תביעה נגד חברת התרופות רוש יושבה מחוץ לכותלי בית המשפט

חברת התרופות הנחשבת לאחת הגדולות בעולם, נאלצת להתמודד עם תביעות נגד שיווק תרופה נגד פצעונים ועם האשמות בדבר מעורבותה בקצירת איברים בלתי חוקית מאסירי מצפון בסין

20/05/2010 איאן ריץ' - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

רוש
קו אריזה של תרופות במפעל של חברת "רוש" באיטליה - צילום: "Roche"
מטופל אשר תבע את חברת התרופות השוויצרית Roche (רוש) לאחר שימוש בתרופה Accutane (אקוטן) לטיפול באקנה (פצעונים על הפנים), הגיע לפשרה עם החברה מחוץ לכותלי בית המשפט. החולה תבע את רוש לאחר שסבל ממחלת מעי דלקתית, אשר נגרמה לכאורה על ידי התרופה. המקרה הוא אחד מיני רבים בהם משתמשים באקוטן פיתחו תופעות לוואי בלתי רצויות לאחר נטילת התרופה. גרסאות גנריות של התרופה משווקות בארץ.

ג'ייסון פייפרט הגיש תביעה נגד חברת רוש לאחר שלקה בדלקת מעיים שנגרמה לכאורה על ידי אקוטן. פייפרט התחיל ליטול אקוטן מתוצרת רוש לטיפול באקנה, אך בסופו של דבר נאלץ לראות רופא לטיפול במחלות מעי. הטענה שלו אינה היחידה נגד רוש ונזקי התרופה אקוטן. קרוב ל-1,000 מקרים אחרים תועדו עד היום, כך דיווח משרד עורכי הדין "ניוסאם".

פייפרט הסכים לוותר על כל פעולה משפטית נגד חברת רוש ויקבל סכום לא ידוע של כסף. רוש תנוקה מכל האשמות פליליות סביב המקרה.

בסוף חודש יוני 2009 הפסיקה חברת רוש את שיווק התרופה בטענה שנתח השוק שלה ירד, עקב כניסתן של גרסאות גנריות של התרופה החל משנת 2002. "תרופות גנריות הן תרופות המכילות את אותם מרכיבים פעילים מהם מורכבים מוצרי המותג ולרוב, קיימות בצורות מינון ובחוזקים זהים לאלו של תרופות המותג", נכתב באתר הבית של חברת טבע. בישראל משווקות הגרסאות הגנריות של אקוטן תחת השמות "קיורטן" של חברת תרו, ו"איזוטרקס ג'ל" של חברת דולפין מדיקל. ובחזרה לאקוטן - השימוש בה נושא דרישות מיוחדות, ומגיע עם רשימה ארוכה של תופעות לוואי הקשורות אליה, הכוללות מחשבות אובדניות, דיכאון, מחלות מעי דלקתיות, מומים מולדים ונזק לכבד.

חברת רוש הפסידה בשש התביעות המשפטיות האחרונות הקשורות בחולים הנוטלים אקוטן. החברה שילמה 56 מיליון דולר לחולים שנפגעו מתופעות לוואי בלתי רצויות כתוצאה מנטילת תרופות לטיפול באקנה. אחד המקרים הגדולים ביותר, בו מעורב מטופל מניו ג'רזי, עלה לחברה 26 מיליון דולר.

זו אינה הידיעה הראשונה העוסקת במעורבותה של חברת רוש במה שנחשבים "עסקים מפוקפקים". רוש הייתה מועמדת לפרס "העין הציבורית" הניתן לתאגידים גלובליים שמשפיעים לרעה על זכויות אדם וסביבה מסביב לעולם ואף זכתה בשני "אנטי אוסקרים" בחשד למעורבותה בשוק הלא חוקי של קצירת איברים בסין.

