חוקרים סינים מפתחים שיטות עינויים המשמשות ברדיפת מתרגלי הפאלון גונג בסין

תקציבים רבים בסין מופנים בשנים האחרונות למימון מחקרים אקדמאים שכל תכליתם שכלול הכלים הפסיכולוגיים המשמשים ברדיפת מתרגלי הפאלון גונג

04/09/2010 ד"ר סון יאן-ג'ון - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

פאלון גונג
אחת משיטות הרדיפה המיושמות בבתי הכלא הסיניים נגד מתרגלי הפאלון גונג: קשירת המתרגל לפרקי זמן ממושכים בתנוחות לא נוחות במיוחד – צילום: clearwisdom.net
כל מי שקורא דיווחים על רדיפת הפאלון גונג מזדעזע מההתעללויות שעוברים המתרגלים. מנקודת המבט של המתרגלים עצמם, הנזק החמור ביותר שנגרם להם הוא פסיכולוגי.

ממחקרים עולה שפרק הזמן הממושך ביותר שאדם מסוגל להישאר ער ברציפות הוא 11 ימים; חציית הקו האדום הזה תגרום לנזקים פיזיים מנטליים בלתי הפיכים. אולם ג'אנג יי-ג'יאה, מתרגלת פאלון גונג ועובדת לשעבר במשרד המסחר הסיני נרדפה ונאלצה להישאר ערה במשך 42 ימים משום שסירבה לוותר על אמונתה.

בכל פעם שהייתה מתחילה להירדם, שוטר היה תופס את צווארונה ושופך מים קרים על בגדיה. וזה קרה בימות החורף הקרים, היא הייתה רטובה וקפואה עד לשד עצמותיה.

באותו זמן היא הייתה נתונה לבידוד ולעינויים, סבלה מכל סוגי הייסורים הפיזיים והמנטליים והשוטרים אף הוסיפו וחזרו והשמיעו לה את אותו שיר. זה היה אחד מהשירים המפורסמים יותר בסין באותם ימים: "נשיקה של אמא". השיר מספר על געגועיה העמוקים של בת לאימה.

גב' ג'אנג בעצמה הייתה אם לבן ולבת, שניהם בגילאי בית ספר. כשהשיר הושמע, היא לא יכלה לעשות דבר מלבד להרגיש כאב שלא ניתן לנחמו.

כשגב' ג'אנג נכנסה לכלא בפעם הראשונה היא הועברה הערכה פסיכולוגית. הרס הגוף והנפש שמהם סבלה תוכננו בקפידה על ידי מומחים. תוך מספר חודשים, שיטות הרדיפה האכזריות שינו את מראה החיצוני של גב' ג'אנג מאישה בריאה ומלאת אנרגיות שנראית במיטבה, לאישה זקנה ושחוקה בעלת שיער מאפיר ופנים חרושות קמטים.

פאלון גונג
אנשי מדעי החברה בסין מיישמים שיטות שנלמדו מפסיכולוגיה כדי לאלץ מתרגלי פאלון גונג לוותר על אמונתם – צילום: Wikimedia Commons
היחס שממנו סבלה גב' ג'אנג מספק הצצה למאפייני הרדיפה ממנה סובלים רבים ממתרגלי הפאלון גונג. מרכז המידע של הפאלון דאפא מעריך שמאות אלפי מתרגלים כלואים כעת במחנות העבודה הפזורים ברחבי סין.

קלון למדע

ב-1 ביולי השנה, איגוד חקר הפולחן הבין-לאומי של קרן המשפחה האמריקנית (American Family Foundation’s International Cultic Studies Association) ערך את כינוסו השנתי בניו ג'רסי. באותו ערב הגיעו לכינוס שלושה אנשי אקדמיה מסין, אולם הם יצאו מאולם הכינוס לאחר שנוכחותם נתקלה בהתנגדות קשה מצידם של משתתפים אחרים בכינוס.

השלושה הם המזכיר הכללי של האגודה הסינית ללוחמה בכתות, חוקר במכון המחקר הפסיכולוגי של האקדמיה הסינית למדעים ופרופסור במחלקת הפסיכולוגיה של אוניברסיטת שאן-שי. שלושתם קיבלו את סיועו הכלכלי של המשטר הסיני על עבודתם שהוקדשה לרדיפת מתרגלי הפאלון גונג בסין.

