"לילות לבנים" בערים המרכזיות באירופה

תיאטראות, קונצרטים, מסיבות, מופעי רחוב, תערוכות ועוד אטרקציות יהיו מנת חלקם של המבקרים בפסטיבלים ברחבי אירופה השנה, והכל בחינם

09/09/2010 איל שטרק
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

פריז
כנסיית סנט אסטאש בפריז – צילום: Patrick bonneau, ויקימדיה
עונת הפסטיבלים תיפתח בקרוב בארצות אירופה, והשנה יותר ארצות ישתתפו בפסטיבלים המכונים "לילות לבנים" (Notte Bianca). פסטיבלי הלילות הלבנים באירופה הינם פאר היצירה בכל הנוגע להפקות ענק ולמופעים בעולם. תיאטראות, קונצרטים, מסיבות, מופעי רחוב ועוד יהיו פתוחים לקהל הרחב. תיירים ומקומיים כאחד יגדשו את הערים המרכזיות בצרפת, איטליה, ספרד, לטביה, רומניה, גרמניה, בלגיה ועוד. אם לא די בכך, זה המקום להזכיר שהכול בחינם ולאורך כל הלילה.

סוד הצלחתו של הפסטיבל טמון בריבוי הפעילויות ורבגוניותן – מזרקות יין, להטוטני רחוב, מופעי מחול, מוזיאונים, מסעדות, אנשים מכל העולם ובכל הגילאים, תערוכות, מופעי זיקוקים, אתרים היסטוריים, אמנים מכל אירופה שהובאו במיוחד, וכל אלו בלילה אירופי על כל המשתמע מכך.

בחירת בית המלון בו תשהו לפני ואחרי הלילה הלבן היא בעלת משמעות קריטית. מיקום מרכזי של בית המלון הוא עדיף לאלה המעוניינים להגיע ברגל לכל האירועים האטרקטיביים שמתקיימים בעיר ובסוף הלילה הלבן להחזיר שעות שינה.

מקורו של ה - Notte Bianca בפריז. מאז 2002 חוגגים הפריזאים את הפסטיבל ובעקבותיהם החלו 7 מדינות אחרות לנכס את הפסטיבל וליצור גרסה משלהן למודל הצרפתי. ייחודיותם של פסטיבלים בכך שהם פתוחים לקהל הרחב מכל קצוות העולם, ולאורכו של הלילה מתקיימים מגוון אירועים תרבותיים, החל בקרקסים ומופעי רחוב וכלה בקונצרטים ותיאטראות. כיום החליטו המדינות באירופה ליצור גוף ארגוני אחיד לכלל הפסטיבלים ברחבי אירופה, ושמו – European Notti Bianche.

איטליה
לילה לבן באיטליה
שיתוף פעולה זה הביא למערכת של חילופי אמנים, כך שבאי הפסטיבל נהנים ממופעים מרהיבים מכלל התרבויות נוסף על הקיים במדינה בה הם שוהים. השנה יתקיים הפסטיבל במספר ערים מרכזיות באירופה ביניהן פריז, רומא, ריגה, בריסל ומדריד ואליהן צפויים להגיע אלפים. מכאן נובעת חשיבות יתרה להזמנת המלון מראש ולמיקומו.

להלן כמה טיפים בערים החשובות:

מדריד – 11 בספטמבר

המרקם התרבותי של מדריד מגיע לשיאו בלילה הלבן, שיכלול מעל 100 אירועים וחוויות המוצעים בעיר החל מ-9 בערב ועד 7 בבוקר. עשר שעות לחיות את תרבות מדריד על כל גווניה. במרכז האירועים יעמוד האוצר והאומן החזותי באסורמה, שקרא לאומנים ביחד עם ארגון "הלילה הלבן" להציע הצעות להתערבות אמנותית בחמש כיכרות המסמלות את מדריד: כיכר סנטה מריה, כיכר טורס סולדד אקוסטה, כיכר Lavapies, כיכר Tirso de Molina, וכיכר Comendadoras. אמנים וקבוצות אמנים יציגו את הצעותיהן בלילה זה, והשופטים יבחרו בחמישה פרויקטים שייושמו במהלך החודש הקרוב. שדרת קסטייאנה, השדרה המרכזית של מדריד תציג לאורכה אמנים ומופעי רחוב שונים. המוזיאונים יהיו פתוחים כל הלילה. כדאי לבקר במוזיאון פראדו ומוזיאון טייסן המפורסמים ביותר במדריד. ללא עלות כמובן.

