שינוי קטן הבדל גדול: והפעם גרם מדרגות בבית - כיצד בעיה עיצובית הופכת לאלמנט דקורטיבי שימושי?

אלמנטים עיצוביים פשוטים כמו "הלבשת" קירות, פתיחת פתחים, שימוש בצבע או בטקסטיל יכולים ליצור שינוי משמעותי בחלל הבית ולאפשר התחדשות מבלי "לפרק" את הבית כולו

20/05/2010 יעל אברהמי ותמי הראל
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

דלת אחת היא שהפכה חלל אלכסוני, קטן וצר מתחת לגרם המדרגות לחדר - החדר של הארי פוטר. הכתבה בגיליון זה מתרכזת בפתרונות לניצול מרבי של אזור בבית העשוי להיחשב כשטח מבוזבז - החלל הריק שנוצר מתחת גרם המדרגות.

גרם הוא מערכת אחת של מדרגות הבנויות לרוב ממספר מהלכים ובניהם פודסט (מדרגה רחבה) המהווה הפסקה בין שני מהלכי מדרגות.

עיצוב הבית
דוגמא לסוגים שונים של גרמי מדרגות
קיימות גרסאות שונות של גרמי מדרגות. לדוגמא, גרם מדרגות ישר שבו המהלכים שבין הפודסטים ממוקמים ברצף. במקרה של גרם מדרגות פינתי, מהלך אחד ניצב אנכית למהלך השני. אופציה נוספת היא שהמהלכים ממוקמים באופן מקביל אחד לשני וביניהם פודסט כפול. שני גורמים מכתיבים את האופן בו מנוצל החלל הנוצר תחת הגרם. האחד, מיקומן של המדרגות במערך הבית. השני, האופן בו ממוקמים מהלכי הגרם באותו אזור.

עיצוב הבית
גרם מדרגות פינתי – מבט אל החזית הגבוהה
בדוגמה הראשונה שלפנינו גרם המדרגות נבנה במהלך בנית קומה שנייה בבית פרטי. במקרה זה לא הייתה אפשרות טכנית להגדיל את קומת הקרקע. הפתרון שנבחר היה גרם מדרגות פינתי כך שימזער ככול הניתן את השטח אותו ינגוס הגרם מאזור הסלון. המהלך הראשון, הנמוך יותר, מוקם לאורך קיר הסלון והמהלך השני, מוקם בצמוד לקיר האנכי. הבניה יצרה שלוש חזיתות גלויות. לנכנסים הביתה בדלת הכניסה התגלו שתי חזיתות. האחת נמוכה והשנייה גבוהה. את החזית הנמוכה בחרנו לאטום בקיר גבס ישר כי האזור היה קטן מכדי שנוכל לעשות בו שימוש יעיל.

החזית הגבוהה הפכה לקיר גומחות שבו הוצבו עבודות קרמיקה יפות שנעשו על-ידי בעל הבית בנוסף לאלמנטים דקורטיביים נוספים. החזית השלישית של הגרם הייתה גלויה לעין מהסלון. היות והמדרגות היו רחבות, נוצר אזור עמוק מאוד ורחב שאותו בחרנו לנצל לטובת אחסון. יצרנו פתחים באמצעות בניה מגבס. הפתחים נסגרו בפרטי נגרות לארונות ומגירות לאחסון כלי בית ומערכת השמע של בני הבית. בסופו של תהליך, מבחינה חזותית, מיקום הגרם בחדר ואופן הניצול של החלל מתחתיו יצרו אשליה של חלל סלון גדול יותר, על אף שבפועל "ננגס" חלק מהאזור על-ידי גרם המדרגות.

עיצוב הבית
ארון מתחת לגרם מדרגות
גם הגרם הבא לו ערכנו "מתיחת פנים" היה פינתי אך הוא נבנה משלשה מהלכים ומיקומו היה שונה לחלוטין. המדרגות הוצבו במרכז מסדרון שיועד להן בלבד.הן היוו אזור חיץ בין החלק הציבורי של הבית, קרי, סלון מטבח ופינת אוכל לבין חדרי השינה שבקומת הקרקע ובקומה השנייה. דיירי הבית נהגו להציב שם את כל אותם חפצים שלא נעשה בהם שימוש יומיומי, כמו מזוודות, כסא לתינוק שכבר גדל וכו'. המדרגות היו רחבות, אזי החלל מתחתם היה עמוק מאוד, כך שלא יכלו לשמור על סדר היות ולא הייתה גישה נוחה לחפצים הרבים. האפקט הוויזואלי שאותו שאפנו להשיג במקרה זה היה הפוך מהדוגמא הקודמת. כלומר,במקום להבליט את האזור הריק רצינו להעלים אותו מהעין באופן מלאכותי אך בו בזמן רצינו גם לנצל את השטח הריק. כיצד עשינו זאת? באמצעות ארון שחסם את הפתח אך אפשר אחסון מסודר בתוכו.

עיצוב הבית
מרחב מחיה מתח לגרם מדרגות
הדיירים הגדירו לנו את צרכי האחסון שלהם והארון חולק לאזור מדפים ולאזור מגירות על-פי רשימת הצרכים הללו. שני אלמנטים אלו טשטשו את נוכחותו של הארון החדש. ראשית, החזיתות נעשו מ MDF. בחרנו בחומר גמר זה משום שבדומה לחומרי נגרות מלאכותיים אחרים כמו מלמין או פורמייקה מצטיין ה-MDF בשטח פנים חלק שהיווה בסיס מצוין לצביעה. צבענו את חזית הארון בדיוק באותו גוון שבו נצבע כל האזור. שנית, לא התקנו ידיות בדלתות הארון אלא עשינו שימוש בפרזול שיצר מנגנון פתיחה באמצעות לחיצה עדינה על הדלת. נוצרה חזית חלקה ויפה שלא משכה את נקודת המבט של החולפים במסדרון ומאחוריה - ערב רב של חפצים מסודרים ומאופסנים.

הדוגמה האחרונה ממחישה כיצד ניתן לנצל אזור ריק שנוצר עקב התקנה של גרם מדרגות בעל מהלכים מקבילים. במקרה זה גרם המדרגות השפיע לא על חלל ציבורי אלא "פלש" לחדר השינה. שתי אפשרויות עמדו בפנינו. לסגור בקירות את האזור או להתייחס לאלכסון שנוצר תחתיו כאל אלמנט דקורטיבי שהגדיל את החדר במידת מה. בחרנו בחלופה השנייה. החדר שימש נערה מתבגרת ומיקמנו מתחת לגרם את שולחן כתיבה ומדפים שהתאימו לצרכיה. דווקא הזווית המוזרה כביכול שנוצרה בחדרה היא שיצרה עניין חזותי למבקרים בחדר.

בסיכומו של דבר, גרם מדרגות מנוצל כראוי מאשש את הסברה שלנו שלכל בעיה חזותית בחלל יש פתרון עיצובי.

"סטודיו שתי מעצבות" בהנהלת יעל אברהמי ותמי הראל - www.2designers.co.il

כתבות נוספות במדור סגנון
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי סגנון שינוי קטן הבדל גדול: והפעם גרם מדרגות בבית - כיצד בעיה עיצובית הופכת לאלמנט דקורטיבי שימושי?

-->
Feedback Form