פרויקט לשיקום שוניות אלמוגים

בבאלי שבאינדונזיה מעודדים את הבנייה מחדש של אלמוגים, על ידי הנחת שוניות מלאכותיות בקרקעית הים

30/08/2011 צוות אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

אלמוגים
"כדורי שונית" מונחים בקרקעית הים בפאמיוטרן, באלי, אינדונזיה – צילום: Matthew Oldfield
שימוש במבנה "ביורוק" העשוי ממסגרת מתכת המחוברת לזרם חשמלי נעשה במלדיווס, בבאלי, בפפואה- ניו גינאה, באיי סיישל, ביפן ובאיים הקאריבים. תהליך זה מוגדר, בכל האזור הטרופי, כדרך לשיקום שוניות אשר ניזוקו.

תהליך ה"ביורוק" לשיקום שוניות אלמוגים, פותח על ידי טומס גורו ווולף הילברץ בשנות ה-70. על ידי שימוש בחשמל מעודדים הצטברות משקעים של סידן פחמתי או של מגנזיום הידרוקסיד אשר מצטברים על משטח של קתודה בעת שמועבר זרם חשמלי, ויוצרים כעין אלמוג מלאכותי.

אלמוגים קשים נקשרים מהר לחומרים אלו ומאמינים שהתהליך מזרז את גידול השונית פי ארבע מהרגיל. השונית שנוצרת מושכת במהרה בעלי חיים אחרים.

למרות השימוש הנרחב יש ויכוח בקשר ליעילות מבנה ה"ביורוק". יש הטוענים שרשתות חוט תיל יעילות באותה מידה. יש הטוענים שהשימוש ברשתות יעיל וזול יותר מתהליך הביורוק בשיקום שוניות שניזוקו. רשתות התיל מייצבות את מצע שברי האבנים ההרוס ובכך גורמות לייצוב האלמוגים.

תיירים תורמים לשיקום השוניות

באלי
צוותים בעבודה על אספקת חשמל למבנה ביורוק בפאמיוטרן, באלי, אינדונזיה – צילום: Matthew Oldfield
בפאמיוטרן אשר בבאלי, בפרויקט שיקום שוניות האלמוגים של קראנג לסטארי, התקינו מבני ביורוק רבים לאורך המפרץ ותיירים יכולים לתת חסות למושבות אלמוגים. כל מושבה מושמת במסגרת ושמו של התורם כתוב בתיל לצידה. כל שנה נשלחת תמונה של המושבה לנותני החסות כך שהם יכולים לעקוב אחרי התפתחות השונית.

כדורי שונית

" כדורי שונית" פותחו לראשונה בארה"ב כדרך לשיקום שוניות שניזוקו. הם עשויים בדרך כלל בטון כחומר ניטרלי מבחינת חומציות, והשטח החיצוני מחוספס כדי לעודד התיישבות של אלמוגים, אצות וספוגים. כידוע בנוכחיות חומר חומצי האלמוגים מולבנים ולכן חשוב שהחומר יהיה ניטרלי מבחינת ה-PH שלו.

"כדורי שונית" מונחות בקבוצות גדולות על שונית שניזוקה כדי ליצור שונית מלאכותית. היו חילוקי דעות גם לגבי יעילותם.

מתיו אולדפילד הוא צלם עצמאי אשר בסיס עבודתו בבאלי, אינדונזיה. הוא מתמחה בצילומי תיעוד וצילומי עיתונות. הוא מצלם מעל ומתחת למים ועובד בעיקר עם ארגוני צדקה, ארגונים ללא מטרות רווח וארגונים אחרים אשר פועלים לשימור הסביבה, ולשימור זנים ותרבויות נכחדות.

כתבות נוספות במדור קיימות
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי קיימות פרויקט לשיקום שוניות אלמוגים

-->
Feedback Form