לתנאי המקום. בהיווצרות התהליך תומכת מערכת פילטרים ביולוגיים שבהם מתפתחות בקטריות אירוביות ואנ-אירוביות, העוזרות לשמור על איכות המים. כל גורם חיצוני – רעל, עודף מזון יכול להזיק לצמחים ולדגים ולאיכות המים של הבריכה.

לבריכה אקולוגית טובה כמה תכונות:

1. לצמחי המים תפקיד חשוב בטיהור המים דרך צמחים מחמצנים (כל הצמחים שנמצאים מתחת למים) והצללה על הבריכה.

2. הבריכה מטוהרת באמצעים ביולוגיים ומשתבחת עם השנים – גם ביופייה וגם ברמת האחזקה הדרושה לה, ההולכת ופוחתת עם הזמן.

3. הבריכה חסכונית במים ונלחמת ביולוגית ביתושים בעזרת גמבוזיות (סוג של דגים) והופכת למרכז חוויתי בכל גן.צמחים דגים ובעלי חיים

בריכת נוי
באדיבות "מים שקטים"
יש חשיבות רבה בבחירת צמחי המים ויש להם תפקיד חשוב בבריכה אקולוגית. צמחי המים עוזרים בתהליך החמצון(באמצעותם של צמחים הנמצאים מתחת למים) והם מצלילים על המים ומגנים עליהם מקרינת השמש.

אחד מהצמחים המומלצים הן נימפיאות,ממשפחת שושנות המים, הצומחות מפקעות בעונות האביב והקיץ. יש סוגים רבים של נימפיאות. יש הפורחות ביום ויש נימפיאות לילה והן שונות זו מזו בהסתגלותן לעונות הקרות, בצורתן ובצבעי הפריחה.

בריכת נוי
באדיבות "מים שקטים"
הדגים חיוניים לתפקודההיעיל של המערכת ותפקידם לנקות את המים מזחלים של בעלי חיים המטילים במים, כמו יתושים. עם התבססות הבריכה האקולוגית והתפתחות הצמחייה נוצר מיקרו אקלים המושך אליו בעלי חיים, כמו ציפורים הבאות לשתות ולרחוץ, שפיריות, שלדגים ועוד.

מיתוסים ואמיתות


מאת: בוגי לביא

מיתוס: "אם יש בריכת נוי - יהיו יתושים בחצר"

 נקבת היתוש אכן נזקקת למאגר מים כדי להטיל ביצים, אך בתוך הבריכה אורבים ליתושה ולזחליה, דגים "אוכלי יתושים" כדוגמת הרוזי-בארב הזריז והגמבוזיה, ובסביבת הבריכה ממתינים לה גם השפיריות הקרפדות והצפרדעים – כולם חובבי יתושים מושבעים. כך הופכת בעצם בריכת הנוי למלכודת יתושים משוכללת.

מיתוס: "בריכת נוי גורמת לבזבוז מים"

 כיוון שמדובר במערכת סגורה הכוללת מערכת סינון לשמירה על ניקיון ואיכות המים, אין צורך בהחלפת מים לעתים קרובות (צריכת המים נמוכה בהרבה מהשקיה של דשא וצמחי גן). אובדן המים היחיד (בבריכה ללא דליפות) הוא אידוי מים טבעי של מספר ליטרים בשבוע לכל מטר קוב מים.

מיתוס: "אין צורך להאכיל את דגי הבריכה"

כאשר הבריכה גדולה וכמות הדגים בה קטנה, אכן, יש מצב שבו ייווצר איזון אקולוגי טבעי ולא יהיה צורך להאכיל את הדגים. היות שזה אינו המצב במרבית הבריכות, וצפיפות הדגים גבוהה פי 5-10 לערך מהאיזון הרצוי, אם לא נאכיל את הדגים הם יהיו במצב של רעב תמידי, כיוון שהטבע אינו מסוגל לספק את כמות מזונם הדרושה. כדי שנזכה בדגים שמחים ומלאי חיות, בעלי צבעים חזקים הגדלים ומתפתחים (ואף מתרבים) יש להאכילם במזון מתאים.

תוכנה מומלצת (בשפה האנגלית) לתכנון ועיצוב בריכת נוי - שלאחר הזנת כל הנתונים היא מדמה באופן ויזואלי את מראה הבריכה וכיצד תשתלב בגינתכם עם כל ההיבטים - www.ideaspectrum.com

* בוגי לביא הוא הבעלים של חברת "אטלנטיס אקווריומים ובריכות נוי"

www.atlantis-fish.com

העקרונות החשובים בעיצוב ובבניית בריכת נוי

בעיצוב ותכנון הגן ובריכת הנוי צריך לקחתבחשבון גורמים שונים:

· הנוף, זרימת המים וההשפעה שתהיה להם במיקום המיועד בגן, הן מבחינת הצליל והן מבחינת האפקט הוויזואלי. כמובן שניתן לשלוט בעוצמת הזרימה לפי הצורך.

· עיצוב מחומרים מודרניים כמו נירוסטה ייתן אפקט שונה משימוש בחומרים טבעיים כמו אבן ועץ ויש להתאימו לסגנון הבית.

· גבהים שונים בקרקע הנוצרים באופן טבעי יכולים לאפשר בניית בריכות רב מפלסיות ומפלים גדולים. ניתן ליצור טופוגרפיה גם באופן מלאכותי.

· יש לתכנן את סוג, גודל וכמות הדגים הצפויים לאכלס את הבריכה וכן את סוג וכמות צמחי המים.

· תכנון וקביעת עומק וגודל הבריכה בהתאם לשקלול שאר הגורמים.

· יש לקחת בחשבון ולשקלל גורמים סביבתיים נוספים כגון: מאפייני המקום, חשיפה לשמש, עצים נשירים והשפעות אחרות.

· תכנון מערכת סינון ביולוגית ועוד.

· מומלץ לתכנן פינת ישיבה בגן בקרבת המים כדי שתוכלו ליהנות.

תכנון קפדני של הבריכה יגרום לכך שהבריכה תתאזן במהירות ושבהדרגה זמן אחזקתה ילך ויקטן ובפועל תהפוך הברכה לפינה קסומה בגנכם.

* אתר הבית של "מים שקטים":  www.maim-shketim.co.il

כתבות נוספות במדור סגנון
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי סגנון בריכות נוי - להביא את הטבע הביתה

-->