שלושה הרוגים בתאונה בבתי זיקוק חיפה

שלושת עובדי בתי הזיקוק שנפגעו אתמול בערב משאיפת גז מתו מפצעים הלילה והבוקר, שמונה פצועים עדיין מאושפזים – חקירת נסיבות המקרה נמשכת

24/11/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

חיפה
מיכלי גז במקני חברת בז"ן בחיפה – צילום: ליה אונלי
בתאונה שאירעה אתמול, 23 בנובמבר, בשעות הערב בו צוות של עובדי בתי זיקוק חיפה (בז"ן) שאפו גז נהרגו שלושה מן העובדים.

השלושה הם: תאמר אל חאג', בן ה-18, ג'ורג' זעאתרה בן 31, ותאמר מרג'יה בן 33, שלושתם מהכפר יפיע. באותו אירוע נפצעו שמונה עובדים אחד במצב קשה.

מבז"ן מבקשים להבהיר כי אין חשש לדליפת גז וכי לא התרחש פיצוץ בבתי הזיקוק.

רשלנות בעת העבודה?

בחברת בז"ן ובמשרד להגנת הסביבה מבהירים כי לא מדובר באירוע סביבתי אלא בתאונת עבודה. נמשכת החקירה בנדון ויש חשש כי התאונה נגרמה בשל רשלנות.

מחברת בז"ן מוסרים כי מתקני בתי הזיקוק מודממים בחודש האחרון לרגל טיפול תקופתי שבמסגרתו נגשו העובדים לטפל במתקן המכיל גז. לדברי בז"ן העובדים הגיעו למתקן כשהם בלבוש הולם המכיל מסכות.

בעוד בבז"ן מבהירים כי הסיבה עדיין אינה ברורה המשרד להגנת הסביבה מוסר שבאופן חד-משמעי מדובר היה באירוע נקודתי שלא הייתה יכולה להיות לו כל השפעה סביבתית. יחד עם זאת מוסר נציג המשרד כי לא עבדו שם לפי הנהלים המקובלים ואילו עשו כך והיו עובדים עם מערכת הגנה סגורה הפגיעה בעובדים הייתה יכולה להימנע.

כנוס דחוף של הועדה לסביבה ובריאות

הועדה לסביבה ובריאות, בראשות ח"כ ד"ר דב חנין, תכנס דיון דחוף באסון בתי הזיקוק ובתאונות הברום. ח"כ חנין: "רצף התאונות במפעלים המסוכנים מחייב פעולת חירום נחרצת". בפאנל בו השתתף ח"כ חנין כנס של קופת החולים מכבי לפני כשבועיים, הוא הזהיר על אפשרות של אסון מהובלת הברום מרמת חובב לחיפה ויצואו מנמל העיר ושאל מדוע לא לשנע את הברום לנמל אלת. נציג כימיקלים לישראל (כי"ל) בפנל אשר גרינבאום הבהיר שהחברה אינה מחליטה מהיכן ליצא ושכי"ל מוכנה לשנע ולייצא את הברום מנהל אילת.

.ח:כ חנין אמר כי את האסון שאירע אתמול היה ניתן למנוע ושהקרבנות הם קרבנות שווא. "נדרשת פעולה נחרצת מול המפעלים כדי להבטיח הגנה על החיים, הבריאות והבטיחות של העובדים ושל תושבי הסביבה", אמר ח"כ חנין.

ארגוני הסביבה מגיבים

הארגונים הירוקים התייחסו כולם לתאונה בחברת בז"ן ופנו למקבלי החלטות כדי לדאוג שהציבור במפרץ חיפה לא יהיה חשוף לסיכונים.

הקואליציה לבריאות הציבור קושרת את אירוע הגז של בז"ן ואירוע הברום בנמל חיפה: "לכאורה, שני אירועים שונים, אך שניהם משלימים תמונת מצב עגומה, אזור מפרץ חיפה הינו אזור רווי מתקנים מסוכנים, מצבורי חומרים מסוכנים ומיכלים שחלקם מיושנים ודולפים – כל אלה סמוכים באופן מסוכן לחצי מליון בני אדם, הגרים, עובדים, לומדים ונוסעים באזור".

ארגון מגמה ירוקה מבקש להזהיר מפני הרחבת המפעל והוספת מתקן הפצחן המימני.

גם מהדרום הגיעה תגובה, ממטה המאבק של תושבי קרית מלאכי. המטה קורא לשר התשתיות הלאומיות ולשר להגנת הסביבה להעתיק את תחנת הכוח המתוכננת בצומת קרית מלאכי אל מקום בטוח והרחק מתושבים. "בחיפה נהרגו שלושה מדליפת גז קטנה ובמקרה של תקלה או פיצוץ בתחנת הכוח של אריסון המתוכננת בקרית מלאכי יפגעו אלפים הנמצאים במרחק של מאות מטרים מהתחנה המתוכננת.

עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי בארץ שלושה הרוגים בתאונה בבתי זיקוק חיפה

-->
Feedback Form