עמוס יורן – אדריכל בנייה ירוקה: כל בית הוא מערכת אקולוגית שלמה

לדברי יורן כשהתכנון של הבית הוא הרמוני גם הבנייה יוצאת יפה ממש כמו בטבע

22/06/2011 בני אדם, פורטל תשתיות
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

בנייה ירוקה היא גישה מערכתית כוללת לתכנון, לבנייה ולתפעול של בתים במטרה לחסוך אנרגיה, מים וחומרי גלם, המיושמת משלב התכנון המוקדם ועד למגורים בהם. מטרת הבנייה הירוקה היא ליצור סביבת מגורים בריאה ונוחה תוך הימנעות, ככל האפשר, מפגיעה במשאבים טבעיים מתכלים ובאיכות הסביבה.

עמוס יורן – אדריכל ומתכנן עיר ואזור, בוגר הטכניון עם התמחות באקולוגיה של מערכות בנייניות מאוניברסיטת קרנגי-מלון בפיטסבורג שבארה"ב, במסגרת מחקר לתואר שלישי ויעוץ מקצועי. עסק במחקר ופיתוח של אקו-טכנולוגיות בתחום מִחזור מים בבניינים, וטיהור אוויר בתוך בניינים. פעיל כיום בפיתוח פתרונות בתחום של אקולוגיה קהילתית, אדריכלות ירוקה ושימוש בטכנולוגיות חדשניות ליישומם.

עמוס יורן – אדריכל בנייה ירוקה: כל בית הוא מערכת אקולוגית שלמה
עמוס יורן: "בית הוא בעצם מערכת אקולוגית מלאכותית אותה צריך לבנות". צילום: יניב פילדסט
איך הגעת לתחום הבנייה הירוקה?

"אני עוסק בתחום הזה כי אני מאמין בו. בשנת 1977 הגעתי לארה"ב כדי לעשות דוקטורט בארכיטקטורה אחרי תואר ראשון ושני בטכניון. ארה"ב בדיוק נכנסה לשנות משבר האנרגיה כתוצאה מחרם הנפט של מדינות אופ"ק (מדינות קרטל הנפט) בעקבות מלחמת יום כיפור. מחירי הדלק עלו וכך החלו לתקצב מחקרים רבים להתייעלות אנרגטית לבניינים.

הצטרפתי למחקר של התייעלות בניינים ועבדתי בפיתוח מודלים של אופטימיזציה (מיטוב) אנרגטית – איך להגיע לשיווי משקל נכון בין השקעות בגורמים השונים, בבידוד, בציוד מיזוג, באיטום וכיוב'. בשנת 1980, אחרי גל הפיתוח התעשייתי, התפרסמו מחקרים חדשים של איכות חיים בתוך בניינים ולפתע הבינו שרמת זיהום האוויר בתוך הבתים גרועה בהרבה מזיהום האוויר בחוץ. זה גרם לי להבין שצריך לשנות את הראייה. התחלתי להסתכל על הבניין כמערכת אקולוגית שלמה - כמו בטבע, מה נכנס, מה יוצא, חיות וצמחים מסוגים שונים, השמש והמים, יחסי גומלין".

אז איך תגדיר בית ירוק?

"בית הוא בעצם מערכת אקולוגית מלאכותית אותה צריך לבנות. כשאני ניגש לתכנן מערכת כזו אני לא בא לעצב את הבית שיהיה מיוחד, אבל שכשהתכנון של כל הבית הוא הרמוני גם הבנייה יוצאת יפה – זה כמו להיות בטבע ולהתפעל מהיצורים השונים, הטקסטורה והיופי הטבעי שלהם נובעת מהאיזון שלהם".

האם צריך אישורים מיוחדים לבנייה ירוקה?

"מבחינה אדריכלית זה אותו אישור בנייה. לפעמים בגלל שהבניין נראה קצת מיוחד וחריג בנוף, צריך להסביר לעירייה את המשמעות החיובית של פרויקט כזה ולהבין שדפוסי הבנייה השתנו. אין שום זכות להגביל את הבונה בגלל זה, בארה"ב יש מינימום של נקודות "ירוקות" שצריך להשיג אחרת לא תקבל אישור בנייה.

המודל האמריקני הוא כזה שבאמצעות סטנדרט בחוק (LEED למבני ציבור) ניתן להכריח את המוסדות הציבוריים לחסוך באנרגיה. את האזרח לא מכריחים כרגע אבל בהחלט מתגמלים באמצעות מענקים למי שבוחר בדרך זו. זה יכול היה להיות שינוי מהותי אם מינהל התכנון של משרד הפנים היה דורש או מעודד לעמוד בתקן לבנייה ירוקה שפורסם לפני שנתיים".

איך משפיע תכנון ירוק על הטמפרטורה והצורך בחימום וקירור הבית?

"השיקולים של האדריכל המודרני של לפני כמה שנים, היו אחרים לגמרי, מרגע המצאת ושיכלול מיזוג האוויר שחררו את המתכנן מכל אספקט תכנון אקלימי והמשקל עבר למהנדס המיזוג שדואג לווסת את האקלים בבית. אבל בשביל שמיזוג האוויר יהיה אפקטיבי יש לסגור את כל החלונות,ובסופו של דבר זה לא נעים לחיות בבית סגור ללא תחלופה של אויר. בשל תכנון לקוי או יותר נכון חוסר תכנון אקלימי, הפכו את הבתים עצמם לקרבנות של מערכות מיזוג אוויר.

