פקיסטן מהווה מקלט בטוח למנהיגי טרור

התקפות ממוקדות של כוחות ארה"ב ונאט"ו נגד מנהיגי הטאליבן ואל-קאעידה שינו את מבנה הארגונים האלו, אולם אם ברצונן של בעלות הברית להמשיך במבצעים מסוג זה, פקיסטן הפכה לנקודת המוקד העוצרת את הפעילות

11/02/2011 ג'ושוע פיליפ - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

פקיסטן
משאית נפט של נאט"ו עולה באש באזור השבטי ח'יבר שבצפון מערב פקיסטן צילום: Waheed AFRIDI/AFP/Getty Images
מנהיגים בכירים של ארגוני הטרור באפגניסטן נמלטו דרך גבול אפגניסטן-פקיסטן לתוך אזורי השבטים של פקיסטן. אזורים אלו הפכו לבסיס החדש לשיגור התקפות טרור ולאימון מחבלים. "למעשה זה מוקד הטרור העולמי כיום, ואנחנו לא יכולים להיכנס לשם ולעשות דבר בעניין". כך לדברי דרו ברקוויסט, קצין לשעבר במודיעין האמריקני, ומחבר הספר "The Maverick Experiment".

"איני יכול לומר כמה מחנות אימונים פועלים שם, וכמה מהשחקנים המובילים – או מאלו שנמצאים כעת במגמה להפוך לדמויות מובילות באיסלאם הקיצוני – חצו את הגבול או שכבר נמצאים שם כעת", אמר.

כוחות הקואליציה באפגניסטן

חיילי הקואליציה באפגניסטן מחזיקים בשטחים ומאמנים את אנשי כוחות הביטחון המקומיים, מבצעים מיוחדים גם גרמו למנהיגי המורדים לברוח, כשכמעט בכל שבוע מגיע דיווח על משימות מוצלחות. בין המשימות האחרונות הייתה לכידתו של מנהיג טאליבן שעסק בתיאום התקפות, ב-31 בינואר בעיר ג'לאלאבד שבפרובינציית נאנגהאר באפגניסטן, הסמוכה לגבול פקיסטן, כך על פי דיווח כוח הסיוע הביטחוני הבין-לאומי (ISAF), כוח נאט"ו הפועל באפגניסטן.

לדברי ברקוויסט, אף על פי שהיו משימות מוצלחות, רבים מהמנהיגים הבכירים בפקיסטן נותרו למעשה ללא פגע. "על פי רוב, לא הצלחנו לפגוע במנהיגי קבוצת הטרור 'הקאני' (Haqqanis) ובלוחמים שמעבר לגבול, המייצרים את כל ההרס הזה באפגניסטן", אמר.

האיסוף המודיעיני היה מוצלח עד כה, וביכולתו להצביע על מיקומם של מחנות אימונים ושל מנהיגי טרור. "בסך הכול, הדיווחים תקינים. הבעיה הממשית היא מה אנו מסוגלים לעשות בקשר לכך", אומר ברקוויסט, ומוסיף כי "כשמדובר בדגים השמנים יותר, הם בדרך כלל מסתתרים בפקיסטן במקומות שאליהם אנחנו לא יכולים להגיע".

ארגוני הטרור בפקיסטן

ממשלת פקיסטן פעלה בנחישות נגד קבוצות מורדים שפעלו בשטח מדינה, אולם אלו שלא היוו כל איום על פקיסטן נותרו ללא פגע. אחת הדוגמאות לכך היא רשת ה'הקאני', ארגון טרור שבסיסו בפקיסטן, ובעל קשרים באל-קאעידה.

"אלו האזורים השבטיים שלאורך גבול אפגניסטן-פקיסטן שמהם יוצאים טרוריסטים להתקפות רבות נגד כוחותינו ונגד כוחותיהן של בנות בריתנו" אמר נשיא ארה"ב ברק אובמה בנאום שנשא בנושא יחסי אפגניסטן-פקיסטן ב-16 בדצמבר 2010.

אובמה תיאר בקווים כלליים את התכנית להתקדמות המבצעים בשנת 2011, ואמר כי ארה"ב תפעיל לחצים נוספים על ממשלת פקיסטן כדי לעקור מהשורש את קבוצות הטרור. הוא הוסיף ש"ההתקדמות אינה מהירה דיה כך שנמשיך להתעקש עם מנהיגי פקיסטן על טיפול בארגוני הטרור שמצאו מחסה בתוך פקיסטן".

תמיכת פקיסטן בארגוני טרור

הנושא מורכב, כמעט כמו כל דבר אחר באזור. גורמים מסוימים בממשלת פקיסטן פועלים עם ארגוני טרור ועם ארגונים קיצוניים או תומכים בהם, לרבות חלקים בשירותי המודיעין של פקיסטן (ISI). כך לפי דו"ח שדלף מצוות חשיבה של משרד ההגנה הבריטי בשנת 2006, כפי שצוטט בדיווח של קבוצת החשיבה האמריקנית "המועצה ליחסי חוץ".

מספר מומחים מאמינים כי העובדה שקבוצות הטרור יושבות בפקיסטן מהווה במידה רבה אמצעי ביטחון עבור המדינה. בעוד שהקבוצות אינן מהוות כל איום על ממשלת פקיסטן, מטרותיהן נקשרות היטב למתיחויות הממושכות של ממשלת פקיסטן מול הודו, ועם חוסר הוודאות לגבי הממשל שישאר בסופו של דבר באפגניסטן.

פקיסטן גם התנגדה בחריפות לפעילות של ארה"ב על אדמתה כנתיב חיוני להעברת אספקה לתוך אפגניסטן.

