שקנאים חוזרים לטבע אבל רק עם GPS צמוד

כדי לעקוב אחר נדידת השקנאים בישראל ובעולם הוצמדו מכשירי GPS על גבם בחיי-בר כרמל ורק אז שוחררו לטבע 12 העופות הגדולים

02/12/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

שקנאי
שחרור לטבע של שקנאים ממושדרים – צילום: בן רוזנברג
רשות הטבע וגנים שחררה בעמק יזרעאל 12 שקנאים, ששה מהם נושאים משדרי GPS לווייניים על גבם. משדרי GPS הלווייניים המשוכללים הוצמדו לגבם של ששת השקנאים במסגרת מחקר שמירת טבע המשותף לרשות הטבע והגנים ולמעבדה לאקולוגיה של התנועה במחלקת אס"א באוניברסיטה העברית. מכשירי ה-GPS יספקו מידע על נדידתם במשך 5 השנים הבאות.

לכידה לצורך שחרור

השקנאים נלכדו לפני כשבוע באמצעות שיטה מיוחדת, במאגר מים באזור יקנעם. לאחר שנלכדו, 12 השקנאים הועברו לשמורת טבע חיבר כרמל, והמתינו עד אשר הגיעו המשדרים המיוחדים- אשר מתאימים למידות גופם של השקנאים בגודלם ולמשקלם.

GPS
משדור שקנאים- צילום: שי לוי
לדברי רשות הטבע והגנים, המשדרים הם משדרים משולבים שכוללים משדר GPS לוויני, שיישלח לחוקרים מידע לגבי מיקומו של השקנאי מידי שעה בשעה. בנוסך כולל המכשיר מקלט GPS מיוחד ומתקדם, אשר יכול לאגור במשך שנה שלמה נתונים על זוויות התנועה של השקנאי. בצורה כזו החוקרים יוכלו לעקוב אחר כל מעשיהם היום יומיים של עופות המים: מתי השקנאי אוכל, מתי הוא ישן ועף - וגם היכן הוא נמצא בכל רגע ורגע. לקראת השחרור הועברו השקנאים חזרה לעמק, לקיבוץ הזורע.

מחקר פורץ דרך

"מדובר במחקר פורץ דרך, אותו מוביל פרופ' רן נתן מהאוניברסיטה העברית. המשדרים המשוכללים הללו יאפשרו לנו לראשונה לדעת היכן נמצאים השקנאים "שלנו" בכל רגע נתון- וחשוב מכך, גם מה הם עושים" אמר אוהד הצופה, אקולוג העופות של רשות הטבע והגנים.

טבע
מעוף לאחר השחרור לטבע של שקנאים ממושדרים – צילום: בן רוזנברג
הצופה מציין שהספקת נתונים מסוג זה פותחים אפשרויות רבות: ידיעה על הקשר בין אזורי הקינון של השקנאים ובין מצבם הגופני במהלך הנדידה, האם השקנאים מגיעים לארץ "רעבים" מסיבה כלשהי בבית הגידול שלהם- באירופה או באפריקה, להיכן הם ממשיכים בנדידה לאחר שמספקים להם מזון וגם על הבדלים בין התנהגות שקנאים מאזורים שונים ובזמנים שונים.

הצופה מספר שיש לחוקרים הישראלים עמיתים במדינות כמו יוון, קזחסטן, רומניה ואחרות, שכבר מחכים להצטרף למחקר באזורי הקינון עצמם. "המידע יסייע לנו להיערך מידי שנה לבואם של השקנאים הנודדים והפתרונות שנוכל לתת למגדלי הדגים בישראל" מסכם הצופה. כזכור בין השקנאים לבין מגדלי הדגים קיים עימות תמידי בשל אהבתם הגדולה של השקנאים לדגים, ובעיקר דגי בריכות. כך הנתונים שיועברו לחקלאים יוכלו להיות המדויקים ביותר,

עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי איכות הסביבה שקנאים חוזרים לטבע אבל רק עם GPS צמוד

-->
Feedback Form