מטרד ריח – מנטרלים את הגורם, לא מסווים את התופעה

עד היום דאגו להפיץ ריח חזק ונעים כדי להתגבר על ריח לא נעים, אבל אפשר פשוט לנטרל את החומרים הנדיפים הגורמים לתופעה – סוף לריח הרע

13/04/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

מטרד ריח – מנטרלים את הגורם, לא מסווים את התופעה
מכונות המייצרת ומפזרת אוזון לפירוק תרכובות אורגניות הגורמות לריחות רעים - צילום: באדיבות אתר STOPSMELL
הנטייה של מי הנתקל בריח רע ומטריד היא להפיץ באותו מקום ריח נעים חזק יותר שיכסה על הריח הרע. האם זה מצליח? לא תמיד. אבל יש גם אמצעי אחר והוא לטפל בגורם לריח ולא בריח עצמו.

מה באמת גורם לריחות הלא נעימים

עמי שפט מהנדס אלקטרוניקה במקצועו הוא המשווק של המצאת חברו הפיסיקאי. יחד הם מציעים כפתרון לריחות הרעים את הטיפול במקור הגורם לריח. שפט מסביר מה הוא המקור לריחות הלא נעימים לנו. לדבריו, כל החומרים שמריחים רע הם תרכובות אורגניות. כדוגמא ראשונה הוא מציין את ריח הסיגריות "שנובע מתרכובות פחמן שנוצרות בעשן ונשארות בסביבה אחרי העישון". דוגמא שניה שהוא נותן היא הצפה של ביוב, שבה גם לאחר תיקון הבעיה נשאר לעיתים טחב שגורם לריח רע.

מסתבר,שברחבי העולם נהוג עדיין לרסס בחומרים בעלי ריח חזק ונעים כדי להתגבר על ריחות חזקים לא נעימים. לאחרונה, עיריית בייג'ין, המתקשה להתגבר על איסוף כמויות הפסולת שיוצאות מכלל שליטה, החליטה לפזר בושם חזק בקצב של עשרות ליטרים בדקה באמצעות מרססי ענק כדי לגבור על הצחנה הנגרמת מפירוק הפסולת ברחובות.

שפט מציע טיפול שורש לריח באמצעות אוזון המיוצר על ידי מכונה פרי המצאה של ידידו, פיסיקאי במקצועו.

לשנות את מבנה התרכובות האורגניות

כשמדברים על אוזון, רבים חושבים על החור באוזון שהדאיג מאוד את האקולוגים לפני יותר מעשור. ובכן אין לאוזון המשמש להרחקת הריחות דבר עם החור בשכבה שנמצאת גבוה מאוד באטמוספרה. האוזון הוא מולקולה לא יציבה של שלושה אטומי חמצן ואילו החמצן, כפי שהוא מוכר באוויר, מכיל שני אטומים וזהו מצב יציב. לאוזון יש נטייה לחפש מצב יציב ולהתפרק למולקולת חמצן ולאטום בודד שאף הוא אינו יציב ולכן מתחבר למולקולות החומר האורגני הגורמות לריח והופכות אותו, ברוב המקרים, לחומר אחר בהתאם לחומר המקור. לחומר החדש, לדברי שפט, אין ריח רע. תהליך זה נקרא חמצון, וברגע שחומר התחמצן, אין כמעט אפשרות להחזירו למצב קודם.

כדי להמחיש זאת מציין שפט שהתחמצנות של ברזל גורמת לחלודה וקשה עד בלתי אפשרי להחזיר ברזל חלוד למצבו הקודם. כך גם לגבי הריחות: אחרי שהחומרים הגורמים לריח הרע עוברים חמצון הם משתנים והריח נעלם.

מכונה מייצרת אוזון

החברה של שפט וחברו הממציא, הממוקמת בכפר יונה, אינה ממליצה לרכוש את המכונה לנטרול ריחות אלא להשכיר אותה למוסדות וחברות שבהם הריחות נוצרים באופן רציף כמו למשל בתי מלון. למי שאין צורך בטיפול רציף בנטרול ריח, החברה מציעה שירותים חד פעמיים על פי הצורך.

המכונה פשוט לוקחת את החמצן שנמצא באוויר בשפע והופכת אותו למולקולות של אוזון. האוזון שנוצר משוחרר לאוויר במקום בו נדרשת הפעולה ולאחר שהסתיימה, המכונה גם דואגת לפרק את עודפי האוזון שכידוע איננו חומר שרצוי שימצא בסביבה שלנו. למכונה מחזור פעולות מתוכנן ומסודר שדואג גם להרחקת הריחות וגם להיעלמות של האוזון לאחר מכן. יש להשתמש בה בצורה הולמת ולא לחפש קיצורי דרך.

האוזון אינו חומר שנעים לבוא עמו במגע והוא צורב בעיניים. לדברי שפט יש להתנהג אל פעולת נטרול הריחות כמו אל פעולה של הדברה, קרי, לא להימצא במקום בזמן הפעולה ורצוי גם מספר שעות לאחר מכן. היתרון הוא שבמקרה זה לא נשארות בחדר שאריות של חומרים שלא ידוע מה מידת הנזק שהם להביא עלולים לגרום.

שפט מספר על הצלחות, כמו במקרה של הצפת ביוב שבו הריח לא עזב את החדר גם אחרי שהדיירים הרימו את המרצפות והוציאו את החול. מצטבר שהריח נותר גם אחרי הוצאת החול מתחת לבלטות. לפני החזרת הבלטות למקומן בוצע הטיפול באמצעות האוזון והצליח לנטרל את הגורמים לריח.

עכברים אינם אוהבים את האוזון

אוזון כאמור גורם לצריבה בעיניים לא רק לבני אדם, גם לעכברים. כך נמצא כי במינון שונה המכונה יכולה אף לגרום להברחת עכברים מבלי להרוג אותם או אף לפגוע בהם. מספר מוסדות, בעיקר אלו המאחסנים מזון, יכולים להפעיל אותה המכונה המשמשת לסילוק ריח רע גם למטרה החדשה. העכברים, שלדברי שפט רגישים יותר מבני אדם לריחות, בורחים מהמקום עקב ריח האוזון .

הערה: למידע נוסף, ניתן לפנות בטלפון 09-8985962 או במייל info@stopsmell.co.il

עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי איכות הסביבה מטרד ריח – מנטרלים את הגורם, לא מסווים את התופעה

-->
Feedback Form