ממשלת פקיסטן סגרה לחלוטין את אחד מנתיבי המעבר המרכזיים במעבר גבול טורקהם, לאחר שמסוק של כוחות נאט"ו הרג סיירים של משמר הגבול הפקיסטני שפתחו בירי, ב-30 בספטמבר 2010. מעבר הגבול לא נפתח מחדש עד ה-9 באוקטובר 2010.

"יש שם בלאגן גדול", אומר ברקוויסט. "כל עוד לא נצליח לחצות את הגבול לתוך פקיסטן ולפגוע באזורים השבטיים... הם ימשיכו לשלוח אנשים לתוך אפגניסטן. פקיסטן ואיראן יעשו כל שביכולתן כדי לערער את היציבות באפגניסטן".

יש שתי צורות של הנהגה בקבוצות טרור: אפקית ואנכית. בקבוצות האנכיות קיים מבנה היררכי מלמעלה עד למטה, עם מנהיג ושרשרת פיקוד. ואילו הקבוצות האפקיות פועלות יותר כרשתות עצמאיות שכל אחד יכול להצטרף אליהן.

לאל-קאעידה ולטאליבן היו בעבר שורשים חזקים באפגניסטן, אך הם נעקרו משם על ידי ארה"ב וכוחות הקואליציה. "זה הפך את הארגון לפחות אנכי, פחות היררכי", אומר מקס אברהמס, פוסט-דוקטורנט ליחסים בין-לאומיים במכללת דארתמות' שבארה"ב.

מבצעי הטרור של אל-קאעידה והטאליבן מסתמכים כיום יותר על שחקנים בודדים המוכרים "כטרוריסטים שצמחו משורות העם".

אברהמס הוסיף: "אני חושב שהניסיון לפגוע בראש ארגון טרור או קבוצת מורדים כלשהי אינו פתרון פלא, אבל באופן כללי הוא נוטה לשחוק את הקבוצה בטווח הארוך. זאת ההוכחה הטובה ביותר שראיתי".


חיזוק ארגוני הטרור/טליבניזציה – חרב הפיפיות של ממשלת פקיסטן

 רקע, וריאיון עם יורם שוויצר, ראש פרויקט הטרור במכון למחקרי ביטחון לאומי

 מאת דליה הרפז, אפוק טיימס

 ב-2001, לאחר הפיגוע של ה-11 בספטמבר, פלשה ארה"ב לאפגניסטן כדי לתפוס את אוסמה בן-לאדן ואנשי אל-קאעידה שהוסתרו על ידי הטאליבן האפגאני. "הטאליבן יושב גם בצד האפגני וגם בצד הפקיסטני", מסביר שוויצר, "עד פלישת ארה"ב הטאליבן היה בשלטון באפגניסטן, וכיוון שהוא סולק הוא עבר את הגבול, המטושטש מבחינת האוכלוסייה, לכן המעבר הוא טבעי. כשהלחץ באפגניסטן גבר [בינתיים כוננה ממשלה אפגאנית המנוגדת לטאליבן ונתמכת על ידי ארה"ב] הם עברו לשטח הררי וקשה טופוגרפית למעבר. האזור השבטי לא מנוהל באופן מסודר על ידי המדינה, לכן מבחינות רבות הוא היה בטוח יותר. גם אנשי אל קאעידה שנאלצו להימלט משטח אפגניסטן נפוצו לכל מיני מקומות ובמיוחד לאזור הזה של צפון ווזיריסטן". "העובדה ששני הגורמים האלה סולקו ומצאו חסות בצד הפקיסטני של האזור, הביא ליותר קשר ביניהם. אל קאעידה הכפיף את אנשיו למסגרות הצבאיות של הטאליבן כשהוא תורם בתוך המרקם את המומחיות שלו בפיגועי טרור ומבצעים מיוחדים, במיוחד פיגועי התאבדות. כך שמ-2006 רואים גידול עצום של פיגועי התאבדות גם בצד האפגאני וגם בצד הפקיסטני". "זה בדיוק ניסיון 'לרכוב על הנמר'. העובדה שהפקיסטנים סובלים היום מבעיה של טרור שהם היו חלק מיצירתה – אינה מפתיעה. הם אחראים במידה רבה לעלייתו של הטליבאן לשלטון בתוך אפגניסטן, והטאליבן שימש לה כלי מאזן מול ההודים". בין ממשלת פקיסטן לארגונים המיליטנטים קיימת מערכת יחסים דו-ערכית שהנשיא הנוכחי זרדארי אף הודה בה בפומבי. התפיסה הפקיסטנית היא שהסכנה האמיתית היא הודו המתעצמת. לכן טיפחה הממשלה הפקיסטנית ארגונים שפעלו נגד הודו בקשמיר. כאשר ב-,1979 פלשה ברית המועצות לאפגניסטן, ממשלת פקיסטן חיזקה את ארגוני המוג'הדין שפעלו כנגד הפולשת. אולם בעת פלישת ארה"ב אסרה ממשלת פקיסטן על הצטרפות למלחמה נגדה, ואף שיתפה עמה פעולה כנגד הארגונים המיליטנטים. זה המריד את השלטון השבטי המקומי. "אנשי "רשת חקאני" ראו במשטר של מושארף [הנשיא הקודם של פקיסטן], ששיתף פעולה עם ארה"ב, יעד מרכזי לפעילותם", אומר שוויצר. "גם כשהוא סולק מהמשטר, הצעדים שנקט נגדם כחלק משיתוף הפעולה עם ארה"ב שפגעה בהם, גם דרך הפצצות מהאוויר, הביאה להפניית החרב שלהם מול המשטר הקיים".

עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי עולם פקיסטן מהווה מקלט בטוח למנהיגי טרור

-->
Feedback Form