החמאס החרים שלושה עיתונים בעזה

הצעד הגיע לאחר שישראל הסירה את החרם על אותם עיתונים

18/07/2010 ג'נביב לונג - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

שלושה עיתונים תומכי פתח היוצאים לאור בגדה המערבית הוחרמו על ידי החמאס בעזה. ב-7 ביולי המפיצים של שלושת העיתונים אל חייאת אל ג'דידה, אל איאם ואל קודס, נתקלו בכוחות הביטחון של חמאס שלא הרשו להם לאסוף את העיתונים מאחורי מחסום ארז. לאחרונה הסירה ישראל חרם בן שלוש שנים על אותם שלושת העיתונים מעזה.

לעיתונים נאמר שכדי שיוכלו להפיץ את העיתונים בעזה, עליהם לחתום על הסכם שלא יבקרו את חמאס. כך דיווח עורך אל איאם, עבדאל נאסר אל נאג'אר, לועד להגנה על עיתונאים (cpj) - ארגון למען חופש העיתונות ביו יורק.

"החמאס ביקש באופן בלתי רשמי את הבכירים בעיתונים לחתום וכשניסינו להתקשר לבכירים בחמאס, הם סירבו לשוחח או להגיב בנידון", סיפר ל-CPJ, מר אל נאג'אר.

משרד המידע של החמאס הכחיש את הטענה, וטען מנגד שלפחות עיתון אחד התומך בחמאס מוחרם כבר במשך 3 שנים בגדה המערבית.

קונפליקטים בין עיתונים תומכי חמאס לבין עיתונים תומכי פתח אינם דבר חדש. הארגון לחופש העיתונות הבין-לאומי, כתבים ללא גבולות, מדווח שב-2009 נעצרו יותר מ-20 עיתונאים על ידי השירותים הפנימיים של משרד הביטחון של החמאס. כתבים ללא גבולות טוען שהעיתונאים תוחקרו בהיותם במעצר לגבי הקשרים שלהם עם פתח ו"ממשלת רמאללה".

לדברי כתבים ללא גבולות כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית בגדה המערבית עצרו עיתונאים אחדים הנחשבים קרובים לחמאס. כבר ב-2009 עצרו יותר מ-40 עיתונאים, בעיקר מטלוויזיית אל אקצה. הם נעצרו ותוחקרו לגבי עבודתם, מקורות ההכנסה של העיתון ויחסיהם עם בכירים בחמאס.

הלחץ והאיום המתמיד יוצרים אווירה של צנזורה עצמית עבור העיתונאים הפלסטינים, טוען ארגון כתבים ללא גבולות.

מוסה רימאווי מהמרכז הפלסטיני לפיתוח וחופש תקשורתי מסכימה שהמצב בחזקת "שום דבר אינו חדש". היא סיפרה ל-CPJ שנקודת המפנה הגיעה בשנת 2007, כאשר חמאס זכתה בבחירות בעזה ועלתה לשלטון. הבחירות רק העצימו את הקרע בין חמאס לפתח.

רימאווי חושבת שהחרם החדש של החמאס על שלושת העיתונים הוא צעד לצנזר את עמדות העורכים של העיתונים כדי שימנעו מביקורת על החמאס. כמו כן היא חושבת שחמאס משתמש בחרם על העיתונים כדי ללחוץ על הרשות הפלסטינית בגדה המערבית, לאפשר לגופי המדיה שם להצטרף לחמאס וכך לפעול בצורה חופשית.

הכתבה המקורית באנגלית
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי בארץ החמאס החרים שלושה עיתונים בעזה

-->
Feedback Form