ציפורים ולא רק בראש – סיסים בתל אביב וגג חיי לתחנה לחקר הציפורים בירושלים

הסיסים חזרו מנדודיהם לישראל וחסר להם מקומות לקנן וניתן לעקוב אחר שלבי הקמת הגג החיי של תחנה לחקר הציפורים שליד הכנסת בירושלים בתערוכה הייחודית הנמשכת

17/04/2011 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

סיסים
סיסים בדרך לתיבות הקינון וכן הקלטה של ציוץ הסיסים - צילום: עמותת ידידי הסיסים
באביב עוברות שוב חצי מיליארד ציפורים הנודדות מעל לשטחה של ישראל בחזרה לאירופה ואסיה, אבל יש ציפורים שחוזרות מאפריקה לביתם הקבוע בישראל כמו הסיסים.

החברה להגנת הטבע ועמותת ידידי הסיסים להצלת הסיסים יוצאת בקמפיין SMS כדי לזהות היכן מצטופפת אוכלוסיית הסיסים, שאוכלוסייתן נמצאת בירידה בשל מחסור במקומות קינון. אם מעניין אתכם כיצד בנו את הגג החיי של התחנה לחקר הציפורים בירושלים אתם מוזמנים לבקר בתערוכה שמתארת כל שלב בתחנה עצמה.

ס.מ.ס-ו להצלת הסיסים

הסיסים שהן ציפורים עירוניות הולכות ומתמעטות בשל המחסור בתיבות קינון אותם מתקינים להן מתחת לגגות הבית בעיקר בתל אביב ובגבעתים. מנהלי הקמפיין למען הצלת הסיסים מבקשים מהציבור: "מי שישמע את ציוץ הסיסים, בבית או ברחוב, מוזמן לסמס את המילה סיס ואת המיקום המדויק למספר 3090". מיפוי ריכוזי אוכלוסיית הסיסים בישראל בכלל ותל אביב בפרט, כך באמצעות קבלת מידע באס אם אסים מהציבור ימוקמו תיבות קינון מיוחדות. לסיסים קריאה ייחודית עליה תוכלו לשמוע תשדיר רדיו מצייץ. הסיסים הם משכימי קום ואת ציוצם הם משמיעים בעיקר בשעות הבוקר ולקראת שקיעה. עד עתה הציבור לא היה תמיד מודע למיוץ ומעכשיו, שימו לב..

המטרה היא להגדיל את אתרי הקינון המותאמים לסיסים ובכך למנוע את הפגיעה במרקם החיים של הציפור. לשם כך הוקם אתר ייעודי, המכיל מפה המתעדכנת בהתאם לדיווחים בו ירוכז המידע על מיקומם של הסיסים שיתקבל מהציבור. האתר יאפשר לקהל לעקוב אחר תהליך המיפוי של הסיסים ולעודדם להמשיך ולדווח מהשטח.

הקמפיין ייערך בשיתוף משרד הפרסום שמעוני פינקלשטיין ברקי DRAFTFCB.

הגג החיי הראשון בתחנה לחקר ציפורים

גג חיי
תמונות מן התערוכה: זורעים על גג התחנה – צילום: עמיר בלבן
ממשיכים עד סוף חודש מאי להציג את התערוכה המתעדת את כל שלבי הקמת הגג החי הראשון בישראל, תמונות שצולמו במהלך השנתיים מאז הקמתו. התערוכה מתארת את הפיכת גג התחנה לחקר ציפורים של החברה להגנת הטבע בירושלים לגג חיי, זאת מרגע הקמת הגג ועד לתיעוד שפע של צמחים ובעלי חיים.

התערוכה נפתחת בעת כנס הגגות הירוקים שנערך בתחנה והתיעוד מציג את שלבי ההקמה ואת המגוון הביולוגי העשיר שהתפתח על הגג מיום הקמתו.

חצב
עוד בתערוכה: צרבטן, צרעה ננסית נמשכת בסוף הקיץ לצוף חצבים – צילום: עמיר בלבן
בעת הכנס אמר עמיר בלבן מהחברה להגנת הטבע, מנהל עמית של התחנה, "יצירת מערכות חיים על מבנים הינו ניסיון לבחון כיצד ניתן לפתח סביבה עירונית מקיימת מערכות טבעיות. תנופת הפיתוח העירוני בישראל מציבה אתגר גדול לשימור הטבע והמשך אספקת שירותי סביבה חיוניים באזורים צפופים. הקמת גגות חיים בסביבה עירונית איננה מחליפה שימור אתרי טבע איכותיים, היא נועדה לרכך ולפצות על אבדן שטחים טבעיים באזורים המיועדים לפיתוח עירוני אינטנסיבי."

התערוכה פתוחה בימים ראשון עד חמישי, בין השעות 09:00-15:00, הכניסה ללא תשלום.

עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי איכות הסביבה ציפורים ולא רק בראש – סיסים בתל אביב וגג חיי לתחנה לחקר הציפורים בירושלים

-->
Feedback Form