ממעמקי מי האוקיאנוס

אחת השאלות העתיקות ביותר של האנושות היא "מהם היצורים החיים בים?" מסתבר שעולם השתיקה כפי שמכונים הימים והאוקיאנוסים זכו למגוון עצום של חיים

09/08/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

סרטן
סרטן נדיר - צילום: אוניברסיטת סנסם – אביירו
מחקר בשם "מפקד החיים במי הימים", נערך במשך 10 שנים על ידי 360 מדענים מ-80 מדינות התפרסם בימים אלה. המחקר התבסס על נתונים מתוך המאגרים על יצורים שנחקרו עד עתה אבל גם חקר במעמקי המים ולאורך החופים. הפרסום הסופי יהיה ב-4 באוקטובר בלונדון. ביניים התפרסמו נתוני ביניים בכתב העת PLoS ONE, במאמר שמגלה כי קיימים יותר מ-230 אלף מינים ימיים. המדענים אומרים שעל כל מין מוכר יש ארבעה שעוד לא התגלו.

המחקר עלה כ-650 מיליון דולרים וכלל 25 אזורים שנחקרו לעומק בין הקוטב הצפוני והדרומי דרך מים באזור הטרופי ובאזורים בעלי אקלים נוח.

אוקיאנוס
מסדרת השקופים – צילום: Dr Linda Amaral Zettler
מי הים סביב אוסטרליה ויפן הם בעלי מגוון ביולוגי ימי העשירים ביותר, אך גם סין, הים התיכון וחופי מקסיקו מאכלסים עשרות אלפי מינים. הממצאים שלהם מהווים בסיס למדידת השינויים שהאנושות והטבע גורמים לבתי הגידול.

אזור מפרץ מקסיקו נחקר לפני דליפת הנפט ונמצאו שם 8,300 מינים השוכנים בים. המחקר מאפשר קיום של מצב ייחוס באמצעותו נין יהיה להעריך את הנזק שנגרם מדליפת הנפט.

יש אזורים בהם קיימים משפחות בכמות גדולה יותר מאשר באזורים אחרים. למשל  סרטנים (כולל סרטנים, לובסטרים, שרימפס, קריל וספחות ( מהווים 35-22 אחוזים מהמינים באלסקה, באנטרקטיקה, בקוטב הצפוני, בברזיל, בקליפורניה ובאיים הקאריביים, אך רק 10

עמוק בים
כוגב ים - צילום: www.coml.org
אחוזים מהמינים בים הבאלטי. הדגים מהווים 28 אחוז של המינים במערב הטרופי, בדרום מזרח ארה"ב, אבלרק 6-3 אחוזים באנטארקטיקה, בים הבלטי, ובים התיכון.

המינים האנדמיים (ייחודים לאזור מסוים) אף הם עדות למגוון הביולוגי. במקומות המבודדים נמצאים מינים אנדמיים בכמות גדולות ביותר. בניו-זילנד ובאנטרטיקה, 50 אחוז מהמינים הם אנדמיים. באוסטרליה ובדרום אפריקה רבע מהמינים הם אנדמיים. אולי מינים אלה סבלו פחות מהכחדה בתקופת הקרח שהייתה לפני אלפי שנים.

.

עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי איכות הסביבה ממעמקי מי האוקיאנוס

-->
Feedback Form