מינים חדשים באזור האמזונס בדרום אמריקה

מינים חדשים ממשיכים להתגלות ביערו האמזונס לצד המינים שהולכים ונכחדים בשל כריתת היערות והפיכתם למרעה לגידול בקר

03/11/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

דולפין
הדולפין הוורוד - נדיר התגלה מין חדש באמזונס – צילום: Gordon Wrigley
אזור האמזונס ידוע בגילויים המדהימים שלו בעשור האחרון, ארגון חיות הבר WWF פירסם שבעשור האחרון התגלו מינים חדשים בתדירות מאד גבוהה – על פי הדו"ח כל שלושה ימים. הדו"ח מאשר את הקביעה שאזור נהר האמזונס הוא אחד האזורים המגוונים ביותר על פני כדור הארץ.

בין שנת 1999 לשנת 2009 נמצאו באמזונס יותר מ-1,200 מינים חדשים של צמחים ובעלי חוליות- 637 צמחים, 257 דגים, 216 דו-חיים, 55 זוחלים, 16 ציפורים ו-39 יונקים.

הייחוד של יער האמזונס

עטלף
עטלף כתום נמצא בשולי האמזונס בפרו – צילום: HO/AFP/Getty Images
אזור האמזונס כולל את מערכת יערות הגשם והנהרות הגדולה ביותר על פני כדור הארץ. ניתן למצוא במערכת זו 600 סוגים שונים של בתי גידול יבשתיים ומימיים, החל מביצות דרך כרי מרעה, גבעות ויערות בשפלה. אזור האמזונס מאכלס 10 אחוזים מן המינים הידועים בעולם, כולל צמחים ובעלי חיים אנדמיים (מיוחדים לאזור) שחלקם נמצאים בסכנת הכחדה.

נהר האמזונס הוא ללא ספק הנהר הגדול ביותר לפי מדד של כמות מים .כמות המים שתתקבל מזרימת הנהר במשך שעתיים בלבד יכולה לספק את צרכי המים של מעל לשבעת מיליון התושבים המתגוררים בניו יורק במשך שנה שלמה.

יותר מ-30 מיליון בני אדם המתגוררים באמזונס תלויים במשאבים ובשירותים של הנהר הגדול. מיליונים רבים החיים במרחק מהאזור, כמו אלה המתגוררים בצפון אמריקה ובאירופה, אף הם נמצאים בטווח השפעה האקלימית מרחיקת הלכת של האמזונס.

כריתה של עצים ביערות האמזונס

קוף קטן
המרמוסט ריו אקרי הוא מין שנמצא רק בברזיל – צילום: Carmem A. Busko
בחמישים השנים האחרונות החלו בכריתה מסיבית של עצי יערות האמזונס. תחילה היו אלה היפנים שהשתמשו בעצים להפקת נייר. אך מהר מאוד העצים עצמם לא היו הסיבה העיקרית לכריתה, הסיבה הייתה הרצון לנצל בשטחי קרקע. אחת הסיבות להרחבת כריתת היערות הוא הביקוש ההולך וגדל למוצרים כמו סויה, בשר ודלק ביולוגי. מגמה זו נוצרה בעיקר בגלל הפיתוח הכלכלי בארצות אסיה ובגלל גידול האוכלוסייה בארצות אלה. מעריכים כי 80 אחוז של שטחי יער האמזונס שנכרתו תפוסים על ידי מרעה לגידול בקר.

נחש האנקונדה החדש

נחש אנקונדה.שהתגלה לאחרונה הוא הגילוי החדש הראשון של נחש זה מאז שנת 1938. בשנת 2002 זוהה מין חדש של אנקונדה במחוז שבצפון מזרח האמזונס בבוליביה, באותה תקופה נמצא גם בשטחי הביצות של מחוז פנדו בבוליביה מין נוסף של נחש אנקודה באורך של ארבעה מטר שזכה לשם אינקטס בניזיז Eunectes beniensis..זמן רב חשבו שמדובר בהכלאה בין האנקונדה הצהובה לבין האנקונדה הירוקה. לבסוף התגלה שהבניזיז הוא מין נוסף.

המרמוסט הוא סוג קטן ממשפחת הקופים. גופו באורך 20 ס"מ בערך. הוא ניזון בעיקר מפירות אבל גם מטרף של בעלי חיים קטנים כמו: צפרדעים, חלזונות וחרקים.

עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי איכות הסביבה מינים חדשים באזור האמזונס בדרום אמריקה

-->
Feedback Form