דיוויד מטאס: לחשוף את קצירת האיברים המתרחשת בסין

מועמד פרס נובל לשלום מספר על החקירה שערך אודות קצירת איבריהם של מתרגלי פאלון גונג בסין

13/06/2010 הלנה ג'ו - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

דיויד מטאס
מועמד פרס נובל לשלום, דיוויד מאטאס מציג את ספרו בספריה הציבורית בוונקובר שבקנדה
וונקובר קנדה - בערב שקט בספריה הציבורית הנודעת של וונקובר שבקנדה, נאספו 70 אנשים כדי לשמוע את המועמד לפרס נובל לשלום, דיוויד מטאס מציג את ספרו במסגרת מסעו להצגת הספר. מטאס סיפר על המחקר שערך אשר הוביל לתגלית אודות קצירת האברים המתרחשת בסין ממתרגלי פאלון גונג חיים.

תהליך המחקר לא היה קל או פשוט. אף על פי שרבים מודעים לרדיפת מתרגלי הפאלון גונג הנערכת בסין מאז שנת 1999, אף אחד לא ידע בוודאות האם קצירת האברים אכן מיושמת כשיטת רדיפה.

"את בסיסו של הסיפור היה קשה להעריך", מספר מטאס, יועץ משפטי בכיר של ארגון בני ברית בקנדה וחבר ב"מסדר קנדה".

"סיפרו לנו שהקרבנות נהרגים ושהגופות מושלכות למשרפות, אין שום תיעוד בבתי החולים בסין, כך שלא נוכל להשיג שום תיעוד בנושא, לא אנחנו וגם לא כל חוקר אחר. זירת הפשע וחדרי הניתוחים בבתי החולים מנוקים לאחר הניתוח, כך שאין זירת פשע", סיפר מטאס.

אף על פי שהם לא רצו להאמין "בביטוי האנושי הנורא מכל", כפי שמטאס מנסח זאת, הוא ושותפו למחקר דיוויד קילגור, לשעבר חבר הפרלמנט הקנדי ותובע כתר, התחילו את מחקרם הבלתי תלוי בזמנם החופשי ובהתנדבות, ובמסגרתו הם בחנו האם קצירת האיברים אכן מתרחשת בצידו השני של כדור הארץ.

בין שיטות המחקר הרבות שהם יישמו, אחת התבססה על צוות טלפנים שהתקשרו לבתי חולים בסין והעמידו פנים כבני משפחותיהם של חולים הזקוקים לאיבר להשתלה.

"הרבה פעמים טרקו לנו את הטלפון ופעמים רבות דחו אותנו", סיפר מטאס, אבל מספר בתי החולים הודו שהם מציעים למכירה איברים של מתרגלי פאלון גונג.

ראייה נוספת הייתה בדיקות הדם הנערכות למתרגלי פאלון גונג בבתי מעצר.

"כמובן שלא ראיינו אף אחד מאלו שנקצרו מהם איבריהם", סיפר מטאס, אבל ראיינו אנשים רבים שיצאו מבתי הכלא ומה שהם סיפרו היה שבאופן שיטתי נלקחו בדיקות דם ממתרגלי הפאלון גונג ושאיבריהם הפנימיים נבדקו. בדיקות כאלו נערכו רק על אסירים שהם מתרגלי פאלון גונג. שמענו על כך הן מאסירים שהם מתרגלי פאלון גונג והן מאסירים שאינם קשורים לפאלון גונג.

מבחינה סטטיסטית, סין היא המובילה בעולם בתחום השתלות האיברים אחרי ארה"ב מבחינת כמויות, וזאת חרף העובדה שעד לשנה שעברה לא פעלה בסין מערכת להשתלות מתרומות.

"ההסבר הבלתי רשמי שמאוחר יותר הפך להסבר הרשמי הוא שהאיברים הגיעו מאסירים שנידונו למוות", סיפר מטאס.

לדבריו, לפי דיווחי ארגון אמנסטי הבין-לאומי, מספר ההוצאות להורג בסין נמוך בהרבה ממספר ההשתלות הנערכות במדינה מדי שנה, העומד על 10,000. אפילו לאחר שהמשטר הסיני שינה את מדיניות ענישת המוות והפחית את מספר ההוצאות להורג, מספר ההשתלות נשאר יציב.

לאחר שבשנים קודמות צמד החוקרים פרסם מספר דוחות מקיפים, מטאס מספר שספרם החדש, "קציר דמים" כולל עדכונים שהצטברו מאז שנת 2006, זאת בנוסף לתוכנם של הדוחות המקוריים.

"כל הסביבה השתנתה לכן צריך להתמודד עם הסביבה החדשה" אמר מאטאס.

מאז שפורסם דו"ח החקירה הראשון שלהם, מטאס וקילגור הוזמנו לשמונים ערים ולארבעים מדינות ברחבי העולם כדי שיציגו את ממצאיהם, בעודם אוספים ראיות נוספות.

"אנשים ברחבי העולם, במוסדות אקדמאיים ובקהילות ציבוריות כמו ארגוני סטודנטים וארגוני זכויות אדם יצאו מדעתם כשישמעו על כך", אמר אדוארד שנכח בקהל. הוא הגיע לאחרונה מטקסס כדי ללמוד בוונקובר. "זה ידאיג מאוד כל אדם המרגיש מידה מסוימת של קשר לזולת. השאלה היא כיצד לעורר את המודעות לנושא.

אחד מהנוכחים בקהל, ג'ים שמו, מורה וחוקר לשעבר אמר: "אני לא מוכה הלם כמו האחרים, מפני שאני מודע לפוליטיקה בסין, גרתי שם שנים רבות. גם כאן בוונקובר יש דמויות סיניות נודעות רבות שעדיין חושבות חצי חצי - הם חושבים שהמשטר הקומוניסטי עשה משהו טוב למען סין, אבל אני חושב שהם רומו. המשטר הקומוניסטי מפיץ תעמולה כבר כל כך הרבה שנים.

הכתבה המקורית באנגלית
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי עולם דיוויד מטאס: לחשוף את קצירת האיברים המתרחשת בסין

-->
Feedback Form