בית שהוא גם ירוק וגם מפנק

האם כדי להבטיח בנייה ירוקה די בעמידה בתקן? תפישתם של זוג האדריכלים טל מהרצליה מעבירה את המיקוד לחשיבה הראשונית בשלב התכנון שלדעתם היא זו המבטיחה את יישום הבנייה הירוקה

24/04/2011 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

אדריכלים טל
הצבע הלבן הוא השולט בחוץ ובפנים - את עליית הגג מנצלים לפינה מפנקת להורים - צילום: טל -משרד אדריכלים
"מה שטוב לאדם טוב לסביבה", אומרים עודד ואליזבט טל, אדריכלים הבונים בעיקר בתים צמודי קרקע יוקרתיים. עודד ואליזבט, שעברה את בחינה ההסמכה לתקן הליד האמריקני LEED, התחילו כבר לפני מספר שנים "לחשוב ירוק" בעבודת התכנון והעיצוב שלהם.

עודד מסביר שהחשיבה הירוקה מביאה בחשבון את המיקום של הבית המיועד להיבנות ואת תנאי השטח. בתים פרטיים מתאפיינים בכך שיש להם ארבעה כיווני אוויר, אך חשוב מאוד למקם את האזורים השונים של הבית בהתאם לשעות השהייה בהם ובהתאם לשימוש המיועד. "בית צריך להראות יפה וגם להיות חכם", הם אומרים.

עודד ואליזבט מתכננים בתים גם בשיטת המפתח (Turn key system), עיצוב הפנים כולל בחירה של הריהוט ושל המערכות הטכניות. כדי להיות מעודכנים היטב במה שקורה בתחומים האלה בשוק העולמי, הם מגיעים לתערוכות רבות בפינות שונות בעולם.

טל מראה לי תוך דפדוף בחוברת של חברת בלומנט (Blumont) האמריקנית, שורה של רהיטים חדשניים ביניהם ראי ענק שמסתיר בתוכו מסך טלוויזיה גדול בו מבחינים רק לאחר הדלקת המכשיר.

עודד ואליזבט למדו שניהם אדריכלות במכון פראט בניו יורק בשנות ה-70, "בעת משבר הנפט הראשון", הם מציינים ומסבירים שאז החלו בארה"ב לשים לב לבנייה ירוקה חוסכת אנרגיה.

לפנק את הלקוח

"תפקיד האדריכל הוא לפנק את הלקוח עוד בזמן התכנון", אומר עודד. לדעת עודד ואליזבט, חשוב שיהיה נעים לשהות בכל פינה בבית. הם מתעכבים על הפרטים הקטנים שמשפרים את איכות החיים כמו ספסל במקלחת, מיזוג אוויר בשירותים, טלוויזיה במטבח לילד שזקוק לתכנית האהובה עליו כדי לסיים את ארוחתו.

בתוך הבית אין אף חוט מיותר שמשתחל מתחת לטלוויזיה, לווידאו או למחשב, כל החיבורים מסודרים היטב ברהיט בו משולב המכשיר.

עודד טל מראה לי צילומים של עיצוב ריהוט בבית בן שלוש קומות, חלק גדול מהפריטים בעיצובו של המעצב האיטלקי מרקו זורדן (Marco Zordan) מבית בלומונט כשיופי ונוחות מתמזגים. באחת התמונות כורסה משולבת עם מנורת קריאה כיחידה אחת, שוב ללא חוט או כבל המשתחל מן הרהיט.

אוורור ותאורה טבעית לדברי עודד מיועדים קודם כל לנוחות ובריאות הדייר, אבל הם גם חוסכים אנרגיה. ואם בשעות הערב יש צורך בתאורה היא תהיה של נורות ליד או פלואורסנטים קומפקטיות.

עודד ואליזבט דואגים ל"גימור נקי" גם בנושא המזגנים שבקושי רואים אותם. את חלקי המנוע והחלקים התפעוליים האחרים של המזגנים, הם מסתירים מאחורי קירות או בתוך ארונות ואפילו מתחת לקרקע. עודד מצביע על תמונה של קיר ירוק (שתילים שגדלים במצע מאונך ממנו מבצבצים הפרחים) בחיוך הוא מציין: מאחורי הקיר נמצאת מערכת המיזוג, רחוק מהעין.