במחקריהם הם התמקדו במיוחד ביישומן של שיטות שנלמדו בתחום הפסיכולוגיה במטרה לאלץ את מתרגלי הפאלון גונג לוותר על אמונותיהם.

שלושת המלומדים שהופיעו בניו ג'רסי רק מדגימים מגמה כללית יותר בסין: עיוות המחקר המדעי בסין למען רדיפת מתרגלי הפאלון גונג.

בהתבוננות על המחקרים הנערכים בתחום מדעי החברה בסין במהלך עשר השנים האחרונות, במיוחד בשנתיים-שלוש הראשונות לאחר שהחלה רדיפת הפאלון גונג בשנת 1999, סכומי מימון אדירים בתחום מדעי החברה הוקדשו למחקרים בנושאים אלו.

מדריך המחקר של קרן מדעי החברה, שפורסם על ידי משרד התכנון הסיני הלאומי לפילוסופיה ולמדעי החברה קובע אילו נושאים יזכו במלגות מחקר. שנה אחר שנה המדריך כלל קטגוריות כגון "התנגדות לכתות", "אתיאיסטיות" ו"היחסים בין דתות למערכת החברתית". בשנים הראשונות לאחר שהחלה הרדיפה, שיטת התרגול פאלון גונג צוינה במדריך במפורש אולם החל משנת 2001, אומצה שפה כללית יותר, כדוגמת המושג "כתות רעות".

אנשי אקדמיה רבים בסין התפתו להצטרף לשורותיהם של אלו שרודפים את מתרגלי הפאלון גונג תוך שימוש במחקר מדעי ככלי נשק. נעשה שימוש בכל סוגי התירוצים כדי לממן את המחקרים האלו – רבים מהם התמקדו בנקודת המבט הפסיכולוגית בשאלה כיצד לגרום למתרגלי הפאלון גונג לוותר על אמונתם.

כל פרובינציה וכל עיר בסין נתונות לפיקוחם של אוניברסיטאות, קבוצות חשיבה ומכוני מחקר אחרים, ואנשי המחקר המסונפים לגופים האלו חייבים לציית להוראות המשטר כשהם מקבלים משימות פוליטיות. מספר המחקרים שיזמו הרשויות בתחומים האלו הוא לפיכך גדול מאוד.

ב-18 בדצמבר 2007, מנהיג המפלגה הקומוניסטית הסינית (המק"ס), הו ג'ינטאו, לאחר שהאזין לדיווחם של שני אנשי אקדמיה בתחום הדת, אמר לפוליטביורו (הלשכה הפוליטית) של המק"ס ש"מבחינה אסטרטגית, תחת הנסיבות החדשות אנחנו חייבים להבין במלואה את חשיבותה של העבודה הדתית".

משמעות הדבר היא שהמק"ס תמשיך להשתמש בעוצמתה של המדינה כולה כדי לנסות "לשנות" באופן מקיף את אמונותיהם של חברי קבוצות חברתיות שונות. פחדיה השורשיים של המק"ס מחופש האמונה טבועים עמוק בעצמותיה ובימים אלו, הקבוצה הרוחנית הגדולה ביותר בסין נאלצת להתמודד עם מבחן אכזרי.


ד"ר סון יאן-ג'ון כיהן כפרופסור במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת הבירה שבבייג'ינג. בשנת 2008 הוא נשלח לביקור באוניברסיטת הוואי. בשנת 2009 הוא התנער בפומבי מחברותו במפלגה הקומוניסטית הסינית וכיום הוא מתגורר בארה"ב. הוא מתייחס אל עצמו כאל בר מזל כיוון שבתקופה שהתגורר בסין, הוא מעולם לא התבקש לערוך מחקר המתמקד ברדיפתם של אחרים.

הכתבה המקורית באנגלית
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי עולם חוקרים סינים מפתחים שיטות עינויים המשמשות ברדיפת מתרגלי הפאלון גונג בסין

-->
Feedback Form