אם מסתכלים על הנושא של טמפרטורות ועומס חום במשך הקיץ אז יש ימים בודדים בשנה – אולי ארבעה חמישה שבהם התנאים באמת קשים, וגם אז אם לבית יש בידוד חום כלומר הוא לא מחדיר פנימה חום שקופח עליו במשך היום, ויש תנועה טובה של אוויר בבית, גם אם הימים הקיצוניים האלו אפשר להסתדר בלי בעיה מיוחדת.

מזג האוויר בארץ הוא בסך הכול אידיאלי רק צריך לדעת להשתלב עם הבנייה בהתאם. בבית ירוק אפשר להוריד את המיזוג אפילו לאפס, להכניס יותר אור, להצל, זה יותר נעים מתאורה מלאכותית שצריכה כל הזמן לעבוד בחדרים חשוכים, אלו דברים שאנשים איבדו את הרגישות אליהם עם השנים אבל ברגע שאתה נכנס לבית כזה אתה פשוט מרגיש את ההבדל, אפילו בלי להיות מודע פשוט נעים לך. לפני העידן התעשייתי עבודתו היצירתית של האדריכל הייתה להתחשב בטבע, זה ידע שנעלם והיום חוזר לקדמת הבמה".

מהם עלויות הבנייה הירוקה ביחס לבנייה רגילה?

"תכנון ובנייה של בית ירוק יכול לעלות כ-5-10 אחוזים יותר מבנייה רגילה, אבל הערך של בית ירוק נמדד בהתייחסות לכל אורך חיי הבניין. עלויות המיזוג יורדות, ההרגשה בבית יותר נעימה, הבית יותר מותאם לסביבה כך שהתחזוקה שלו בכלליות יורדת לאין שעור, בסופו של דבר ההשקעה מחזירה את עצמה וחוסכת כסף".

מה היית ממליץ למי שרוצה לבנות בית חדש או לשפר בית קיים?

"לכל אספקט יש תרומה מסוימת, והקצב שבו ההשקעה תחזיר את עצמה תלוי באוסף דברים. הצללה נכונה, חלונות מתאימים, החדרת אוויר לבית בקיץ לקירור באמצעות פתחים מתאימים ושאיבת האוויר החם. בידוד נכון בגג הוא מהדברים המכריעים ביותר שכן גג הבית חוטף את רוב קרינת השמש, החומר ממנו עשוי הגג, אוורור חלל הגג".

יש היענות מצד בוני בתים לשימוש בגג מתכת לבידוד גג?

"אנשים לא רגילים [לבידוד הזה], הם התקבעו על רעפים האלה של פעם. הרעפים אינם קשורים לארץ שלנו, הם יובאו עם התרבות שהגיעה מאירופה, אבל בשביל לחיות בקיץ בבית שכזה חייבים מיזוג. גג מתכת לדוגמה מחזיק שנים, צורך מעט מאוד תחזוקה, מגונן ומבודד טוב יותר מרעפים ויש לו החזרת אור וחום הרבה יותר טובה.

אנשים אומרים לי שהם לא רוצים שהבית שלהם יראה כמו מחסן. אז מה תגיד להם? שבצפון ניו אינגלנד, ניו האמפשיר, יש בתים מדהימים עם גג מתכת שמשתלב בסביבה, ואפשר רק לקנא בו? שבקיסריה ובהרצליה פיתוח וכפר שמריהו כבר בונים במשך שנים גגות מתכת בבתי היוקרה היפים ביותר? אצלנו עדיף שהגג יהיה בהיר. אבל עם תכנון מדויק וחיפוי נכון של צמחיה מתאימה אפשר אפילו ליצור גוונים בקירות בלי חשש לקיבולת חום".

לסיכום, מה צריך לדעת מי שרוצה לבנות בית ירוק?

"בית צריך להתיישב בנוחיות בסביבה הטבעית שלו, להתאים לשטח ולהיבנות בהתאם אליו. אין 'רדי מייד', זה שיווי משקל עדין בין הגורמים השונים שיגרמו להרגשת נוחות, והיום ניתן למדוד בדיוק רב בעזרת הדמיות מחשב את הטמפרטורה והנוחות האקלימית בתוך הבית (psychrometric chart), בכל מזג אוויר ובכל יום ושעה בשנה, ולדעת שאין חריגה מהתנאים הללו.

נוסף לכל, התרומה היא גם ישירה לסביבה היות שהשימוש הוא בעיקר בחומרי בנייה שטביעת הרגל הפחמנית קטנה יותר ופחות מזהמת, האנרגיה המושקעת בחומרים נמוכה יותר (מחזור, הכנה, הובלה וכו'). היום שוב יש עלייה בביקוש לבנייה ירוקה מתוך הבנה שחיסכון באנרגיה הוא הכרח ודרך חיים".

את הכתבה המלאה ניתן לקרוא באתר תשתיות

למידע נוסף ניתן ליצור קשר עם האדריכל עמוס יורן בטלפון 052-2750552

כתבות נוספות במדור סגנון
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי סגנון עמוס יורן – אדריכל בנייה ירוקה: כל בית הוא מערכת אקולוגית שלמה

-->
Feedback Form