ההיסטוריה של חקר גלגולי הנשמות

במהלך המאה האחרונה רבים החוקרים במערב שניסו ללמוד על תופעת גלגולי הנשמות, בין היתר בעזרת זיכרונותיהם של ילדים קטנים או היפנוזות המחזירות את המהופנט לעברו

07/05/2010 צ'יאנג-סנג לי - zhengjian.org
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

גלגול נשמות
רבים מהמחקרים בתחום גלגול הנשמות מבוססים על זיכרונותיהם של ילדים קטנים, המספרים על תקופות חייהם הקודמות – צילום: Photos.com. עיצוב: אפוק מדיה

גלגול נשמות הוא נושא המושך עניין רב אך קשה לחקור אותו בקפדנות. במהלך השנים התפרסמו מגוון מחקרים בתחום, ובחלק מהמקרים החוקרים אפילו לא ציפו שדרכם המקצועית תוביל אותם לתחום מחקר שכזה.

בעולם המערבי, אחד מהשלבים הראשונים של המחקר בתחום נפתח בשנת 1882, כשקבוצת משכילים הקימו בלונדון את "החברה לחקר תופעות על טבעיות" (Society for Psychical Research) הפועלת עד היום. אחת ממטרותיה המרכזיות הייתה לחקור, לפרסם ולתאר את אותן תופעות המספקות ראיות לקיומם של חיים לאחר מותו של הגוף הפיזי. בשנים 1930-1882 גילו חברי הארגון מצרפת ומאיטליה מספר מקרים שבהם אנשים הצליחו להיזכר בפעילויות שביצעו בחייהם הקודמים. מספר מקרים כאלו נחקרו במשך תקופה ממושכת והתגלו כמשכנעים למדי.

השימוש בהיפנוזה

טכניקה שיישומה קידם רבות את המחקר בתחום היא ההיפנוזה. אחד מהחוקרים הנודעים בתחום התופעות העל טבעיות, קולונל אלברט דה רושה (Albert de Rochas) מצרפת היה הראשון שהשתמש בהיפנוזה באופן שיטתי כדי לסייע לנבדקים להעלות זיכרונות מחיים קודמים. רושה גילה שאפילו אם הנבדקים הביעו התעניינות מועטה בלבד בנושא גלגולי הנשמות, הם בכל הצליחו לזכור פעילויות מחיים הקודמים. הוא סיכם את תגליותיו בתחום במסמכים שפורסמו בשנים 1913-1905.

שנים רבות מאוחר יותר, בשנת 1956 פורסם סיפרו הנודע של המהפנט החובב מורי ברנשטיין (Morey Bernstein) בנושא גלגול נשמות, "בעקבות בריידי מרפי" (The Search for Bridey Murphy, פורסם בעברית בשנת 1960). בספרו הציג המהפנט החובב ברנשטיין לקוראיו את אחד ממקרי ההיפנוזה שערך שבהם החזיר להפתעתו אישה צעירה לגלגול קודם שלה באירלנד של המאה ה-18. קוראים וחוקרים כאחד הוקסמו מהאופן שבו הציג את מושג גלגול הנשמות וכן את היקף השימוש בטיפול באמצעות רגרסיה היפנוטית הן בארה"ב והן בחלקים אחרים של העולם.

העניין הרב שמשך ספרו ומידת הקבלה הרחבה שלו העידו על כך שחקר גלגולי הנשמות מצא מקום לגיטימי במדע המערבי המודרני, ואף הכשיר את הקרקע למחקרים נוספים בתחום.

בשנת 1960 פרסם פרופ' איאן סטיבנסון, פסיכיאטר נודע מאוניברסיטת וירג'יניה, מסמך מאיר עיניים ועטור פרסים, "הוכחות על זיכרונות מחיים קודמים" בכתב העת Journal of American Psychical Research. המסמך נחשב כהקדמה למחקרים מודרניים שנערכו במדינות מערביות בנושא גלגולי נשמות.

