הנזיר היוגי צם כבר שבעים שנה

פרהלד ג'אני, מתרגל יוגה בן 82, טוען שבמשך למעלה מ-70 שנה לא אכל או שתה. לאחרונה הוא נבחן על ידי קבוצת מדענים שהבחינה בתופעות המעידות על תהליכים ייחודיים בגופו

18/05/2010 סטפני לם - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

נזיר הודי
פלא אנושי: פרהלד ג'אני יושב על מיטה בבית החולים שטרלינג שבהודו ב-22 בנובמבר 2003. בדיקות מדעיות הראו שתרגילי היוגה שביצע שינו את גופו – צילום: STR/AFP/Getty Images
נזיר הודי בן 82, הטוען ששרד ללא אוכל ושתייה במשך לפחות 70 שנה, נבדק במשך שבועיים בהם ניכר שלא אכל או שתה. המחקר נערך בבית חולים בהודו שבו עבר פרהלד ג'אני סדרת בדיקות במטרה לפענח את התופעות העומדות מאחורי צומו הממושך.

ג'אני גדל בכפר שרוד (Charod), אולם רק מעט ידוע על משפחתו, כיוון שעזב את ביתו בגיל שבע ומאז נדד ביערות והתגורר במערות. לדבריו הוא עזב את ביתו כדי לחיות חיי נזיר נודד, ושנה לאחר שיצא לנדודיו הוא בורך על ידי אלה שהעניקה לו, לדבריו, כוחות מיוחדים.

על פי דיווח רשת BBC, ג'אני מבלה את מרבית זמנו במערה הסמוכה למקדש אמג'אבי השוכן במערב הודו, ושגרת יומו מורכבת בעיקרה מתרגולי יוגה ומדיטציה. ג'אני טוען שהצליח לחיות ללא אוכל ושתייה מאז ילדותו. "איני חש צורך באוכל או במים", הכריז, כך על פי דיווח ה-BBC.

על פי דיווח של ערוץ דיסקברי האמריקני, ג'אני טוען שמה שסייע לו לשרוד הוא חור בחך העליון שלו שדרכו מוזרם לתוך פיו נקטר מיוחד שהזין אותו לאורך כל אותן שנים. במספר ספרי יוגה החומר הזה נקרא "אמריט" (Amrit) שמשמעו בסנסקריט "ללא מוות", אך כינויים מוכרים יותר שלו הם "נקטר שמימי" או "משקה האלים". על פי ערוץ דיסקברי, יוגים אחרים טענו בעבר שחוו את החומר אמריט, אליו נהוג להתייחס כאל חומר המופרש מבלוטת האצטרובל ומבלוטת יותרת המוח בגופם של מתרגלי יוגה.

מעקב צמוד

בשנת 2003 עבר ג'אני סדרת בדיקות דומה והיה נתון להשגחה רפואית במשך עשרה ימים בבית החולים שטרלינג שבעיר אחמדאבד (Ahmedabad) שבמערב הודו, גם אז לצורך מחקר. במהלך אותה סדרת בדיקות הוא לא התרחץ ורק קיבל 100 מ"ל של מים בכל יום כדי לשטוף את פיו. לאחר השימוש המים נשקלו כדי לוודא שהוא לא שתה מהם.

כבר בסדרת הבדיקות הראשונה לא גילו הרופאים סימנים להתדרדרות מצבו הבריאותי, אף על פי שהוא איבד מעט ממשקלו. התגלה שבשלפוחית השתן של הנזיר נוצר שתן, אולם הוא נספג מחדש מאוחר יותר.

ב-22 באפריל השנה חזר ג'אני לבית החולים שטרלינג לסדרת בדיקות נוספת, הפעם על ידי צוות המונה 35 מדענים מהמכון למחקר ולפיתוח ביטחוני של משרד ההגנה ההודי. הניסוי נערך במשך 15 יום, עד ה-6 במאי. שתי מצלמות וידאו עקבו אחר פעילותו בחדר במשך 24 שעות ביממה, ומצלמה נוספת עקבה אחריו בצאתו מהחדר. צוות החוקרים לא הצליח למצוא שום ראיות לכך שג'אני אכל או שתה דבר במשך 15 ימי המעקב.

במסגרת המחקר עבר ג'אני סדרת בדיקות הכוללת: בדיקות קליניות, ביוכימיות, רדיולוגיות ובדיקות רלוונטיות נוספות. באמצעות סריקות MRI (תהודה מגנטית) נסרקו איבריו הפנימיים, מוחו וכלי הדם שלו, ובדיקות אחרות בדקו את ליבו, את ריאותיו ואת תפקוד הזיכרון שלו, כך לפי דיווח רשת פוקס.

פלא מדעי

"תוצאותיהן של כל הבדיקות שעבר ג'אני התגלו בטווח הבטוח לאורך כל ימי המחקר. הוא בריא ומחשבתו צלולה", סיפר החוקר ד"ר ג. אילווואג'אן על פי דיווח העיתון Daily Mail. "ומה שבאמת מדהים, ומשהו שאין לנו לגביו שום הסבר, זה שהוא לא הפריש שתן או צואה. על פי הידוע לי, מבחינה רפואית זה חסר תקדים".

ד"ר סודהיר שאה, נוירולוג המעורב במחקר, קרא למקרה "נס מדעי". הוא טוען שעצם העובדה שג'אני הצליח לשרוד היא פלא: "אדם יכול לחיות ללא אוכל ומים במשך שלושה ימים, ארבעה, שבעה... עד 12 יום ולמדנו שבמהלך תקופות צום ממושכות כאלו אנשים הצליחו לצום במשך 16 או 30 יום, אבל לאחר שמונה ימים הם שתו ובוודאי שהטילו שתן. המקרה של ג'אני הוא תופעה ייחודית.

כשאדם צם, על פי רוב מתרחשים שינויים בתהליכי חילוף החומרים בגופו, אבל אלו לא נצפו בגופו של ג'אני. בדיקות ראשוניות אישרו שגופו של ג'אני עבר שינוי ביולוגי הודות לתרגילי היוגה שביצע. הרופאים גם לא גילו בגופו שום תופעות של בחילות הנובעות מרעב, התייבשות, עייפות או כל בעיה אחרת. כפי שסיפרו הרופאים, הוא עדיין מעדיף לעלות במדרגות ולא במעלית. מספר בדיקות במוחו חשפו שתפקודו משתווה לזה של אדם בן 25. על פי העיתון Daily Mail, הרופאים אומרים שלאחר צום של שבועיים, ג'אני היה בריא יותר מאדם ממוצע בן 40.

המדענים ימשיכו לנתח את תוצאות המחקר, ויתכן שייקח חודשיים עד שיוכלו להסיק את מסקנותיהם.

כתבות נוספות במדור מדע
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי מדע הנזיר היוגי צם כבר שבעים שנה

-->
Feedback Form