אלי כהן מנכ"ל טל סחר דודים: "אם יש משהו שיכול להרוג אותנו אנחנו לא נוגעים בו"

הדרך שלי - מנהלים מספרים על דרכם בעולם העסקים. השבוע: אלי כהן, מנכ"ל טל סחר דודים

05/04/2010 גלעד סלונים - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

אלי כהן
צילום: תקווה מהבד - אפוק טיימס
אלי כהן נכנס לעסקים כבר בגיל 21, כאשר נאלץ לעזור בעסק המשפחתי. העסק הוקם בשנת 1955 על ידי מאיר כהן, אבא של אלי, כסטארט אפ קטן בנושא אנרגיה סולארית – תחום שנראה הגיוני כבר בשנים הראשונות מאז קום המדינה שבהן הונהגה "תקופת צנע".

אבא של אלי בנה אב טיפוס והחל לשווק אותו בהדרגה. עם העלייה בביקוש למוצר העסק גדל, עד אשר בשנות ה-70 הונהגה בארץ רגולציה בתחום האנרגיה הסולרית שאפשרה לעסק לפתח מודל עסקי קבוע. ב-1982 הצטרף אלי לעסק (על כך בהמשך), בהדרגה החל להוביל אותו קדימה בתחום דודי השמש וכיום חברת טל סחר דודים היא בין חברות דודי השמש המובילות במשק.

על עצמי - מבחינה עסקית אפשר לומר שנדחפתי לתפקיד מנהל החברה: הייתי אמור ללמוד קולנוע, אבל באותה תקופה אבא שלי עבר התקף לב (שנות ה-80). בתור הבן המבוגר במשפחה קיבלתי על עצמי בגיל 21 את העול לעבוד בעסק המשפחתי ושמתי את החלומות האישיים בצד.

כסף הוא בעיניי – יש אמרה שהכסף מגיע אליך טיפה-טיפה: הכוס מתמלאת ואם אתה לא שותה היא מתחילה לטפטף מסביב. כשאתה מגיע לגיל 30 ורואה כסף אתה מרשה לעצמך לבזבז יותר, אבל כשאתה מתבגר אתה מבין שכסף הוא אמצעי לחיות, הוא לא מטרה. לכן אתה פחות תחרותי מול חברים, החיים זה לא ספרינט.

הטעות הגדולה ביותר שעשיתי בעסקים - כשלקחתי את האמון בלקוחות למקום אישי. היו לי לקוחות שנוצרה לי איתם מערכת יחסים אישית ולכן הענקתי להם אשראי והם עשו טעויות, ועקב כך אני הייתי צריך לשלם על הטעויות שהם עשו. זה גרם לי להפסיק למכור ללקוחות גדולים ולהיפתח ללקוחות קטנים.

פריצת הדרך שלי בעסקים - בעסק משפחתי שעובד וקיים שנים רבות יש פריצות דרך קטנות. הפריצה העיקרית היא שאני ושותפי מאמינים כל הזמן בשיפור הטכנולוגי של המוצר. בשנות ה-90 נכנס תקן של ציפוי. חלק מהאנשים בחרו לעשות ציפוי אמייל וחלק ציפוי אפוקסי. אבל אנחנו החלטנו ללכת על ציפוי סמנטי שהאמנו שהוא טוב יותר, בניגוד לעדר. בדיעבד, לאחר 15 שנה, התברר שזה אכן ציפוי טוב יותר מכיוון שהוא פחות מזהם את הסביבה וכעת אנו קוצרים את הפירות.

הצלחה בעיניי היא - לקבל הערכה למשהו שעשיתי. לדוגמה, אני משתתף בחוג כתיבה יצירתית עם הסופרת גיל הראבן (זוכת פרס ספיר לשנת 2002 ופרס הספר המתורגם הטוב ביותר מטעם ארגון "שלושה אחוזים" האמריקני). כשחזרתי מיפן כתבתי סיפור על יפן והיא העריכה מאוד את מה שעשיתי. מאותו יום אני הולך עם איזה כיף בלב, לא משנה אם עשיתי מיליון יותר או מיליון פחות.

איך אני נותן מוטיבציה לעובדים? אנחנו עסק שמאוד לויאלי לעובדים. אם העובד צריך הלוואה או עזרה בבית הוא מקבל. מצד שני אנחנו עובדים הרבה לפי פרמיות. אם העובד רוצה להרוויח כסף הוא יכול להיות מתוגמל בצורה יוצאת מן הכלל.

אני מאמין ש - הגוף שלי והנפש שלי הם שלי ולא של אף אחד אחר. לכן אני צריך תמיד לטפל בגוף ובנפש. אם הנפש שלך רוצה לנסוע, לטייל, לברוח – תן לה. אם הגוף יוצר לך בעיות – תטפל בו, אל תחכה שיהיו לך בעיות.

המטרה שלי בחיים – לא להפסיק ליצור. נפגשתי מספר פעמים עם אישיות ידועה מאוד, ובכל פעם הוקסמתי מיכולתו להמשיך וליצור גם בגיל 86.

בזמני החופשי אני – מאוד אוהב לבשל, בגלל זה נסעתי לקורס בישול ביפן. אני גם משלב את זה עם מוזיקה. נוסף על כך רציתי ללמוד היסטוריה. חיפשתי קורס של האוניברסיטה הפתוחה שמלמד היסטוריה, ובמקרה או שלא במקרה ראיתי את הקורס כתיבה יצירתית, אז בסופו של דבר הלכתי ללמוד כתיבה ולא למדתי היסטוריה.

מתי אפרוש? אני לא חושב שאפרוש מעשייה. החלום שלי הוא לשבת חודש מול הטלוויזיה ולא לעשות כלום, אבל אני מנוע של עשייה. לאחרונה יזמתי עם חברים קרן חדשה שתפקידה לחפש מיזמים בארץ ובעולם בתחום הקלינטק (טכנולוגיה נקייה).

טיפ ליזם המתחיל - אל תפחד לרוץ, אבל תשמור לך אוויר כל הזמן. למה אנשים מתחתנים צעירים? כי כשאתה צעיר אתה לא פוחד לרוץ. כשאתה מתחיל להתבגר ההורמונים נחלשים ואתה נהיה מחושב.

איך אני מאזן בין עסקים ומשפחה? – משפחה לפני עסקים. אני לא אבא שבא לוועדי הורים, אני לא זה שמדליק את המדורה בל"ג בעומר, אבל אני כן אבא שנותן הרבה כוחות לילדים שלו ותמיד אומר להם – אנחנו בתוך הנבחרת לא רבים אחד עם השני, כמו שרביבו לא רב עם ברקוביץ.

* לאלי כהן  עסק נוסף בשם "הנקו" לביצוע פרוקיטים של בנייה  עם שותפו חננאל כהן

כתבות נוספות במדור כלכלה
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי כלכלה אלי כהן מנכ"ל טל סחר דודים: "אם יש משהו שיכול להרוג אותנו אנחנו לא נוגעים בו"

-->
Feedback Form