פרופ' סטיבנסון הקדיש מאז את כל מאמציו למחקרים נוספים בתחום. במהלך 40 השנים הבאות הוא אסף למעלה מ-3,000 מקרים של גלגולי נשמות מילדים ברחבי העולם שסיפרו לו על זיכרונותיהם מחייהם ואף ממותם בגלגולים קודמים. במהלך השנים הוא פרסם עשרה ספרים, וכן מאמרי מחקר רבים שרבים מהם נחשבו על ידי חוקרים אחרים כעבודות בעלות השפעה עתידית בתחום גלגולי הנשמות.

אף על פי שפרופ' סטיבנסון השתמש במתודולוגיה פסיכיאטרית קפדנית, הן חוקרים מהזרם המדעי הקפדני והן כאלו המיישמים שיטות פחות קפדניות, מצטטים את ספריו ואת מאמריו בפרסומיהם. גישתו הרצינית של סטיבנסון, סגנונו הזהיר ומעמדו האקדמי הבולט סייעו לו לרכוש הוקרה ציבורית חסרת תקדים על מחקרו בתחום גלגולי הנשמות.

השימוש הרשמי בתרפיית הרגרסיה ההיפנוטית במחקרים שפורסמו בתחום גלגולי הנשמות החל בספרם של דניס קלסי ויואן גראנט (Denys Kelsey and Joan Grant) "תקופות חיים רבות" (Many Lifetimes). קלסי, מטפל נודע וחבר במוסד הרפואי הבריטי המלכותי, עבד רבות עם גרנט אשתו, עליה נאמר שיש לה יכולות על טבעיות. ביחד הם הניחו את היסודות לחקר גלגולי הנשמות תוך שימוש בטכניקות רגרסיה היפנוטית.

חוקרים בולטים נוספים בתחום

במהלך השנים התפרסמו עבודותיהם של חוקרים מכובדים נוספים בתחום גלגולי הנשמות. מספר דוגמאות כוללות את הלן וומבך (Helen Wambach) שנקטה בגישה להפנט במקביל אנשים רבים במקום רק אדם אחד בכל פעם. היא סיכמה את ממצאיה בהתבסס על נתונים מיותר מ-10,000 נבדקים והסיקה את מסקנותיה מאלו הקשורים במיוחד לנושא גלגולי הנשמות.

ד"ר מוריס נת'רתון (Morris Netherton) הציג בספרו "טיפול בחיים קודמים" (Past Lives Therapy) שפורסם בשנת 1978 שיטה המדגישה מילים ומשפטי מפתח מהדיווחים אותם כתב המטופל.

ד"ר אדית פיור (Edith Fiore) מיקדה בקפידה את עבודה במקרים הקשורים לתופעת האיחוז (spirit possession, בעברית לעתים מוזכר כ"דיבוק") ופיתחה שיטת טיפול המסייעת להימנע משליטה על ידי רוחות זרות.

ד"ר ג'ואל וויטון (Joel Whitton) ערך מחקר לגבי מקרים המעורבים בתופעות פסיכולוגיות של ידיעת שפה זרה מבלי ללמוד אותה, תופעה המכונה קסנוגלוסיה.

ד"ר רוג'ר וולגר (Roger Woolger), חוקר בעל תחומי עניין רבים ובעל הבנה עמוקה במיוחד בפסיכולוגיה אנליטית (המבוססת על הגותו של קרל יונג), פיתח אידיאולוגיית מחקר לתחום גלגולי הנשמות המדגישה הן את התיאוריה והן את היישום, ומשלבת מספר שיטות וביניהן פסיכודרמה, שחרור טראומות ושיטת ה"בארדו" טיבטית.

הכתבה המקורית באנגלית
כתבות נוספות במדור מדע
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי מדע ההיסטוריה של חקר גלגולי הנשמות

-->
Feedback Form