מרימים עוגן - שיט בים הקריבי

שיט לאורך חופים קסומים, בטן-גב וגם הרבה פעילויות ספורטיביות וטיולים במקומות אטרקטיביים

28/03/2010 ד"ר קן וואקר
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

Half Moon Ba
באי Half Moon Bay - צילום: Josta Photo,Flickr
"איך אתם יכולים לבלות את החג הרחק מארבעת ילדיכם ו-11 נכדיכם?", כך הגיבו חברינו, שללא כל ספק חשבו שאשתי ואני סבים גרועים לנכדינו.

ובכל זאת, לאחר שנים של מפגשים משפחתיים, חשבנו שהגיע הזמן שילדינו – המפוזרים במקומות רבים - יבלו את החופשה בבתיהם, יחד עם בני משפחתם. אנו, כמובן, התגעגענו אליהם. עם זאת, במהרה נוכחנו לדעת שהורים רבים בחרו לבלות את החגים עם ילדיהם ונכדיהם על סיפון הספינה האמריקנית/הולנדית MS Zuiderdam.

מרימים עוגן באיים הקריביים

כמי שהיה רופא-מנתח בספינה, אני אוהב להיות בים וביליתי זמן רב בשיט נרחב בימי חיי. במבט לאחור, כאשר גיליתי שמסלול הטיולים והיעד של ספינה זו בקריביים הוא אידאלי למשפחות, הצטערתי שכל בני משפחתי אינם נמצאים איתי. הייתה יכולה זו להיות נקודת פתיחה מצוינת.

הים הקריבי
נוף טיפוסי – צילום: mdanys,Flickr
יצאנו מעיר הקיץ המקסימה פורט לאודרדייל, ותחנת העצירה הראשונה שלנו הייתה באי "האף מון ביי" (Half Moon Bay) שבאיי הבהאמה. זהו אי אמריקני/הולנדי פרטי נפלא, גן עדן ובו כל פעילות שתוכלו לדמיין לעצמכם, למבוגרים ולילדים.

חופי האי, דמויי חצי-סהר, מתפרסים על פני מייל שלם, ונחשבים לחופים הטובים בעולם. משפחות מבלות את היום כולו בסיור באי זה - שהתגלה על ידי קולומבוס לפני 500 שנה. שחייה, מצנחי רחיפה ורכיבה על סוסים הם מקצת הפעילויות המוצעות באי, והתקשינו לבחור מתוכן.

לאחר מכן המשכנו לאיים ההולנדיים ארובה (Aruba) וקוראסאו (Curaçao), שנמצאים מרחק קצר מחופי ונצואלה. קוראסאו הוא אחד האיים הראשונים בהם אפשר למצוא תעלה צרה בכניסה לאי ועיר מוקפת חומה שהגנו עליו במשך שנים רבות מפני פולשים. כאן גם נמצאת מזקקת הנפט הראשית של חברת "של" באיי הודו המערבית.

האי ארובה
פרח הצומח לאורך רצועת החוף באי ארובה - צילום: Serge Melki,Flick
בשיט עצמו, נוסעים בכל הגילים אינם צריכים להתאמץ יתר על המידה כדי למצוא פעילות מהנה. אפשרויות הבילוי כוללות את ספריית הספינה, עיסוי, טיול על הסיפון, למידת מיומנויות מחשב או אמנות הבישול, תרגול טאי-צ'י על הסיפון לעת זריחה או טעימת יינות משובחים. יש גם זמן רב לשיזוף על שפת אחת הבריכות.

ירידה לחוף

המסע סיפק מגוון רחב של טיולי חוף למשפחות, החל בצלילה עם שנורקל, ביקור בשרידי אניות טרופות ושחייה עם דולפינים, וכלה בחקר ממלכות החי והצומח ביערות הגשם.

קטע מרתק של הטיול היה תעלת פנמה. מדי שנה עוברות 15 אלף ספינות בתעלה שמחברת בין האוקיינוס האטלנטי והאוקיינוס השקט. זהו פרויקט מסיבי ויקר.

בעודי מתבונן בג'ונגל הסבוך שמשני צידי התעלה, יכולתי להבין על נקלה מדוע הפסיקו הצרפתים את הבנייה בה התחילו, לאחר שאיבדו 21,900 פועלים שמתו ממלריה ומקדחת צהובה ומיליוני דולרים.

הים הקריבי
צלום למזכרת על אחד החופים - צילום: FlyNutAA,Flickr
הבריטים הצליחו לסיים לבסוף את הבנייה לאחר שאיבדו 5,600 פועלים נוספים שמתו מהמחלה. כיום, המשימה הקשה היא להעביר ספינות גדולות דרך התעלה. כדי לוודא שהספינה תישאר יציבה, מצמידים כבלים שנמשכים משני צדדיה אל קטרים הנעים על מסילות ומעבירים אותה דרך התעלה. העלות של העברת ספינה בתעלה היא 270 אלף דולר!

ביקור בג'ונגל

העצירה האחרונה שלנו הייתה בפוארטו לימון בקוסטה ריקה. קוסטה ריקה מתוארת לעיתים קרובות כשוויץ של מרכז אמריקה. אין לה צבא כלל, ויש בה יותר מורים מאשר שוטרים. החינוך הממלכתי ניתן בחינם, ו–90 אחוז מהאוכלוסייה יודעים לקרוא ולכתוב.

מדובר ביעד מעניין לחופשה עבור תיירים, עם מגוון רחב של אטרקציות בטבע ונופים מרהיבים. כתוצאה ממדיניות ממשלתית, רבע משטחה של קוסטה ריקה הוא שמורות טבע. וכך, נוסף על הקילומטרים הרבים של חופים וחולות לבנים, קוסטה ריקה הפכה ליעד מועדף לתיירים אוהבי שמש ולמחפשי הרפתקאות למיניהם.

קורסאו
נוסעים עוברים על המזח בקורסאו - צילום: Terry Wha,Flickr
כמה משפחות סיירו בג'ונגל של קוסטה ריקה בסירה כדי לראות מגוון רחב של סוגי צמחייה, ציפורים, קופים ותנינים. אחרים בחרו לטייל ליער הגשם ורגואה (Veragua), במרחק של שעה בלבד מעיר הנמל פוארטו לימון, הידוע בזכות המחקר הייחודי שמתנהל בו ושמורת הטבע שלו.

באזור כולו יורדת כמות גשמים מרשימה מדי שנה, והוא משמש כאזור מחיה לבעלי חיים גדולים כמו יגוארים. מטיילים אחרים הצטרפו לסיור של 90 דקות בגונדולה אווירית, שעולה מרצפת היער ונוסקת מעל לעצי הענק – שם אפשר להשקיף לעבר יער הגשם כולו מלמעלה. יותר ממחצית זני בעלי החיים חיים בצמרות היער.

טיילתי רבות באיים הקריביים, אך מסע זה על סיפון MS Zuiderdam סיפק את השילוב הייחודי ביותר של חיי ים, חופים אקזוטיים ומגוון טיולים בחופים. ניכר שכל המשתתפים - אנשים פרטיים ומשפחות כאחד - נהנו מאוד.

**ד"ר קן וואקר הוא כתב עצמאי, שנהנה לטייל ולתעד את מסעותיו בעולם.

כתבות נוספות במדור סגנון
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי סגנון מרימים עוגן - שיט בים הקריבי

-->
Feedback Form