היפנוזה – כוחה של המחשבה המרוכזת

דמיינו שבכוח מחשבתכם תוכלו לצמצם את הכאבים המלווים את טיפול השיניים, ואולי אף לנטרלם לחלוטין

14/02/2010 רקפת תבור - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

מוח
ניתן לדמות את אזורי המוח השונים למתגים המפעילים שרשרת תגובות, ומתברר שהמחשבה המרוכזת, גם ללא גירוי חיצוני, מסוגלת להפעיל את המתג ואת רצף הפעילויות שהוא מעורר – צילום: Photos.com
המחשבה על היפנוזה מעלה בעיני רוחנו בדרך כלל תמונה של מהפנט עם מטוטלת המביא את מטופליו למצב פסיבי ורדום שבו הם נתונים לשליטתו המוחלטת ובמקרים חמורים אף עלולים להישאר במצב זה זמן ממושך. מתברר שלדימוי הזה, שבחלקו נובע מהשימוש שנעשה בעבר בהיפנוזה לצרכי בידור, אין קשר רב למציאות של ימינו, שבה ההיפנוזה משמשת ככלי טיפולי עצמתי המאפשר למטופל עצמו לשלוט טוב יותר בגופו, וכך לדוגמה, לצמצם את השפעת הכאבים הכרונים המטרידים אותו. כיום נעזרים בהיפנוזה לטיפול בחרדות, בהרגלים מהם המטופל מעוניין להיפטר (כמו עישון למשל), בכאבים כרוניים ועוד.

ההיפנוזה היא מצב תודעה מיוחד, בו המטופל מרוכז בעולמו הפנימי וממוקד בעצמו. אמנם הכניסה למצב ההיפנוטי מסתייעת על פי רוב בכניסה למצב של רגיעה, ומקורה של המילה היפנוזה במילה היוונית "שינה", אך כלל לא מדובר במצב של שינה. להיפך, מחשבתו של המהופנט מרוכזת מאוד ובדיקות של פעילות גלי המוח בזמן היפנוזה מגלות מצב של ערות וריכוז.

כוחו של ריכוז

אז איך בעצם זה עובד? השקיעה במצב היפנוטי מאפשרת למטופל להיות מבודד מסביבת המודעות השגרתית שלו ולעקוף את תבניות החשיבה הקבועות שלו. כך, תוך נטרול השפעתם של הגירויים החיצוניים, המטופל יכול לכוון את תשומת לבו פנימה, ומתוך הריכוז העמוק בו הוא שרוי, לשנות דפוסים ישנים וקבועים שלו ולרכוש שליטה מוגברת בגופו.

מושג חשוב בתהליך ההיפנוזה הוא הסוגסטיה (suggestion) שמשמעותה בתרגום מילולי "הצעה" – בתהליך ההיפנוטי המטפל מציע למטופל דרך פעולה מסוימת שתאפשר לו לשנות את רגשותיו, את אמונותיו או את מערכת מושגיו. כשהמטופל נתון במצב התודעה הייחודי להיפנוזה הוא מציג נכונות גבוהה יותר לקבל את אותן סוגסטיות.

מעניין לציין שבמצב היפנוטי, האונה השמאלית של המוח, זו המעבדת את המידע המתקבל מהסביבה ומטפלת בעולם הרציונלי ובהיגיון, פחות פעילה מהרגיל ואילו זו הימנית, המטפלת בדימיון, בזכרון ובתהליכים יצירתיים פעילה יותר. כך, כשהאונה השמאלית משחררת מעט מהשליטה שלה, יכול המהופנט להתרכז במצבים "פחות הגיוניים" מבלי שההיגיון, המבוסס לעתים על תפיסות ומושגים המקושרים עם פחד, יגביל או ירסן את הדימיון, ונכונותו לקבל את אותן סוגסטיות שמציע לו המטפל תהיה גבוהה יותר.

