כלי התקשורת בעולם מפקפקים ביכולותיה של ועדת טירקל

כבר בסיקור הראשוני שלאחר פרסום הקמת הוועדה, ניכרת הביקורת כלפי ישראל

15/06/2010 בן קמינסקי - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו (מימין) מגיע לישיבת הממשלה במשרדו בירושלים ב-14 ביוני 2010, כדי לאשר את הקמתה של ועדת בדיקה "ציבורית עצמאית", הכוללת שני משקיפים זרים, שתבדוק את התקרית הקטלנית בפשיטת לוחמי שייטת על משט סיוע לעזה בחודש שעבר - צילום: AFP PHOTO/POOL/Baz Ratner
הוועדה לבדיקת אירועי המשט בראשות יעקב טירקל הוקמה במטרה להבהיר לעולם שישראל פועלת כחוק, באחריות ובשקיפות. אולם עם פרסום הקמת הוועדה, הצביעו כלי התקשורת בעולם על בעיות שונות לגביה. בכתבות רבות שהתפרסמו לאחר ההודעה על הקמת הוועדה הוצגה הוועדה כניסיון של ישראל להדוף קריאות לחקירה בין-לאומית, וצוטטו פרשנים ישראלים המבקרים את הקמת הוועדה – החל מאופי מינויה, הרכב החברים בה, ועד לגילם של חברי הוועדה.

כמה כתבות הציגו באור חיובי את הקמת הוועדה ואת מינוי המשקיפים הזרים, ובכל זאת הציגו את הצדדים הבעייתים של הוועדה.

כתבה שהתפרסמה בניו יורק טיימס ב-14 ביוני הציגה את דברי השבח של הבית הלבן על הקמת הוועדה. הכתבה הציגה את הודעת הבית הלבן כי "המבנה ותחום הסמכות של הוועדה הציבורית העצמאית שהוצעה, יכולים להתאים לסטנדרטים של חקירה מהירה, נטולת פניות, מהימנה ושקופה", כשבעקבותיה הערה כי אלו הן בעצם דרישותיו של האו"ם בקריאתו להקמת ועדת חקירה בנושא.

בהמשך מצוטט חלק נוסף של הצהרת הבית הלבן: "לא נשפוט מראש את התהליך או את תוצאותיו, ונחכה לביצוע ולממצאים של החקירה לפני שנסיק מסקנות נוספות".

הכתבה הציגה ביקורות מישראל המפקפקות בכוחה של ועדה שאיננה ועדת חקירה ממלכתית. היא ציטטה מתוך כתבת המערכת של עיתון "הארץ" אשר כינה את הוועדה "פארסה": "האמת שנתניהו מבקש לחשוף נוגעת לזהות מארגני המשט, מקורות המימון שלהם והמקלות והסכינים שהעלו לספינה. הוא לא מתכוון לבדוק את תהליך קבלת ההחלטות שקדם להשתלטות על המשט ואת הליקויים שהתגלו בו".

הטיית אור הזרקרים על הפעילים

אתר ה-BBC הבריטי סיקר את הקמת הוועדה בטון ביקורתי יותר. "ישראל מקווה שהחקירה תמקד את אור הזרקורים על הפעילים", קראה כותרת באתר. הכתבה הציגה את כוונתה של ישראל לחקור לא רק את התנהלותה של ישראל אלא גם את זהותם של מארגני המשט, וסברה שבכך מחפשת ישראל הכרה בפעולותיה.

הכתבה ביקרה את מהימנות הוועדה והסבירה כי דייוויד טרימבל, אחד המשקיפים הזרים שנבחרו לוועדה, הצטרף לאחרונה ל-"Friends of Israel", קבוצה שהוקמה על ידי דורי גולד המקורב לנתניהו. הכתבה גם הציגה באור ביקורתי את "הורדתם" של השניים למעמד של משקיפים בלבד, ללא השפעה על החלטות הוועדה.

