פרשנות: ההסלמה בזירה הפלסטינית - תוצר של הסערה בעולם הערבי

31/03/2011 ג'וזף מונטיאנו ובן קמינסקי
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

גל של רקטות לישראל
גל של רקטות לישראל - צילום: AFP PHOTO/DAVID BUIMOVITCH
אל גל ההתקוממות בעולם הערבי הצטרפו לאחרונה אזרחי סוריה. במקביל, תקופה ארוכה של שקט יחסי בישראל מאיימת להסתיים: פצצה בירושלים, הרצח באיתמר, וגל של רקטות על ערים בישראל. קבוצת פייסבוק הקוראת לפתוח באינתיפאדה שלישית ב-15 במאי כבר גייסה 300 אלף תומכים מרחבי העולם. מה הקשר בין התסיסה בעולם הערבי לבין הזירה הפלסטינית?

ד"ר מרדכי קידר
ד"ר מרדכי קידר
ד"ר מרדכי קידר ממרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגים באוניברסיטת בר אילן מסביר: "בחודשיים האחרונים מאז שהחל הבלגאן בתוניסיה, העולם שכח מהפלסטינים", אומר קידר. "הם לא נמצאים על הרדאר התקשורתי. ימים שלמים עוברים בלי שום דיווח, לא על עזה, לא על הגדה ולא כלום". הוא מוסיף כי לנוכח המהומות בעולם הערבי שואלים עצמם הפלסטינים: "למה אצלנו לא קורה כלום? למה אצלנו אין התנגדות, למה אצלנו לא פורצות גם כן פרעות רחוב, למה אנחנו נותנים למצב להתקבע כפי שהוא?"

הפלסטינים מתוסכלים מהמצב הזה, מסביר קידר, ועתה הם מנסים בכוח להצמיב את עצמם על מפת החדשות, כדי לא לתת לסוריה, למשל, לקחת את כל "הקופה התקשורתית", כי גם הבעיה שלהם עדיין לא נפתרה.

הוראות ישירות מדמשק ומטהרן

ד"ר יונתן פיין, עמית מחקר במכון הבינלאומי ללוחמה בטרור ומרצה במרכז הבינתחומי הרצליה, מעלה סיבה נוספת. "הכוח המוביל את הגל האחרון ברצועת עזה זה הג'יהאד האסלאמי, והג'יהאד מקבל הוראות ישירות מדמשק ומטהרן", הוא אומר.

ד"ר פיין מסביר כי בסוריה ובאיראן יש אי שביעות רצון הולכת וגוברת מכך שלישראל אין למעשה כל קשר או מעורבות לגל המהומות האחרונות בעולם הערבי.

הוא אומר כי מי שמתסיס את האזור כרגע מעוניין לראות "עופרת יצוקה 2". "מה שהם היו רוצים לראות זה שהזרקורים יוסטו ממדינות ערב בעולם הערבי-מוסלמי לישראל", הוא מוסיף. כשישראל פעלה בעזה קל היה להאשים את ישראל בכל דבר, הוא מסביר, אולם הפעם הם לא יכולים לעשות את זה. "לכן, בשורה התחתונה, אתה רואה מאמץ איראני וסורי חזק מאוד לנסות להצית את עזה, כדי להסיט את תשומת הלב למה שהכי קל והכי נוח שהוא 'הציונים האימפריאליסטים הרשעים'".

כבר לא מצליחים להאשים את ישראל

"במשך כמעט 60 שנה המשטרים האלה הצליחו תמיד לתעל את כל התסכולים החוצה, נגד מדינת ישראל, התנועה הציונית והסכסוך הישראלי-ערבי", אומר ד"ר פיין. אולם עכשיו, הוא מסביר, זה כבר לא עובד. "קבוצת הגיל הזו, הסטודנטים המשכילים, המעמד הבינוני, קצה נפשם בכל מסכת השקרים הזאת, והם סוף סוף מותחים ביקורת על הבעיה האמיתית, שהיא החברה שלהם עצמם, שהיא חברה אלימה ומושחתת, ונמאס להם", הוא מסביר. "זה מוציא את האיראנים מדעתם".

ד"ר קידר מסביר כי איראן מודאגת ממה שקורה בסוריה כעת. "הקשר עם סוריה הוא נכס יקר לאיראן", הוא אומר. אם ייפגע השלטון בסוריה, גם חיזבאללה עלול להיפגע, ולכן המשטר באיראן אינו מעוניין לראות שום שינוי בסוריה.

ד"ר פיין מציין שהחמאס דווקא אינו מעוניין כעת בהתנגשות גדולה. "זה לא משרת את אינטרס השיקום שלו. הם לא מעוניינים ב'עופרת יצוקה' מספר שתיים. הבעיה היא שהם לא שולטים לגמרי ברחוב העזתי. גם הרבה פעמים נוח לחמאס שהג'יהאד האסלאמי עושה את העבודה המלוכלכת בשבילו".

ד"ר פיין מאמין כי גל הטרור האחרון וירי הגראדים לישראל באים במטרה לגרום לישראל להגיב בצורה לא שקולה. "אני מאוד שמח שהממשלה לא נופלת בפח הזה", הוא אומר. גם ד"ר קידר מסכים כי אין סיבה לעשות הסלמה. "הסלמה בסופו של דבר פועלת נגדנו", הוא אומר. "צריך להיות מאופק ולטפל בבעיות מקומיות כדי שלא תהפוכנה לבעיות רחבות".

עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי בארץ פרשנות: ההסלמה בזירה הפלסטינית - תוצר של הסערה בעולם הערבי

-->
Feedback Form