טכנולוגית "העננים" מגיעה גם לחקלאות

חברת אקול הישראלית בשיתוף עם IBM העולמית השיקה בתערוכת החקלאות אגרומשוב את "הענן החקלאי" הראשון בעולם

12/03/2011 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

עננים
עננים שלא מביאים רק את הגשם אלא מידע רחב לחקלאי הישראלי – איור: באדיבות חברת AKOL
מהוא ענן בשפת ההיי-טק (Cloud)? זוהי מערכת חיצונית למחשב שלך הכוללת תוכנות, גישה לנתונים, אחסון ושירותים אליה יש לך גישה רציפה מבלי לדעת כלל היכן המיקום הפיזי של המערכת המספקת את השירותים. אחת הדוגמאות בחיי היום-יום שלנו היא המערכת של גיבוי באינטרנט של הקבצים שלך שאתרים רבים מציעים אותה.

ובכן עתה הגיע הטכנולוגיה גם לחקלאים. במסגרת תערוכת החקלאית הבין-לאומית אגרומשוב ה-21 שהתקיימה לפני יותר משבוע במעמד שרת החקלאות אורית נוקד הושק הענן החקלאי הראשון בעולם. המערכת היא פרי שיתוף הפעולה של חברת אקול (AKOL) מקיבוץ ברור-חיל השוכן באזור עוטף עזה עם החברה בין-לאומית הוותיקה IBM.

מידע מכל העולם למחשב שלך

מה יכולה לתרום המערכת לחקלאי הישראלי? מדובר במערכות חכמות שיזהו את הפרופיל המקצועי של החקלאי כפי שהוא יגדיר את עצמו או באמצעות נתונים אותם הוא יספק, ויעבירו לו בזמן אמת את כל הנתונים הנחוצים לו בשפתו בהתאם למיקומו הגיאוגרפי וסוגי הגידולים שהוא מגדל. לא הצפה של מידע שקשה לנתח אותו אלא רק מה שהחקלאי זקוק לו.

לדברי ספקי המערכת, מתוך המערכת יוכל החקלאי לדלות מידע על תחזית מזג האוויר באזורו וכיצד לאתר בקטלוג הווירטואלי את המזיק שתקף את הגידול בשדה. בנוסף תספק המערכת מידע על הטיפול המומלץ לאותה מחלה וגם מה מחיר חומר ההדברה בהתאם לתקנות המאושרות במדינתנו. ואם ביצוא עוסק החקלאי, הרי שהוא יוכל לדעת בצורה מהירה ביותר מה מחירי הסחורות אותן הוא מגדל בבורסה החקלאית דבר שאולי יעזור לו להחליט האם לקטוף או להמתין למחיר טוב יותר בשוק העולמי. על פי נתונים עדכניים יוכל החקלאי לשקול ביתר ביטחה האם כדאי להזמין מלאים של זרעים או להמתין לדעת מומחים בעולם ועוד.

"מדובר בפיתוח שיאפשר לחקלאי העולם לקבל פתרונות ייעודיים ומידע חקלאי שנאסף מהעולם ומועבר אליהם בהתאם להגדרה המקצועית שלהם" מסביר רון שני מנכ"ל אקול.

התמצאות בכפר הגלובלי

כיום סחורות חקלאיות עוברות מקצה אחד של העולם למשנהו כשהחוקים, הרגולציות והמנהגים עדיין שונים מאזור לאזור למרות שהעולם נראה כמו כפר גלובלי אחד גדול.

שרת החקלאות נוקד שנוכחה בטקס ההשקה של ה"ענן החקלאי" איחלה הצלחה ואמרה: "בעולם חקלאי גלובאלי ומתקדם הכולל מעבר חופשי ושוטף של סחורות ומידע ממדינה למדינה, קיים פוטנציאל רב למערכת נתונים מקיפה המותאמת באופן אישי בהתאם לפרופיל של המשתמש".

עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי איכות הסביבה טכנולוגית "העננים" מגיעה גם לחקלאות

-->
Feedback Form