"תפיסה ראשונית" – החיים הסודיים של התאים החיים

שיחה עם קליב באקסטר, שגילה בשנות ה-60 את רגשותיהם של הצמחים, על מחקריו אודות התפיסה הבסיסית שמדגימים הצמחים והתאים החיים

22/02/2011 בן בנדיג - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה
קליב באקסטר במעבדתו שבסן דייגו, שבה הרבה לחקור את תחום התפיסה הראשונית - תמונה באדיבות קליב באקסטר
קליב באקסטר במעבדתו שבסן דייגו, שבה הרבה לחקור את תחום התפיסה הראשונית - תמונה באדיבות קליב באקסטר
במהלך השנים התפתח תחום מחקר הקורא תגר על ההשקפות המדעיות המקובלות – תחום החושף מודעות במקומות שבהם לא ציפינו למצוא אותה, ומציע את קיומם של קשרים בין צורות חיים שונות הנראים מפתיעים עד כדי בלתי אפשריים.

דמיינו שאתם מגיעים למעבדה עם חבריכם ועורך המחקר מבקש משניכם להתחיל לנהל ביניכם שיחה. כעבור זמן מה, החוקר עוצר אתכם ומציג בפניכם הקלטה שנרשמה במהלך השיחה. הקולות הנשמעים בסרטון משמיעים את מהלך השיחה שלכם, אולם תמונות הווידיאו הן רק של קו משורטט הנראה קצת דומה לאלו של מכשיר הסיסמוגרף. הקו המתועד מתאר למעשה את הפעילות האלקטרונית שהתרחשה בצמח שהונח מבעוד מועד בפינת החדר.

לתדהמתך, אתה מגלה שבכל רגע סוער יחסית שהתעורר במהלך השיחה, הצמח הציג תגובה המתאימה להופעתם של הרגשות שהועלו בשיחה - רגשות כדוגמת הפתעה, גועל או מבוכה, ונראה שהתגובה הזו דומה מאוד לתגובותיו של אדם המגיב לאירועים מאותו סוג.

זו דוגמה לניסוי המדגים את התופעה שקיבלה את הכינוי "תפיסה ראשונית" (primary perception). קליב באקסטר גילה אותה לראשונה בשנת 1966 במסגרת סדרת ניסויים עם צמחים ועם צורות חיים אחרות. המחקר שלו מציע שצורת תקשורת בסיסית קיימת בין כל החיים, החל מחיידקים וכלה בתאים המרכיבים אורגניזמים גדולים יותר. באקסטר נוטה להתייחס לתפיסה הזו כ-"ראשונית", בהשוואה לצורות תפיסה מוכרות יותר כדוגמת ראייה או מגע.

קליב באקסטר, בחור ידידותי ונלהב בן 86 שכיהן בעבר כמומחה לתפעול גלאי שקר ב-CIA, מעורב רבות בתחום המחקר המדעי של קהילת הפוליגרף, שם הוא זוכה להערכה רבה. בשנות ה-50 הוא פיתח את "מבחן ההשוואה של אזור באקסטר" (Backster Zone Comparison test), טכניקה שעדיין בשימוש כללי בסוכנויות ממשלתיות וצבאיות לקריאת נתוני פוליגרף, והוא ניהל במשך 30 שנה את בית ספר באקסטר לגילוי שקר בסן דייגו שבקליפורניה, ארה"ב.

באקסטר ומחקריו זכו לפופולריות בעקבות פרסום הספר "חייהם הסודיים של הצמחים" בשנת 1973 (אף על פי שהוא עצמו פרסם לראשונה את ממצאיו כבר בשנת 1968). הספר מפרט את ממצאיו של באקסטר אודות רגשותיהם של הצמחים בעקבות מחקרים שערך באמצעות גלאי שקר. לאחר הוצאתו לאור של הספר, באקסטר הופיע במספר תכניות אירוח ובאמצעי תקשורת אחרים ותיאר את ממצאיו אודות הצמחים שבחן. הוא גם הרצה בהרחבה במספר ועידות מדעיות.

המחקר מתרחב מעבר לצמחים

"החלק המרתק של כל זה", סיפר באקסטר בריאיון לאפוק טיימס, "זה שהמחקר התחיל אמנם עם צמחים, אך בסופו של דבר התרחב גם למחקר על תאים אנושיים. אם ניקח דגימה של תאים אנושיים, נניח אותה במבחנה ונבחן אותה מרחוק, התאים האלו מכוונים וקשובים לאדם שממנו הם נלקחו, ומבחינתי זה מדהים; בוודאי יש לכך השלכות רבות ומגוונות".

אכן – באקסטר גילה שהתאים שלנו מגיבים לרגשות שלנו גם כשהם מחוץ לגופנו, אפילו במרחק של מעל 150 ק"מ. כשהאדם שממנו נלקחים התאים חווה שינוי רגשי, מתלווה לכך תגובה בתאים המרוחקים, תגובה המתבטאת ברובד האלקטרוני.

לדבריו של באקסטר, הצמחים רק סיפקו לו הזדמנות להיתקל בתופעה, "ואז המשכתי לחפש ביטויים לכך בכל דבר שנראה כמעורר תגובה בצמחים, בין אם היו אלה חיידקים ביוגורט או ביצים".

באחד מניסויו גילה באקסטר ששבירת ביצה או הכנסתה למים רותחים מעוררת גם היא את תגובתם של הצמחים – כאילו שהם רגישים לאורגניזמים סמוכים הסובלים מנזק. אף על פי שייתכן שאנחנו לא חושבים על ביצים כעל משהו שיש לו חיים, יתכן שיש להן סוג כלשהו של פעילות ביולוגית.

באופן מסקרן, הוא גם גילה שהצמחים בחדרו מגיבים כשמישהו משתמש בחדר השירותים הסמוך למשרדו, והוא הצליח להתחקות אחר הגורם לתגובה ולזהות אותו - המגע של האורגניזמים החיים עם חומר הניקוי קוטל החיידקים שבמתקן לחיטוי האסלה.

" אמרתי לעצמי, אם זה יכול לעורר את תגובתם של הצמחים, כפי הנראה האורגניזמים שנחשפו לחומר הניקוי מגיבים גם הם; אנסה להרחיב את המחקר גם לאורגניזמים אלו", סיפר באקסטר

באקסטר המשיך לבחון חיידקים, וגילה אצלם תגובות הדומות לאלו של הצמחים. הוא גם מדד את הפעילות האלקטרונית המתבטאת בביצים, וגילה שגם הן נראות כמגיבות לסביבתן. בסופו של דבר הוא מדד את הפעילות האלקטרונית בתאים אנושיים, בכדוריות דם לבנות למשל.

"כל אורגניזם חי שולח את האותות המעודנים האלו, אלו אותות שעוצמתם בסדרי גודל של מיקרו-וולטים בודדים. אני חושב שבעקבות הגברת האותות האלו, השוואתם, מעקב אחריהם ותיעוד שלהם באמצעות המחשב, יתגלו ממצאים מעניינים ביותר".

"זה גם מפתיע מאוד שיש מספר אין-סופי של גורמי סיבה ותוצאה המשפיעים על המצב; כשתראה תגובות עוצמתיות ותוכל לראות מה באמת עורר אותן, זה ידהים אותך".

הכתבה המקורית באנגלית
כתבות נוספות במדור מדע
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי מדע "תפיסה ראשונית" – החיים הסודיים של התאים החיים

-->
Feedback Form