הכתבה ביקרה גם את ההגבלות על הוועדה, ואת העובדה שלא תוכל לדבר ישירות עם החיילים שהשתלטו על הספינות אלא תצטרך להסתפק בהסתמכות על סיכומי החקירה הצבאית הפנימית. הכתבה מציינת שיש לראות גם איך תגיע הוועדה לפעילים שהיו על הסיפון כדי לשמוע את דברם ואיזו גישה תנקוט לגבי העדויות.

מינוי על ידי הדרג הפוליטי מחליש את הוועדה

ב-"וול סטריט ג'ורנל" פורסמה כתבה שנשאה טון פחות ביקורתי, אבל ציינה כי לא סביר שהוועדה תוכל להשביע את רצונן של כמה מדינות בקהילה הבין-לאומית, כולל טורקיה אשר קראה לחקירה בין-לאומית. הכתבה הציגה בפירוט את חברי הוועדה ואת המשקיפים והציגה את דברי השבח של הבית הלבן ואת ציפיותיו מהחקירה.

בהמשך הציגה הכתבה ביקורות משפטיות מישראל המתייחסות לסמכות הוועדה כמוגבלת מדי והמטילה ספק בעצמאותה, שכן היא צריכה לחקור את פעולתם של אותם מנהיגים שמינו אותה. הכתבה ציינה כי ועדות קודמות, כמו הוועדה לחקירת מלחמת יום כיפור ב-1973 והוועדה לחקירת הטבח בסברה ושתילה ב-1982, מונו על ידי נשיא בית המשפט העליון ונהנו מסמכויות חקירה נרחבות יותר. הכתבה ציטטה את פרופ' זאב סגל מאוניברסיטת תל אביב, הפרשן המשפטי של "הארץ", שאמר כי לוועדה אין יכולת לחקור באמת, כיוון שהיא מונתה על ידי הדרג הפוליטי.

"ישראל תחת אש"

סוכנות הידיעות הצרפתית AFP הציגה בכותרתה את ישראל כ"תחת אש לאחר פרסום משתתפי ועדת החקירה". הכתבה הציגה את הגינויים הזריזים של אנקרה ושל עבאס, וציטטה את עבאס: "ההצעה לוועדת החקירה אינה מתאימה לדרישות של מועצת הביטחון [של האו"ם]". כמו כן צוטט שר החוץ הטורקי אחמט דבוטוגלו שאמר: "אין לנו כל ביטחון כי ישראל... תבצע חקירה נטולת פניות". לגבי המשקיפים הזרים, צוין כי לא ברור אילו סמכויות יינתנו להם.

הכתבה הציגה גם את הביקורת על גילם של חברי הוועדה, וציטטה בהקשר זה את נחום ברנע מ"ידיעות אחרונות" שהעיר על "חוש ההומור" של הממשלה בהרכבת הוועדה. היא הציגה את טענתו של ברנע כי ברור שהוועדה מיועדת רק למטרות חוץ, וכי לפי המנדט שניתן להם הם לא יוכלו לעשות הרבה פרט להצגת דעותיהם המלומדות. פסקה קצרה סיפרה שוושינגטון קראה למהלך זה "צעד חשוב קדימה", ולאחריה הוצגה טענת החמאס כי סירובה של ישראל לקבל על עצמה חקירה בין-לאומית הוא פשע.

סוכנות הידיעות הרוסית (ריה) סוקרת את כל היבטי הוועדה ותפקידיה, והתייחסה באור חיובי למינויי המשקיפים מבחוץ. היא ציינה שלמרות שממשלת ישראל דחתה את ההצעה לחקירה בין-לאומית של התקרית, היא בכל זאת הכניסה לוועדה שני משקיפים זרים. הכתבה פירטה כי לוועדה תהיה הזכות לקרוא לכל אדם פרטי לתת עדות, כולל ראש הממשלה, ולבקש מידע מכל ארגון, פרט לאנשי צבא שאת חקירת פעולתם מבצעת ועדת חקירה צבאית.

עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי בארץ כלי התקשורת בעולם מפקפקים ביכולותיה של ועדת טירקל

-->
Feedback Form