להפעיל את המתג בכוח המחשבה

המוח שלנו רגיל להגיב לגירויים המתקבלים מחוץ לגופנו באמצעות מערכת החושים. גירוי תחושתי מעורר את תגובת המוח, וחלקיו השונים, בהתאם לחלוקת התפקידים ביניהם, מעבדים את המידע התחושתי ומגיבים לגירוי. מתברר שבמצב היפנוטי, כשמחשבתו של המטופל מרוכזת וממוקדת, היא מסוגלת להפעיל את אותם אזורים במוח כאילו שהגירוי התקבל מבחוץ.

בריאיון עם ד"ר יוסי חלמיש, רופא המוסמך לטפל בהיפנוזה העוסק בחקר המוח במחלקה לנוירוביולוגיה במכון ויצמן, הוא דימה את אזורי המוח השונים למתגים – בלחיצה על מתג שכזה מופעלות סדרת פעולות כמו פעולה מוטורית מסוימת או היזכרות באירוע כלשהו. ד"ר חלמיש טוען שאם המטופל מתרכז מספיק חזק, הוא מצליח להפעיל את אותו "מתג" בכוח המחשבה המרוכזת. כך למשל אנשים המיומנים בהיפנוזה מדווחים שהם מסוגלים, מתוך הריכוז העמוק המלווה את ההיפנוזה, לשלוט בלחץ הדם ובדופק שלהם.

אולם כאן המקום להזכיר גם את הסכנות הכרוכות בהיפנוזה. בשל עוצמתה, בשימוש שאינו מבוצע כהלכה, למשל במקרה של מופעי בידור או במסגרת טיפולים אלטרנטיביים בידיהם של מטפלים חסרי הכשרה, עלולים להתעורר מצבים של פגיעה ביציבותם הנפשית של המטופלים. בישראל הוסדר הטיפול באמצעות היפנוזה במסגרת החוק, ומשנת 1984 רשאים לעסוק בהיפנוזה רק רופאים, פסיכולוגים ורופאי שיניים שעברו הכשרה ומבחני הסמכה.

ניתוחים ללא הרדמה כללית

באילו מקרים יכולה לסייע ההיפנוזה? השימושים הם רבים וכאן נסקור רק בודדים מהם. אחד השימושים המוכרים הוא הפסקת עישון: בתהליך זה, תחת המצב ההיפנוטי, המטפל מסייע למטופל לשבור הרגלים ותפיסות לגבי העישון, לדוגמה באמצעות הגברת תחושת האחריות לגוף. שימוש נוסף ומקובל בעולם להפנוזה הוא ניתוחים. בארץ רווח השימוש בהיפנוזה בניתוחים קטנים יחסית, כמו ניתוחים דנטליים, אך בארה"ב ובאירופה כבר נערכו ניתוחים רבים, הדורשים על פי רוב הרדמה מלאה, בסיועו של מהפנט ותוך שימוש בחומרי הרדמה מעטים בלבד.

ברפואת השיניים, רבים מאתנו מכירים את זריקת ההרדמה, שבעזרתה מדכאים חומרי ההרדמה באופן זמני ומקומי את פעולת מערכת העצבים. באופן זה לא מתאפשר לכאבים המלווים את הטיפול להגיע לתודעה. בעזרת הסוגסטיות וכוח הריכוז יכולים מטופלי שיניים, תחת השפעת ההיפנוזה, ליטול את השליטה בכאב לידיהם (או למוחם במקרה זה). כשהם משפרים את שליטתם בגופם הם מצליחים לאלחש מקומית את האזור המטופל ולהימנע מהצורך בזריקת ההרדמה. רופאי שיניים המטפלים באמצעות היפנוזה מדווחים על עקירות שיניים שבוצעו ללא חומרי הרדמה וללא כאב. במקרים רבים מדווח שגם ההתאוששות מהליכים כאלו מהירה יותר כשלמטופל שליטה מוגברת בתהליך.

כתבות נוספות במדור מדע
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי מדע היפנוזה – כוחה של המחשבה המרוכזת

-->
Feedback Form