יקום בתוך יקום בתוך יקום

במאמר חדש מציע חוקר מאוניברסיטת אינדיאנה שבארה"ב שהיקום שלנו מסתתר בתור חור שחור ענק השוכן בתוך יקום גדול יותר, וייתכן שגם יקום זה הוא רק חלק מחור שחור של יקום גדול אפילו יותר

01/05/2010 רקפת תבור - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

חור שחור
הדמיית אמן לחור שחור על מסיבי השוכן במרכזה של גלקסיה. בהתאם להצעתו של ד"ר פופלבסקי מאוניברסיטת אינדיאה, יתכן שבתוך כל חור שחור כזה מסתתר יקום נוסף הקטן ממנו – צילום: NASA Jet Propulsion Laboratory (NASA-JPL)
אנחנו רגילים להתייחס ליקום שלנו כמכיל את כל מה שקיים, שהוא מקיף וחובק כל ושהוא היחיד שבנמצא. אולם קיימות מספר תיאוריות המעלות את האפשרות של ריבוי יקומים, כלומר שבמקביל ליקום שלנו מתקיימים גם יקומים אחרים שייתכן מאוד שלעולם לא נוכל לדעת על קיומם. בתחילת החודש התפרסם מאמרו של ד"ר ניקודם פופלבסקי מאוניברסיטת אינדיאנה שבארה"ב, לפיו לא רק שקיימים יקומים נוספים, אלא שבחלק מהמקרים הם מכילים זה את זה. על פי הצעה זו, היקום שלנו שוכן בתוככי חור שחור ענק של יקום גדול הרבה יותר.

כדי שנוכל להבין את הצעתו של ד"ר פופלבסקי כדאי להכיר מעט מושגים נוספים העוסקים בחורים שחורים וביקומים מקבילים. ונתחיל במונח שיחסית מוכר לכולנו – חור שחור. מדובר בגוף שמימי בעל מסה אדירה (לפחות פי 20 מהשמש שלנו, אולם באלו השוכנים במרכזי הגלקסיות גם פי מיליונים עד מיליארדים), היוצרים כוח כבידה אדיר (או בהתאם להסבר של תורת היחסות, מעקמים את המרחב) עד כדי כך שאפילו אור אינו מסוגל לגבור על כוח הכבידה ולחמוק מהחור השחור. כל גוף שמתקרב לחור שחור כזה יתר על המידה נשאב לקרבו מבלי שיוכל להימלט.

בשנת 1935 העלו אלברט איינשטיין ועמיתו הישראלי נתן רוזן את האפשרות לקיומם של חורים שחורים מסקרנים יותר המהווים חלק מתופעה שקיבלה את השם הרשמי "גשר איינשטיין-רוזן" או בשמה הפופולרי "חור תולעת". על פי השערה זו, בחלק מהחורים השחורים גורלו של החומר הנקלע אליו אינו כליאה אין-סופית בתוככי החור השחור, אלא להיפך. איינשטיין ורוזן הציעו שלפי תורת היחסות הכללית, בגלל המסה האדירה שלו, החור השחור מעקם את המרחב עד כדי כך ששתי נקודות שנראות לכאורה מרוחקות מאוד זו מזו קרובות בעצם הרבה יותר. אפשר לדמות זאת לצורת הפרסה: אם נלך לאורך צידה הפנימי של הפרסה החל מהקצה הראשון, לאורך הכיפוף ועד לקצה השני נקבל מסלול ארוך, אך אם נוכל לקפוץ מזרוע אחת של הפרסה לזרועה השנייה המרחק קצר בהרבה. באופן דומה, לטענתם של איינשטיין ורוזן, בגלל שהחור השחור כל כך מעקם את המרחב, חור התולעת מאפשר לקצר את הדרך בין שתי הזרועות. כלומר בעזרת גשר כזה ניתן "לקפוץ" במהירות בין חלקים מרוחקים לכאורה של היקום המעוקם.

ואם מדברים על קיצורי דרך ברחבי החלל, כאן כבר הקרקע פורייה לרעיונותיהם של חובבי המדע הבדיוני, ואכן חורי התולעת התקבלו בחוגים אלו בעניין רב. החל ממסעות בחלל וכלה במסעות בזמן. רעיונות מסקרנים עוד יותר תיארו את חורי התולעת כמסדרונות המקשרים בין יקומים שונים. אך מעבר לרעיונות המסקרנים שנקשרו לחורי התולעת – כיום הפיזיקאים נוטים להתייחס אליהם בעירבון מוגבל – גם אם אכן קיימים מעברים כאלו הם כנראה מאוד בלתי יציבים, ואם משהו מסוגל לעבור דרכם מדובר בחלקיקים זעירים, קטנים מגודל האטום.

חור שחור, חור לבן והגשר שביניהם

מונח נוסף שנקשר עם השנים לאותם חורי תולעת הוא "חור לבן", שכיאה לשמו הוא בעצם היפוכו של החור השחור. החור הלבן הוא גוף משוער בלבד, הנחשב להיפוך בזמן של החור השחור כך שהוא פולט לסביבתו חומר ואנרגיה. והנה קיבלנו מערכת שלמה: בקצה האחד חור שחור, שדרכו החומר נכנס למערכת, בהמשך החומר מועבר דרך חור התולעת למקום אחר ביקום או אולי אפילו ליקום אחר, ושם מבעד לחור הלבן הוא נפלט למשכנו החדש.

ואם נמשיך להרהר בכיוון הזה, ונחשוב על חור לבן מתפוצץ, נקבל פיצוץ ממנו נפלטת אנרגיה רבה, וזה כבר דומה למדי למפץ הגדול שממנו נוצר היקום שלנו. ואכן כבר בעבר הועלתה ההשערה שהמפץ הגדול היא דוגמה לפעילותו של חור לבן מתפוצץ שכזה.

היקום הקטן המסתתר בתוך היקום הגדול

במאמרו מציע ד"ר פופלבסקי שבעצם בתוככי כל החורים השחורים מסתתר חור תולעת, כאשר בכל חור תולעת כזה קיים יקום חדש, אליו מגיע כלל החומר שנשאב לחור השחור. להצעתו, אותו יקום חדש, בהיותו חלק אינטגרלי מהחור השחור, נוצר מייד עם היווצרותו של החור השחור. לכן, מהצעתו עולה האפשרות שהיקום שלנו בכללותו נוצר בתוך חור שחור השוכן ביקום אחר, גדול יותר.

ואם נמשיך להרהר בכיוון זה, התהליך אינו מסתיים בחור שחור ובו יקום נוסף, שהרי גם ביקום החדש נוצרים חורים שחורים. ואם כפי שטוען ד"ר פופלבסקי, בכל חור שחור שוכן יקום חדש, אזי ייתכן שמדובר בשרשרת ארוכה של יקומים בהם ביקום גדול הרבה מעבר ליכולת התפישה שלנו קיים חור שחור שבתוכו שוכן יקום קטן מעט יותר, וגם בו קיימים חורים שחורים.

כתבות נוספות במדור מדע
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי מדע יקום בתוך יקום בתוך יקום

-->
Feedback Form