השיטפונות בקווינסלנד - סכנה לחומת השונית הגדולה

מחקרים קושרים את השיטפונות להתחממות כדור הארץ. קיים חשש שמי השיטפונות הזורמים לים יגרמו נזקים ל"חומת השונית הגדולה" שבצפון מזרח אוסטרליה

08/03/2011 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

אלמוגים
אלמוגים בחומת השונית הגדולה באוסטרליה. קיימת סכנה שיאבדו את צבעם בשל השיטפונות - צילום: Toby Hudson
השיטפונות בקווינסלנד בחודש שעבר גרמו לאובדן בחיי אדם, אלפים נותרו ללא קורת גג ומכרות פחם יצאו מכלל פעולה, לפחות באופן זמני. אך עתה קיים אף חשש שהמים הרבים שזרמו לים ונשאו עמם חומרים מזהמים יגרמו נזק לשונית האלמוגים הגדולה ביותר בעולם: "חומת השונית הגדולה" (The Great Barrier Reef).

השיטפונות – בשל שינוי האקלים

מחקרים חדשים נוספים שעשו שימוש במודלים מורכבים, מצביעים שוב על סבירות גבוהה שהגשמים ששטפו את מחוז ויקטוריה והציפו את ארבעת הנהרות שבה הם תוצאה של התחממות כדור הארץ הגורמת לעלייה בלחות באזור. "תוצאות שני מחקרים מראים שהתגברות הגשמים הקשורים לשיטפונות נובעת מהשפעות של פעולות האדם", אומר ד"ר ריצ'רד אלן מהמחלקה למטאורולוגיה באוניברסיטת רידינג, בריטניה. על פי רידינג, נתוני לוויין שהתקבלו מיומיים של תצפיות על האוקיאנוסים באזור הטרופי מאשרים כי ישנו קשר סטטיסטי בין מזג אוויר חם בחודשי הקיץ לתכיפות גדולה והולכת של גשמים עזים. בעת השיטפונות שררה באוסטרליה עונת הקיץ שהיא עונת גשמי המונסונים.

גם בבריטניה הממצאים דומים, במחקר שבחן את מזג האוויר בשנת 2000 נמצא כי חודשי אוקטובר ונובמבר של אותה שנה היו הלחים ביותר מאז שנת 1866, השנה בה החלו מדידות הלחות, לפני המהפכה התעשייתית.

שוניות רגישות לזיהום מי הים

דג
דגים חיים בסימביוזה עם האלמוגים - צילום: Flynn_Reef
מי השיטפונות שזרמו אל הים הכילו חומרים רעילים שמקורם בשטחי החקלאות שהוצפו. עיקר הזיהום נגרם מסחף משדות מעובדים שזרם יחד עם מי השיטפונות והכיל שאריות של חומרי הדברה ודשנים כימיים. ישנו חשש כי האלמוגים שיורעלו יאבדו את צבעם וילבינו. "השיטפון איננו דבר טוב לשונית האלמוגים", אומר אנדריו סקיט, מנהל פארק השוניות בקווינסלנד. החוקרת ג'ניס לוג מהמכון הימי בקווינסלנד מספרת שהאלמוגים הם כמו ספר היסטוריה פתוח וניתן בעזרת טבעות הגידול שלהם ללמוד על האקלים שאפיין את השנים שעברו. באמצעות חקר האלמוגים בשונית, יכלה לוג לשחזר את מזג האוויר החל מהמאה ה-17 ועד לשנת 1981. לדבריה: "תדירות של מזג אוויר קיצון נמצא בעלייה". לוג מוסיפה כי יש לצפות שהמצב ישתנה למצבי קיצון אף עוצמתיים יותר.

"חומת השונית הגדולה" מורכבת מכ-2900 שוניות ו-900 איים המשתרעים לאורך 2,600 ק"מ בצפון-מזרח אוסטרליה. ניתן אף לראות את החומה מן החלל והיא מכסה שטח של 344,400 קמ"ר. בנוסף לעושר עצום של אלמוגים יש בה אף מגוון ביולוגי עשיר והיא נבחרה כאחד משבעת פלאי הטבע.
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי איכות הסביבה השיטפונות בקווינסלנד - סכנה לחומת השונית הגדולה

-->
Feedback Form