האי באלי-האי

ההר הרועם בצורה מסתורית

20/04/2011 דיוויד אליס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

האי באלי-האי
זריחה בחוף בקאוואי צילום: Chuck 55, Flickr
מרב הסיכויים שלא שמעתם מעולם על האי אַמבַיי (Ambae) או על הר מַקָאנָה (Makana),ולאחר שהסכמנו על כך, רוב הסיכויים שלא תהיו מעוניינים במיוחד להמשיך ולקרוא.

אך חכו מעט קט, ללא ספק כן שמעתם ואולי אף קראתם את הרומן "Tales of the South Pacific", או לפחות ראיתם את הסרט "דרום פסיפיק"? אם כך הרי יודעים אתם בוודאי על ההר הרועם בצורה מסתורית ועל האי באלי האי ופסגתו הוולקנית שהתנשאה לגובה ברקע הסרט.

ועל כך נסוב סיפורנו היום. כי על אף העובדה שמרחק של אלפי קילומטרים מפריד ביניהם, כאשר אחד שוכן בחצי הכדור הדרומי ומשנהו בצפוני, אמבאיי ומקאנה חד הם, וקשורים אחד בשני בצורה שקשה להסבירה, כפי שמעשיותיו של הסופר האמריקני ג'יימס מיצ'נר ארוגות זו בזו בספרו אשר כתב בשנות ה-40 של המאה הקודמת – "סיפורי דרום הפסיפיק". האי אמבאי מנמנם לו בשמש בקרבת האי סנטו בצפון ואנואטוּ, ואילו מקאנה ניצב לו בהדרת מלכות באי הצפוני ביותר של שרשרת איי הוואי, קאוואי (Kauai) הנחשב לאי העתיק ביותר בהוואי. אך הוליווד, במטה הקסמים שלה, הפכה את השניים לאחד כאשר יצרה את הסרט South Pacific.

האי באלי-האי
מפלי קאוואי, אחד מיני רבים במקום צילום: BlackHawkTraffic, Flickr
ג'יימס מיצ'נר הגיע לאיי ואנואטו, שנודעו אז בשם "האיים ההברידיים החדשים", כקצין מודיעין של צי ארצות הברית בתקופת המערכה באוקיאנוס השקט במלחמת העולם השנייה, ומאוחר יותר הפך לקצין אספקה. היה זה תפקיד שאפשר לו לנוע בין האיים ולפגוש טיפוסים רבים ושונים שאותם שילב אחר כך בסיפוריו עם שובו בסיום המלחמה לניו יורק ולחייו האזרחיים כעורך ספרים.

סנטו היה בסיס אספקה אמריקני בעל תפקיד מרכזי במאמץ המלחמתי באוקיינוס השקט, ובעלי המטעים שהוגלו ממנו בזמן המלחמה מצאו באי אמבאי השכן מקום מפלט לחיות בו בבטחה עם משפחותיהם.

למען האמת, יש לציין כי דאגתם של הגברים המסורים לא הייתה נתונה לבטחונן של רעיותיהם ובנותיהם מפני סכנות המלחמה בלבד. למעשה, הם כלאו אותן על אמבאי כיוון שאי זה הוכרז על ידי הצבא האמריקני מחוץ לתחום עבור אלפי החיילים האמריקנים שהיו מוצבים בסנטו, כמעט ללא נוכחות נשית.

האי באלי-האי
רקדנית הולה בקאוואי צילום: Alaskan Dude
באמבאי הייתה פסגת הר ובתוכה אגם, ובתוך אותו אגם שכן מכתש וולקני. ההר חלש על האי וריתק את הסופר מיצ'נר, שהעניק לו בספרו את השם ואניקורו. במחזה "דרום פסיפיק" שעובד מתוך הספר קיבל ההר שם חדש – "באלי האי".

כאשר בעקבות הצלחת המחזה נכתב הסרט, הוליווד לא התכוונה להרחיק נדוד לאתר שכוח-האל באיים ההברידיים החדשים כדי לצלם חופים יפים, יערות עד עבותים והר געש רועם, אף אם על אלו נכתב הספר. במקום זאת בחרה להסריט באי קאוואי שבהוואי ולשמור את השם "באלי האי" עבור ההר המקומי. לצילום סצנות החוף בחרו המפיקים את חופי אי זה, ואילו לצילום המזח אליו הגיעו האחיות והאספקה בימי המלחמה בחרו במזח לאניות-סוחר במפרץ האנאליי המקומי.

ולבסוף, לצילום סצנות הגן המקיף את ביתו מתומן-הצלעות של בעל המטעים הצרפתי אמיל דה בש נבחר הגן הבוטני אלרטון (Allerton Botanical Gardens), ששימש בתור משכנה של המלכה אֶמה בתקופה המלוכנית בהוואי.

אגב, ביתו של דה בש באי סנטו היה באמת בצורת מתומן ושוחזר בסטודיו הוליוודי, ועמדת המסחר "בלאדי מרי" המקומית שמכרה מזכרות מעשי ידי הילידים לחיילים, הייתה באמת קיימת כפי שהיא מופיעה בסרט ועדיין עומדת שם כיום, ריקה ונטושה, תחת עץ טרופי ענקי).

האי באלי-האי
שרידי ספינה בפוא פואה, קאוואי צילום: ericrichardson, Flickr
אבל פסגת הר געש בקרבת חוף הים בקאוואי – זאת אפילו הוליווד לא יכלה לספק. מה עשו? הצלמים נכנסו לעומק האי שם שוכנים הגנים הבוטניים הטרופיים הלאומיים בשמורת לימאהולי (Limahuli National Tropical Botanical Gardens) ובתוכם הר מקאנה, וכדי להסתיר את העובדה שההר לא היה הר געש בודד בצמוד לחוף ים, הוסיפו לו אמני הוליווד זר של עננים שהקיף דרך קבע את מרגלותיו, וכך הוא נראה בכל הצילומים.

כיום אפשר להצטרף לסיור מקסים באתרי ההסרטה העיקריים בקאוואי. למעלה מ-80 סרטים וסדרות טלוויזיה הוסרטו שם במשך השנים, (פארק היורה לדוגמא) ועדיין מסריטים שם. לחלופין, תוכלו לשכור מכונית, להצטייד במפת אתרי צילום ולסייר באופן עצמאי, אך לא תלמדו כה הרבה כפי שתוכלו ללמוד מפי מפעילי הסיורים המאורגנים.

ואם אתם כבר שם, אל תחמיצו את הגנים הבוטניים בלימאהולי, שבהם תוכלו לראות צמחים ייחודיים להוואי, לבקר באתרים ארכיאולוגיים ולשמוע מפי המדריכים סיפורים ואגדות מקומיים מרתקים.

וכמובן, הצטלמו בחזיתו של הר באלי האי, אך זכרו כי בני המקום עדיין מקפידים לקרוא לו בשמו המקורי – מקאנה.

הם מודים שהם מתגאים מאוד בכך.


הכותב הוא פרילאנס שכותב מאזור אוסטרליה ואפשר להשיגו ב David Ellis Associates Pty באימייל: ellispr@bigpond.net.au

כתבות נוספות במדור סגנון
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי סגנון האי באלי-האי

-->
Feedback Form