מסתורי טירת קריזטופור

בעיירה הקטנה אוג'אזד (Ujazd) בדרום-מזרח פולין שוכנים חורבותיה של אחת הטירות הגדולות והמסתוריות ביותר באירופה

13/03/2010 גבריאלה סמנוויק וטום אוזימק
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

טירת קריזטופור
מראה מבחוץ של הטירה - צילום: ויקיפדיה
עד לבניית ארמון ורסאי המפורסם בצרפת, בכל אירופה לא היו טירות שהתחרו בגודלה של טירת קריזטופור. (Krzyztopor Castle) אך תהילתה של הטירה הייתה קצרת ימים. כ-11 שנים בלבד לאחר שהושלמה בנייתה בשנת 1644, במהלך הפלישה השוודית לפולין (אשר נודעה בהיסטוריה בשם "השיטפון") נפלה הטירה, נשדדה והוחרבה, ומעולם לא שוקמה.

הטירה משופעת במסתורין. שמה, המורכב משתי המילים "קרזיז" (שפירושה "צלב") ו"טופור" (שפירושה "גרזן קרב"), מסמל את מסעות הצלב ומהווה משחק מילים על שמו של מקים הטירה, קרזיסטוף אוסולינסקי, עליו נאמר שהיה בעל כוחות קסם וכישוף.

מסקרנת אף העובדה שלמרות המחקר המקיף שבוצע על הטירה במהלך השנים, רבות מהמשמעויות הפנימיות והחבויות המשולבות כמעט בכל חלקיה נותרו בלתי מוסברות עד היום, ואין כל רישום או תיעוד בנוגע לזהותו של האדריכל, לתאריך תחילת הבנייה או לתאריך הסיום. לא ידוע אם ערפול זה נעשה במכוון, אך דבר אחד ברור – טירת קריזטופור, על מסדרונותיה וחדריה הנפתלים, היא התגלמות הזמן.

הטירה הוקמה בהשראת מספר ימות השנה, ומותקנים בה 366 חלונות, אשר אחד מהם מוגף באופן תמידי – פרט לשנה מעוברת. נוסף על כך, בטירה 52 חדרים, 12 אולמות נשפים גדולים ושלוש מצודות, אשר מייצגים את מספר השבועות, החודשים והרבעים בשנה, בהתאמה.

טירת קריזטופור
פנים הטירה - צילום: gingerpig2000, Flickr
ראויה לתשומת לב גם העובדה שהיקף המבנה הוא 700 מטר, שטח כל החדרים הוא 70 אלף מטרים רבועים והעיצוב הכולל הוא בצורת מחומש. על המגדל מעל לשער הכניסה, לצד התגליף של גרזן הקרב והצלב, ישנו סימן המזכיר את האות W. מספר מומחים טוענים שסמל זה, אשר פוענח על פי ספר הזוהר בארמית, פירושו "נצח".

לטירה כיום מעמד חוקי של "חורבה תמידית", אך בשיא ימי זוהרה כללה מערכת חימום ואוורור אשר הקדימה את זמנה, וצנרת מים אשר סיפקה מים טריים לכל החדרים, אשר נחשבה לנדירה במאה ה-17. אחד הפריטים האקזוטיים ביותר בטירה הוא אקווריום ענק שהותקן על תקרת חדר האוכל של אחד המגדלים. לאקווריום הוזרמו מים שנבעו ממעיין טבעי אשר זורם בסמוך לטירה עד עצם היום הזה.

למרות העובדה שכל ניסיון לשפץ או לשחזר את הטירה נכשל, והיא נותרה עזובה ונטושה עד היום, ממשיכה טירת קריזטופור למשוך תיירים וחוקרים כאחד, עבורם היא מהווה אתגר מרתק.

כתבות נוספות במדור סגנון
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי סגנון מסתורי טירת קריזטופור

-->
Feedback Form