בקולנוע: "היום בו לא נולדתי"

סרט מרגש על צעירה המגלה שהיא אומצה בילדותה לאחר שהוריה נחטפו בארגנטינה

13/04/2011 יאירה יסמין - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

היום בו לא נולדתי
ג'סיקה שוורץ בתפקיד מריה - צילום: Rosa Merk
מריה, שחיינית מקצועית גרמניה בת 30, מסיימת תחרות שחייה ועוצרת לחניית ביניים בבואנוס איירס. שיר ערש שהיא שומעת בספרדית מביא אותה לסערת רגשות ובטרם היא מספיקה לעכל מה קורה לה היא מאבדת את דרכונה ונאלצת להישאר במקום עד שהדברים יסתדרו. להפתעתה אביה מגיע לבקר אותה באופן מיידי. מריה מרגישה כי אביה מסתיר ממנה סוד גדול. היא לוחצת עליו, הוא נשבר ומגלה לה כי היא למעשה ארגנטינאית שחיה עד גיל שלוש בבואנוס איירס כשהדיקטטורה הצבאית שלטה במדינה. הוריה נחטפו והיא אומצה על ידי מי שחשבה לאביה ועל ידי אשתו. מריה נחושה בדעתה לגלות את עברה ואת משפחתה הביולוגית כשהיא נעזרת בשוטר מקומי שאתו התיידדה. ככל שהיא חוקרת יותר כך היא מגלה פרטים אפלים רבים נוספים בהם מעורבים אנשים יקרים לה.

הבמאי פלוריאן קוסן שאף כתב את התסריט יחד עם הלנה פון סאוקן, החליט לעשות את הסרט לאחר שביקר בארגנטינה בשנת 1976 בתקופת תחילת הדיקטטורה. "בזמן הדיקטטורה הצבאית בארגנטינה בין השנים 1976-1983 נעלמו למעלה מ-30 אלף אנשים. במקביל למעלה מ-500 תינוקות בגילאי 0 -3 נלקחו לאימוץ. כ-100 ילדים כאלה (שהם כיום בשנות ה-30 פלוס) קיבלו שוב את זהותם המקורית. חלק מהם הובאו לאירופה וחלק לארצות אחרות בעולם. לצורך חיפוש הילדים הוקם ארגון בשם BUELAS DEPLAZA DE MAYO העוסק באיתור הילדים שאומצו לרוב באופן בלתי חוקי", סיפר קוסן במסיבת עיתונאים לרגל יציאת הסרט לאקרנים. "הילדים הללו הם בני הדור שלי והתחברתי מאוד למה שקרה להם".

"כשקראתי על מקרה של ילדה שאומצה והגיעה לאנגליה ושינו לה את שם המשפחה ואת השפה, היה ברור שאכתוב סיפור על ילדה שהיא היום בת גילי ואני מניח שפעלתי נכון, כי התגובות שקיבלתי אחרי ההקרנות במקומות שונים היו מאוד מרגשות".

העיר בואנוס איירס כשחקנית נוספת בסרט

לכל סיפור יש את מקום ההתרחשות שלו. בואנוס איירס משחקת כניגוד בין עבר להווה. יחד עם פיסות הזיכרון של מריה, העיר עוזרת לה לחבר בין חייה בגרמניה למולדתה ארגנטינה, בין עברה להווה שלה. בואנוס איירס ירדה מגדולתה במשבר הכלכלי הגדול של 2001 ולפני זה בשנות הדיקטטורה הצבאית תחת שלטון החונטות בשנים 1976-1983 שהכינו את הקרקע לנפילתה הגדולה. אך המטרופולין הגדול לא זנח את תפקידו עד היום. עיר הבירה של ארגנטינה מרגישה כעיר אירופאית, עיר נמל ושער ימי של דרום אמריקה לעולם. זהו מקום בו הזמן עצר מלכת, רובעיה מערבבים עבר והווה יחד עם תרבויות שונות בשלום. בסרט בואנוס איירס מגלמת שחקנית מלאת קסם כנגד הופעתה של מריה. היא בת ברית ואויבת, וכמו מערבולת היא שואבת את מריה מעברה ומניחה אותה במציאות החדשה של חייה.

על הבמאי

היום בו לא נולדתי
הבמאי עם השחקנית הראשית - צילום: Rosa Merk
פלוריאן קוסט הוא בן של דיפלומט גרמני ולמעשה נולד בתל אביב ב 1979 וגדל עד גיל 4 בישראל. ילדותו עברה בקנדה, ספרד, גרמניה וקוסטה ריקה. הוא עבד כעוזר במאי בהפקות טלוויזיה וקולנוע לפני שהחל לימודי בימוי בגרמניה. במהלך לימודיו (2002-2009) השתתף בתכנית חילופי סטודנטים בבואנוס איירס ולאחר מכן בלוס אנג'לס.

היום שבו לא נולדתי הוא סרטו הראשון באורך מלא.

פלוריאן ידע עברית כילד בן 4 אך עם השנים והמעברים התכופים השפה נשכחה.

הוא מספר שהסצנה הראשונה בסרט, בה הגיבורה מזהה במפתיע שיר ערש ארגנטינאי, מבוסס על חוויה שקרתה לו בה הוא זיהה את שיר הילדים "עוגה, עוגה, עוגה"...

קדימון (טריילר) של הסרט "היום בו לא נולדתי"

כתבות נוספות במדור תרבות
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי תרבות בקולנוע: "היום בו לא נולדתי"

-->
Feedback Form