גם במטבח לא נראים חוטי חשמל או צינורות גז העוברים על השיש או בין המכשירים, לכל חיבור מקום נסתר מתוכנן מראש.

התחשבות בשטח ובטופוגרפיה

אור טבעי
לנצל את האור הטבעי עד תום - צילום: טל -משרד אדריכלים
"הדבר החשוב בבנייה של בית פרטי הוא הנושא האקלים שמכוון את אופן העמדת המבנה", אומר עודד ומציין שהעמדה בכיוונים הנכונים של המבנה מאפשר בריחה מהשמש, קליטת רוח בריזה בערב וכך לוותר על הפעלת מיזוג האוויר. בדרך זו משיגים נוחות לדייר וגם חוסכים באנרגיה.

ומה הכיוונים בהם כדאי להעמיד בית באזור הרצליה בו אדריכלי טל בונים? עודד אומר ללא היסוס: "צפון מערב". הגינה והאזור שם מבלים את מרבית שעות אחר הצהרים והערב יופנה לים עם סיבוב קל גם לצפון. לעומת זאת המטבח ימוקם בפינה המזרח-דרומית כדי לקלוט את השמש הנעימה של שעות הבוקר, ותוך כדי ההסבר הוא מצביע על תמונה של מרפסת מטבח עם שולחן עגול וכסאות לארוחת הבוקר המשפחתית. לדעתם, טופוגרפיה איננה מגבלה אם יודעים לעשות שימוש נכון בכפלי הקרקע ולא מנסים בכוח ליישר אותם.

חיסכון באנרגיה כתוצר לוואי

כל המעברים החיצונים של הבית מוצלים, הם מגנים על פנים הבית מהחום וגם מאפשרים תנועה גם בשעות החום בחצר והגינה שמחוץ למבנה. מערכת המיזוג בבית פועלת באמצעות יחידה גדולה אך מודולרית בטכנולוגית VRF - Variant Refrigerant Flow. יחידותVRF של המערכת לא מופעלות כולן במשך כל הזמן אלא מופעלות במקום מסוים על פי הדרישה לשימוש באותו מקום. לדברי עודד המערכת חוסכת עד 75 אחוז חשמל, אך ההשקעה ההתחלתית היא כמעט כפולה מזו של מערכת המיני מזגן המוכרת. בסופו של דבר ההשקעה מוחזרת על ידי צריכת החשמל המופחתת, מסביר עודד.

מערכת מיזוג האוויר היא שקטה ואינה פולטת חום, כאמור מוסתרת מן העין אך הגישה קלה לצורך ניקוי או תיקון.

הבתים גם מצוידים במערכות חכמות המזהות באמצעות חיישנים האם יש לכבות את מערכת המזגן או מערכות אחרות כשאחרון היוצאים שכח לעשות זאת, ובכך לחסוך בחשמל.

בריא לאדם וטוב לסביבה

בריכה
הבריכה בהשך לחד האירוח באותו מפס, אין צורך לעלות או לרדת - צילום: טל - אדריכלים
תאורה טבעית למרבית שעות היום היא אחד אמצעים לשמירה על סביבה בריאה לדיירים, היא מפחיתה שימוש באנרגיה וגם את פליטת גזי חממה. צד מערב שנבחר להיות המקום בו שוהים בשעות אחר הצהריים והערב, מקבל בקיץ שמש עד לשעות מאוחרות, "קרני שמש אורכיים", מסביר עודד. צריך להרחיק את השמש מפנים הבית ומהפרגולה שיכולה לשמש לשהייה על שפת הבריכה. עודד מסביר שהפרגולה עצמה לא צריכה להיות סגורה לגמרי אלא עם זרימה של אוויר. בחירת הצבע, טקסטורת הכיסוי והחומרים מהם בנויה הפרגולה צריכים למנוע כניסת שמש ישירה מבלי למנוע כניסת אור טבעי. עודד מצביע על תמונה שגג הפרגולה הוא השחלה של בד בהיר בין שלבים של מה שנראה כמו סולם במצב מאוזן.

האדריכלים רואים חשיבות בבחירת הצבע של הבית והם בוחרים תדירות את הצבע הלבן לקירות החיצוניים והפנימיים, דבר שמקנה למבנה אווירה ים תיכונית או אירופית. "בבנייה האירופית הפחות חדשה יש הרבה חללים לבנים", מציין עודד.

