שולחן החג: קשטו את המנות בפרחים שאפשר לאכול

מחפשים גיוון לשולחן החג? נקדו את סלט החסה בכתום המרהיב של כובע הנזיר ואת עליו הרעננים סדרו בזר סביב כרעי העוף. יש פרחים שמותר לאכול

23/03/2010 דליה הרפז - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

שולחן פורח
שולחן פורח – הכל פה אכיל, גם באגרטל, גם פרחי הבגוניה בעציץ – צילום: דליה הרפז/ אפוק טיימס
אמנון ותמר הוא פרח מוכר וחביב, אך אם תפגוש אותו בסלט זה עלול להרתיע אותך. אולם בדיוק כמו כל מרכיב בסלט אפשר לאכול אותו, ובנוסף הוא מהווה מרכיב קישוט מרהיב

במשתלת "קל שתיל" בעמק חפר ראינו מספר פרחים שניתן לאכול אותם, והם פתחו לנו שולחן שידגים את כמה מרהיב יכולים להיראות כריכונים אחרי שמקשטים אותם בפרחים.

סתיו לוין, סמנכ"ל "קל שתיל" על פרחי מאכל: "לאנשים זה נראה קצת לא קונבנציונלי, אבל זה מוסיף עניין לארוחה, כי אדם אוכל קודם כל עם העיניים. זה יותר לתיאבון של העין, לגיוון למראה ולשבירת השגרה במזון שלנו, וגם קצת לטעמים".

סלט חסה
סלט חסה עם כליל החורש - צילום: דליה הרפז/ אפוק טיימס
לוין מספר על מספר צמחים שפרחיהם ראויים למאכל (וזה תלוי בעונת השנה) וניתן להשיג אותם במשתלה, כמו: אמנון ותמר, עירית לבנה, כובע הנזיר, ביגוניה-עד, גם צמחי בר כמו חמציצים, או מספר מינים של ורדים כמו ורד הקוקטייל שבנוסף לקישוט אפשר להכין מהם ריבה או עלים מסוכרים..

במשתלה שמענו על צפורני-חתול שמייבשים וכותשים לאבקה. היא נשמרת זמן רב ומשמשת כצבע מאכל טבעי וכתבלון. כששמים אותו באורז מקבלים אפקט דומה לזה של כורכום ויוצא טעים מאוד (הם ניסו).

פרחים
לקשט את שולחן החג ואת המנות המוגשות בפרחים שאפשר לאכול - צילום: דליה הרפז/ אפוק טיימס
לעלי כובע הנזיר יש טעם מעודן של חזרת, קצת מזכיר את הרשאד הפרסי. פרחיו הכתומים גם הם אכילים והם מרהיבים ויכולים לשדרג את שולחן החג ולעשות אותו שמח. אבל ההפתעה הגדולה היא כליל החורש. לא רק שענף כליל החורש על פרחיו הוורודים מדהים ביופיו באגרטל, פרחיו טעימים להפליא.

לוין: "לאורך כל תולדות האדם אנשים מסוימים ידעו, הכירו ואכלו. זה משהו מיוחד שמוסיף ייחוד. אותו סלט, אותו מרק ואתה רוצה לגוון, או אם מגיעים אורחים ואתה רוצה לעשות משהו יותר מיוחד".

מתברר שיש להם גם כמה יתרונות, לפרחים האכילים. באלו החמצמצים, כמו החמציץ, יש ויטמין C. וכמו בירקות ופירות אחרים אפשר לדעת על תכולת יסודות הקורט על פי הצבע.

פרחים
כריכונים מרהיבים עם אמנון ותמר וכובע הנזיר – צילום: דליה הרפז/ אפוק טיימס
אסתי רביד, עובדת במשתלה: "לכל צבע יש מה שצריך לגוף. הצמחים הירוקים זה ברזל, סידן, אשלגן.דברים כתומים עוזרים לראייה. אבל", היא מסייגת, "לא כל דבר הוא אכיל. למשל, לא כל בגוניה אפשר לאכול, רק בגוניה-עד. לכל צבע יש משמעות. אבל לא צריך לאכול בכמויות כי הגוף שלנו לא רגיל למסה של פרחים".

לוין: "זה כמו פטריות, פרח שאתה לא מכיר ואתה רואה אותו בטבע, לא משנה אם נראה כטעים, לא אוכלים. יש צמחים רעילים בארץ. היו מקרים שאנשים אכלו צמחים תמימים למראה וקיפחו את חייהם או הגיעו לאשפוזים במצבים קשים".

אם החלטתם לגדל פרחי מאכל בבית, ההמלצה היא לא לדשן בכימיקלים. "לא חסר דשנים מהטבע" אומר לוין. כך, בעצם, ירוויחו שני הצדדים...

כתבות נוספות במדור סגנון
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי סגנון שולחן החג: קשטו את המנות בפרחים שאפשר לאכול

-->
Feedback Form