מנכ"ל הנקו: "אני לא מאלה שמחפשים את התשובות הנכונות כדי להרוויח עוד כמה שקלים"

הדרך שלי - מנהלים מספרים על דרכם בעולם העסקים. השבוע: חננאל כהן, מנכ"ל הנקו בנייה בע"מ

04/07/2010 גלעד סלונים - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

חננאל כהן
צילום: תקווה מהבד - אפוק טיימס
חננאל כהן התחיל את דרכו בקיבוץ חניתה, על גבול לבנון בגליל המערבי, בתקופה שבקיבוץ עוד הייתה לינה משותפת. בגיל 18, בדומה לבני קיבוץ אחרים, יצא לשנת שירות (תרומה לקהילה) במסגרתה יזם לראשונה רעיון בתחום הבנייה - הקמת "קבוצת בנייה". החברה הצעירים שאיתו התגבשו ופנו לקבלן זכריה דרוקר, שהיה בעברו גדול הקבלנים הפרטיים בישראל. זכריה הרים את הכפפה והקבוצה עבדה עבורו כפועלים פשוטים בכמה פרויקטים, ביניהם הקמת אנדרטה לחללים במשרד הביטחון.

לאחר שנת השירות התגייס לצבא ליחידה מובחרת, וכשהשתחרר (1989) עבד שנה בהובלות (moving) בארה"ב, שם פגש את אחיו המאומץ (על כך בהמשך) שעזר לו להיכנס לביזנס.

לאחר שחזר לארץ הוא פנה לכיוון של לימודי הנדסאי בניין. הקיבוצניק שעבר לעיר התגורר בקרוואן בגני יהודה, באמצע השדה, עבד שנה כשכיר ולבסוף הגיע לחברת הבנייה תדהר (1994). בתדהר, שהייתה אז חברה צעירה, הוא החל לראשונה לנהל פרויקטים קטנים שהפכו במהרה לגדולים: מפרויקט של 16 יחידות דיור, הוא עבר לנהל פרויקט של 200 יחידות דיור ולבסוף ניהל את פרויקט מגדל איילון, שכיום ידוע בשם מגדל רוגובין תדהר, לאחר שהוגבה.

כמעט 10 שנים של הצלחה בלתי רגילה בתדהר לא הצליחו לעצור את רצונו להיות עצמאי. "ביום שהגעתי לראיון עבודה בתדהר שאל אותי הבעלים – 'מה אתה רוצה להיות כשתהיה גדול?' ועניתי בתמימותי: 'אני רוצה להיות עצמאי'. תמיד היה לי 'דרייב' להיות עצמי", הוא מספר.

הוא הקים את חברת "הנקו" ביחד עם שותפו אלי כהן, הבעלים של חברת טל סחר דודים, אותו הכיר מהתקופה שעבד בתדהר. כיום, "הנקו" מבצעת פרויקטים למגורים בסדרי גודל של 30-15 דירות, ומתהדרת בכך שהיא מעניקה ללקוחותיה תנאים דומים לאלה שמעניקות חברות הבנייה הגדולות, אך עם יתרון יחסי אחד - יחס אישי מבעל הבית, דבר שלחברה גדולה קשה לתת.

על עצמי – בהנקו אנחנו עובדים לא מעט, אבל לא רצים לקחת כל פרויקט. אין לי בעיה להגדיל את החברה בדקה, אבל אני מעדיף לצמוח לאט - לאט בזכות איתנות פיננסית, בלי למהר. אנחנו לא מחפשים אקזיטים. אחד היזמים אמר לי פעם – "אתה יודע למה בחרתי בחברה שלך לפרויקט? בגלל הלבוש שלך, המכונית שאתה נוסע בה, כיוון שאין לך איזה רולקס [...] אני צריך לראות איש עובד – לא מישהו שיעשה עלי סיבוב".

הטעות הגדולה ביותר שעשיתי בעסקים – הייתה לנו עסקת יזמות שנפלה לנו. הייתה לי תקופה שהייתי יותר מדי בררן, כאילו שכולם טועים, והיום אני לא כזה – אני עושה הכול בשביל שהעסקה תצליח, ואם אני בסוף לא סוגר עסקה, אני מרגיש נקי, שזה בא ממקום נכון.

פריצת הדרך שלי בעסקים – יש כמה נקודות פריצה: ראשית, בתחום העסקי היה לי אומץ לצאת "ללא נודע", לשוק של לווייתנים. בנוסף, היו לנו שתי פריצות דרך שבהן לקחו אצלנו עבודות, ב-2005 וגם היום.

איך אני נותן מוטיבציה לעובדים? אני לא בא ממשפחה שיש לה כסף, ושום דבר לא בא לי ברור מאליו. אחד היתרונות שלי זה שהייתי שכיר, וקמתי ב-6 בבוקר ואכלתי את החומוס עם הפועלים. כשעבדתי בתדהר פרגנו לי, אם זה בבונוסים וכו'. ומזה למדתי הרבה, והיום רוב הפרגון שלי לאנשים, חוץ מאשר המשכורות המכובדות שיש פה – זה בבונוס.

אני מאמין ב – יושר, הגינות. אני לא מאלה שמחפשים את התשובות הנכונות כדי להרוויח עוד כמה שקלים. אני משתדל להיות ישר, כמו עם כל דבר בחיים. יושר וגם צניעות.

המטרה שלי בחיים – כשהייתי ילד בכיתה ו' הייתה בקיבוץ עליית נוער (קבוצה של ילדים במצוקה). היינו במשפחה 4 ילדים. באתי להורים שלי ואמרתי להם שאני רוצה לאמץ ילד. הכרחתי אותם לאמץ בחור, שהוא כיום האח המאומץ שלי ואנחנו ממש כמו אחים. הילד הזה שהגיע מעכו ולא היה לו כלום עבר מסלול של יחידה מובחרת בצה"ל, והיום הוא איש עסקים מצליח. זה בעיניי לעשות משהו אמיתי שמגשים מטרה שתורמת לחברה. בנוסף, יש לי מטרה שאני אהיה מסוגל להעניק למשפחה שלי את כל הביטחון הכלכלי שהיא צריכה.

בזמני החופשי אני – הבן שלי (10) הוא גולש תחרותי בגלשני רוח, מקום שלישי בארץ. דרך זה שהוא הגיע לים, גם אני הגעתי לים. אז כל שישי שבת אני מבלה בים, כשיש רוח. הים זה כמו מחלה, מחלת רוח.

מה אעשה כשאפרוש? אסתובב בעולם.

טיפ ליזם המתחיל – צריך סבלנות, אורך רוח וללכת בדרך שאתה מאמין בה, לאט – לאט. לא לקפוץ מעל הפופיק.

נקודת אושר – הלידה של הבן שלי.

איך אני מאזן בין עסקים ומשפחה – איזבל, אשתי, הייתה אשת עסקים בצרפת. רציתי מישהו שאני יכול לסמוך עליו בכל הנושא הכספי. היא השתלבה בחברה וזה הולך מצוין.

תגיות: חננאל כהן
כתבות נוספות במדור כלכלה
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי כלכלה מנכ"ל הנקו: "אני לא מאלה שמחפשים את התשובות הנכונות כדי להרוויח עוד כמה שקלים"

-->
Feedback Form