רומא – 13 בספטמבר

רומא
לילה לבן ברומא
ברומא החנויות, המועדונים, הבארים וכל השירותים יהיו זמינים בלילה. גם מוזיאונים, בתי קולנוע, תיאטראות, גלריות יהיו פתוחים למשך כל הלילה. יתקיימו הופעות במה ובכללם מופעי להטוטנים, מופעי קרקס ועוד. ברחובות תושמע מוסיקה מטכנו ועד למוסיקה איטלקית מסורתית. הכיכרות המפורסמות בעיר יספקו בידור לקהל שיפקוד אותן ויתקיימו גם מופעי לייזר במקומות שונים בעיר. בשנה שעברה נחל האירוע הצלחה רבה היות ותערוכת קרוואג'ו הביאה לנהירה של כ- 600 אלף איש אליה.

הכיכרות המרכזיות יארחו מופעים מרהיבים של אומנים כגון: כיכר הרפובליקה המוקפת בקשתות ובמרכזה מזרקה מפוארת, כיכר אומונימה (Piazza Omonima) על פסלי האלים שבה וכיכר אחדוּת האומה (Piazzale delle Nazioni Unite) המרשימה.

בוקרשט – 25 בספטמבר

שיאו של הלילה הלבן ברומניה, בו צפו בשנה שעברה כ-100 אלף צופים, הוא מופע אורקולי על רקע החזות המרשימה של ארמון הפרלמנט (Casa Poporului). במסגרת המופע ריחף סמלה של העיר באוויר עם בליטות לייזר בצבע מלא על מסך מים ענק המדמה הולוגרמות מגוונות. המופע כלל קרני לייזר שחולפות מעל הקהל, כדורי אש ענקיים וממטרי זיקוקין שנורו לשמים בהרמוניה עם המוסיקה.

פריז – 2 באוקטובר

סנט פטרסבורג
לילות לבנים בסנט פטרסבורג - צילום: Michael Hoffmann
בתור הוגת רעיון הלילה הלבן, מעניקה פריז תמורה נאה ביותר לכל מי שבוחר לבלות בה בלילה בו נערך פסטיבל ה-Nuit Blanche שיערך בגרסתו הצרפתית בין ה-2 ועד ה-3 באוקטובר. יעידו על כך 1.3 מיליון המבקרים שהשתתפו בפסטיבל ב- 2009, על פי הכותרת הראשית בחדשות בלילה שאחרי. בלילה הלבן, שיתחיל ב-7 בערב ויסתיים ב-7 בבוקר, הופכת פריז למוזיאון ענק. כל המוזיאונים, הגלריות, בתי הקולנוע, הפארקים, האתרים ואפילו בריכות השחייה פתוחים למשך כל הלילה וללא דמי כניסה. אלפי אנשים מבלים את הלילה במגוון תערוכות שרבות מהן בוחרות דווקא בלילה זה לפתוח כדי לשדרג את הפופולריות שלהן. יתקיימו סיורים ליליים כגון רובע המארה (Le Marais) המפורסם בבתי המגורים דמויי האחוזות שבו, ולסן ז'רמן דה פרה שבו למעלה מ-30 גלריות, בוטיקים, חנויות ספרים ובתי קפה בהם יוצגו מצגות וידאו של אומנים. בשנה שעברה הציגו גם אומנים ישראליים. הפוקדים את האירוע יכולים גם להגיע לתיאטרון העירוני בכיכר Châtelet ובקתדרלת נוטרה דאם, בה יוצגו עבודות מדהימות של אמן בין-לאומי נבחר. לנוחיות הקהל, יפעל קו 11 של המטרו כל הלילה. עם שחר מציע בניין העירייה של פריז (Hôtel de ville) ארוחת בוקר לשוחרי התרבות העייפים שלא ישנו כל הלילה.

בריסל – 2 באוקטובר

אם אתם מגיעים לאירוע בבריסל, מומלץ להגיע לכיכר הגראן פלאס (Grand Place), שאותה תיאר ויקטור הוגו כ"כיכר היפה באירופה". על הכיכר יוצגו מופעי במה ואומנים מרחבי אירופה. הכיכר נמצאת במרכז העיר. מומלץ לבקר בשדרת לואיז (Avenue Louise) המהווה מעין השאנז-אליזה של בריסל – רחוב הקניות היוקרתי ביותר בעיר. השדרה חביבה על תיירים ומקומיים כאחד, ותשמש גם היא כמרכז למופעי אומנות מגוונים.


הכותב הוא מנהל השיווק של חברת התיירות אלדין טרוול, המציעה מגוון בתי מלון וסיורים מקומיים ברחבי העולם

כתבות נוספות במדור סגנון
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי סגנון "לילות לבנים" בערים המרכזיות באירופה

-->
Feedback Form