מגפת המוקשים בבורמה

עשירית מהעיירות בבורמה משלמות את מחיר המוקשים

12/02/2011 ג'יימס ברוק - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

מגפת המוקשים בבורמה
קרבן מוקשים בורמזי מתבונן בעובד המכין עבורו רגל מלאכותית במרפאת מאי תאו בצפון מערב תאילנד צילום: Nicolas Asfouri/AFP/Getty Images
לאחר עשרות שנים של סכסוכים, בורמה סובלת מבעיית מוקשים מהחמורות ביותר בעולם, כשיותר מעשרה אחוזים מהעיירות הפזורות במדינה נפגעות מהתופעה, כך טוענת קבוצת סיוע הומוניטרית שבסיסה בשוויץ.

העיירות הסובלות מבעיית המוקשים ממוקומות בעיקר באזורים הנשלטים על-ידי מיעוטים אתניים, לצדו של הגבול המשותף עם תאילנד, כך נכתב בדו"ח של קבוצת Geneva Call שפורסם בשבוע שעבר בבנגקוק.

"היקפה הגיאוגרפי של הבעיה הוא ש-34 מתוך סך 324 העיירות הפזורות ברחבי המדינה נפגעות מבעיית המוקשים", אומרת קאטרין קרמר, מדריכת תכנית אסיה בארגון Geneva Call.

הדו"ח מעריך שכחמישה מיליון בני אדם מתגוררים בעיירות הנפגעות מהתופעה, ושאלפי אזרחים נפצעו או נהרגו כתוצאה מהתפוצצות מוקשים.

אולם בשל קשיי ההגעה לאותם אזורים הסובלים מהתופעה, אנשי ארגון Geneva Call אומרים שמעט מאוד ידוע על היקפה האמיתי של הבעיה, כמו גם על השפעותיהם של המוקשים על האזרחים.

מגפת המוקשים בבורמה
לוחם צבא השחרור הלאומי של קארן שאיבד את מאור עיניו בשעה שעסק בסילוק מוקשים מסביב למחנה פליטים צילום: Nicolas ASFOURI/AFP/Getty Images
המשטר מתעלם

קרמר אומרת שקיימים אתגרים משמעותיים בהתמודדות עם משבר המוקשים בבורמה (המוכרת כיום גם בשמה הרשמי מינאמר). ליבה של הבעיה לדבריה היא שהחונטה הצבאית השלטת מסרבת להכיר בקיומה של הבעיה.

"מאז שנת 2004 הממשלה סירבה לאשר פעילויות המכוונות לטיפול בבעיית המוקשים".

בהתבסס על מחקר שנערך בחודשים יוני עד ספטמבר בשנה שעברה, נכתב בדו"ח שהחונטה הצבאית אסרה כמעט כל צורה של פעילות לטיפול בסוגית המוקשים, למעט היוצא מן הכלל של סיוע מוגבל להכנת גפיים מלאכותיות עבור קטועי גפיים.

היקף בעיית המוקשים רק הולך וגדל כתוצאה מסכסוך בן עשרות שנים באזורים המזרחיים, טוענת קרמר. מאז שבורמה זכתה בעצמאותה מבריטניה בשנת 1948, קבוצות אתניות שונות ביקשו אוטונומיה רחבה יותר, וכתוצאה מכך אירעו מגוון מקרים של מרידות חמושות.

נכון לעכשיו מספר קבוצות חמושות כדוגמת "צבא השחרור הלאומי של קארן"Karen National) Liberation Army) כמו גם קבוצת Shan Army-South ממשיכות להתנגד לחונטה הצבאית השולטת במדינה ביד חזקה מאז 1962.

מגפת המוקשים בבורמה
קרבן מוקש יבשתי במיטתו בבית החולים בכפר מונה שבבורמה צילום:Hla Hla HTAY/AFP/Getty Images
קרמר אמרה: "כרגע המצב הוא שהסביבה אינה יציבה דייה לצורך סילוק המוקשים, כך שאין זה סביר שפעילות כלשהי תתבצע בנושא בעתיד הקרוב".

יחד עם זאת, ארגונים מקומיים שואפים לטפל בנושא, ציינה קרמר והוסיפה שחלק מהם כבר עורכים פעילויות לטיפול במוקשים כדוגמת עריכת סקרים בשטח וסיוע לנפגעי המוקשים.

גם הקבוצות האתניות מציבות מוקשים

על פי מחקר שנערך על ידי הארגון הקנדי Landmine and Cluster Munition Monitor, בורמה בהנהגת החונטה הצבאית היא המדינה היחידה בעולם שבה הממשלה מניחה בשטחה מוקשים נגד בני אדם.

עם זאת הדו"ח של ארגון Geneva Call מכיר בעובדה שלא רק כוחות הצבא וכוחותיהם של הצבאות האתניים השונים הם אלו הפורסים מוקשים. גם כפריים משתמשים במוקשים כדי להגן על קהילותיהם מפני התקפות או גנבות, ושנעשה גם שימוש ב-"מוקשים עסקיים" (business mines) המותקנים על ידי ייצרני סמים ועל ידי אלו הסוחרים בהם.

"המוקשים שהשתמשו בהם יוצרו באופן מסחרי, או במפעלים ממשלתיים או במדינות אחרות כדוגמת סין", אמרה קרמר והוסיפה שנעשה שימוש גם מוקשים מתוצרת בית. הדו"ח גם מציין שרוסיה מספקת מוקשים לצבא בורמה.

מבחינת היקפי תאונות המוקשים, הדו"ח מדרג את בורמה במקום השלישי בעולם. אפגניסטן דורגה בנושא במקום הראשון בעולם וקולומביה מיד אחריה.
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי עולם מגפת המוקשים בבורמה

-->
Feedback Form