בתחילת חודש פברואר האחרון העניקו הארגונים הלא ממשלתיים "הצהרת ברן" (Bern Declaration) וגרינפיס בשוויץ את פרס "העין הציבורית". רוש הוכתרה בתור הארגון הגרוע בניצול של איברים מסין, לאחר שבמשך חודשים נחקרה תרופת החברה הנקראת Cell Cept שתפקידה למנוע דחייה של השתלות כליה, כבד, או לב.

המארגנים של פרס "העין הציבורית" הצהירו כי רוש סייעה ביודעין באספקת ציוד רפואי המשמש לקצירת איברים בלתי חוקית בסין. האיברים הוצאו מן אסירים, שרבים מהם הם אסירי מצפון העצורים שלא כדין והוצאו להורג בסין, כפי שתועד בספר שיצא לאור בשנה שעברה הנקרא "קציר דמים: הריגת מתרגלי הפאלון גונג עבור איבריהם".

רוש
עובדת במפעל רוש - צילום: "Roche"
בהקשר זה יש להזכיר כי ב-16 בינואר השנה, הציגה האגודה השוויצרית הבין-לאומית לזכויות אדם את פרס זכויות האדם השנתי שלה. הזוכים בפרס היו המזכיר לשעבר של קנדה לענייני אזור אסיה פסיפיק, דיוויד קילגור, ועורך הדין לזכויות אדם, דיוויד מטאס, אשר כתבו את הספר "קציר דמים: הריגת מתרגלי הפאלון גונג עבור איבריהם". הפרס שקיבלו הכיר במאמציהם בחשיפת פשעי השלטונות הסיניים של קצירת איברים ממתרגלי פאלון גונג חיים.

רוש נבחרה לפרס "העין הציבורית" על ידי המומחה לזכויות אדם ארנה שוורץ. שוורץ אמר כי "רוש כבר חקרה את השפעות התרופה בשני מחקרים בסין, בטענה שלא היה לה כל מידע על מוצאם של האיברים המושתלים", והוסיף שלא כמו בחברות מערביות, איברים שמקורם בסין לא מגיעים מתורמים.

"סגן שר הבריאות הסיני, הואנג ג'י-פו הודה באוקטובר 2008, כי 90 אחוז מכל האיברים המושתלים מגיעים מאסירים שהוצאו להורג", אמר שוורץ. אף על פי שרוש טענה שלא השתתפה ברכישת איברים [לצרכי ניסויים], שוורץ הטיל ספק בתוקפו של הטיעון, ולבסוף אמר שהוא מקווה שהפרס יעזור לחברת רוש לשפר את המוסריות שלה.

לבסוף דרש ארגון "הצהרת ברן" כי רוש תנקוט בגישה אחראית ותעצור מיד את מחקרי ההשתלות שלה בסין, וציין כי לא צריך להוציא מכלל אפשרות כי האיברים נלקחו משבויים חיים בסין, כולל אסירי מצפון.

המשטר הקומוניסטי הסיני כבר נמצא תחת בחינה קפדנית וביקורת מתמשכת על שימוש באיברים מאסירים שהוצאו להורג למטרות השתלת איברים, ובמיוחד עכשיו, העולם מקדיש תשומת לב רבה לפשע המיוחס לו של קצירת איברים ממתרגלי פאלון גונג חיים.

בהקשר זה יש לציין את השליח המיוחד של האו"ם לנושא עינויים, פרופסור מנפרד נובק, אשר הגיש דו"חות רבים לאו"ם באותו נושא. בנובמבר 2008 קבעה ועדת האו"ם נגד עינויים, כי סין "צריכה מיד להנהיג או להסמיך ועדת חקירה עצמאית לחקר הטענות כי מתרגלי פאלון גונג היו נתונים לעינויים, ושימשו מקור להשתלות איברים, וכן לנקוט אמצעים, כנדרש, כדי להבטיח כי האחראים להפרות אלה יועמדו לדין ויענשו".

כתבות נוספות במדור כלכלה
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי כלכלה תביעה נגד חברת התרופות רוש יושבה מחוץ לכותלי בית המשפט

-->
Feedback Form