על החלונות מורכבות זגוגיות מזכוכית מבודדת עשויה משלוש שכבות שביניהן "פילם" המגן מפני קרניים אולטרה סגוליות (UV). עודד מסביר שזהו מוצר שוויצרי שקיים בשוק כבר כשש שנים. בידוד הגג חשוב למניעת חום ועודד מסביר שיש שיטות שונות ולא רק צבע נגד הקרינה האולטרה סגולית ומציינים חומרים כמו אבץ לגג הבית.

גישה ונגישות ממקום למקום

"חשוב שהזרימה והתנועה בבית מאזור לאזור תהייה טבעית לדיירים", מציינים עודד ואליזבט. הם מתכננים את המעברים ממקום למקום כך שיהיה קל להגיע מהכניסה למקום הפעילות בשעות אחר הצהריים והערב מבלי לעבור דרך האזורים הפרטיים של דיירי הבית.

בבית לא צריכה להיות הפרדה בין הפנים לחוץ, בריכת השחייה ומפלס הרצפה בחדר האירוח הם כמו כלים שלובים ומתכננים אותם באותו מפלס. בחלק מן המקרים עודד תכנן שמרצפות חדר האירוח גולשים החוצה עד לשפת הבריכה.

עודד גם מתחשב בשימוש של כל מקום ובקשר פונקציונאלי בין המקומות, החניה תהייה תמיד ליד המטבח כדי שיהיה קל לפרוק את המצרכים. עודד מסביר שמרבית המוצרים הנכנסים לבית קשורים למטבח כמו מזון וחומרי ניקוי.

עליית הגג – פינוק להורים

את עליית הגג עליה מותר לבנות עד 60 אחוז מרצפת הקומה שמתחת, מנצלים זוג האדריכלים למרחב מפנק של איכות חיים להורים. הם משתדלים לתכנן את חדר ההורים כך שיתפוש את כל עלית הגג ויהיה מותאם לשעות הלילה. בנוסף לחדר השינה יחידת אמבטיה מפנקת על פי דרישת הלקוח.

לחדר ההורים ניתן לצרף את יתרת הגג כמרפסת עם תאורת לידים שקטה שהיא חסכונית בחשמל. גגות המעודדים לצאת החוצה ופינות מיוחדות על הגג יכולים להעניק להורים פינוק נוסף. עודד מספר שאחד הלקוחות שלו אהב לארח וביקש פינה לברבקיו. את כל הנדרש לכך מיקם עודד על פינה בגג, החל ממקפיאים לשמירה על הבשר, מבנה קטן לצליית הבשר ועד לפינת ישיבה גדולה לאורחים.

עיצוב בניין משרדים

תאורה
תאורה במשאד שאינה משתקפת במסכי המחשב ומפריעה להבחין את הרשום עליוהם - צילום: טל - אדריכלים
לא רק בבתים פרטיים עוסקים עודד ואליזבט, הם גם עיצבו מחדש בניין ציבורי שעיסוקו מסחר בבורסה בתל אביב. הקו המנחה של עודד ואליזבט –נוחות וסביבה בריאה לעובדים במשרדים ממילא תגרום לבניין להיות ירוק.

את גג החלל המרכזי שהיה חשוך ובו דלקו האורות במשך כל היום הם כיסו ב"מזרונים" מחומר מבודד שקופים שמחזירים אור. המזרונים גם מבודדים מפני כניסת קור וחום וגם משמשים כחומר אקוסטי.

אופי העבודה בבניין המשרדים שעיצבו היא מול מסכי מחשב וברוב שעות היום דאגו עודד ואליזבט שתהייה תאורה טבעית. בשעות בהם התאורה הטבעית לא סיפקה את האור הדרוש, התאורה תוכננה כך שהאור מופנה למעלה כדי שלא ישתקף במסכי המחשב, דבר שהיה מפריע לעובדים לראות בבירור את מה שמוקרן על המסך.

מסתבר שחשיבה לנוחות, לבריאות ולפינוק האדם גם בשעות העבודה וגם בשעות הפנאי אינו סותר בנייה ירוקה אלא משתלב בה. וכפי שעודד ואליזבט מוכיחים שוב: "סוף מעשה ירוק, במחשבה ירוקה תחילה".

עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי איכות הסביבה בית שהוא גם ירוק וגם מפנק

-->
Feedback Form