חושבים ירוק גם בחגים

השנה החדשה בסימן ירוק , אפשר לבלות חופשה ירוקה בחגים, פסטיבלים רבים בסוכות יעסקו בענייני סביבה כמו שמירה על חולות סמר ועוד

08/10/2011 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

אשקלון
גלעד ארדן, השר להגנת הסביבה מבקר בפסטיבל אשקלון הירוק בשנת 2010 – צילום: באדיבות עיריית אשקלון
בחופשות הרבות שמזמנים לנו החגים אפשר לבלות בפסטיבלי "סביבה" שבהם נלמד להיות עוד יותר ירוקים ואחראים לסביבה.

הנה לקט של מה שמציעים לכם בימי החגים.

פסטיבל "מתחילים לחשוב ירוק" באשקלון

"מתחילים לחשוב ירוק" הוא הקמפיין ההסברתי שהשיק המשרד להגנת הסביבה בינואר השנה ומאז הפך המונח למושג. עוד לפני הקמפיין התקיים באשקלון בחג הסוכות של שנת 2010 פסטיבל ירוק. "לאור הצלחת הפסטיבל בשנה הקודמת באשקלון, הוחלט לקיימו בפעם השנייה ברציפות", מציינת הדס שכנאי ממארגני האירוע והפעם הוא נושא את שם הקמפיין. הוא יתקיים השנה בימי שני-שלישי בחול המועד סוכות בתאריכים 18-17  באוקטובר בחוף דלילה באשקלון, בין השעות 17.00-13.00. הכניסה חינם, דאגו רק להביא עמכם בקבוק פלסטיק למחזור ותתקבלו לפסטיבל בשמחה.

אז מה ממתין לנו בפסטיבל באשקלון? רשימת הפעילויות ארוכה מכדי למנות את כולה, בחרנו כמה פעילויות המיועדות לכל המשפחה. תרבות: ביום ב' 17 באוקטובר, מספר הצגות לילדים בנושא סביבה, ראשון מגיע תאטרון אורנה פורת עם הצגה הכדור בידינו, תאטרון פשוט מציג את "אגדה אפריקאית" ותאטרון שמח מביא מן הרפרטואר שלו את ההצגה "המלך אמר". בנוסף להצגות תאטרון יהיו גם שירים וריקודים.

בסדנאות שונות, כולנו ממחזרים, ומתאמנים בהפיכת בקבוקי פלסטיק, בגדים ישנים, חלקי מחשב וקרטונים למשחקים לחוף, לפיות מן האגדה, לרובוטים ועוד היד נטויה, תמציאו אתם את המוצר.

ואם בחרתם להיות גנן ליום אחד, כדאי להגיע למתחם הגינה האקולוגית. שם יוצגו עקרונות הקיימות המעשית בבית ובגינה דרך מערכות הדגמה, פינות הפעלה אקולוגיות, מצגת וסרטי גינון אקולוגי מרחבי העולם.

בנוסף יהיו סדנאות בניה ירוקה מחומרים שעל החוף, מיצג חיסכון במים, עידוד שימוש באופניים ועוד.

הפסטיבל בהפקת עיריית אשקלון; ניהול אומנותי ותוכן - מאיה פוגל, ייעוץ סביבתי – הדס שכנאי. רוצים לדעת עוד? היכנסו לאתר המשרד להגנת הסביבה

אפשר לקבל פרוטים גם בטל': 08-6792325

הפנינג ענק בדיונה האחרונה בחולות סמר

חולות סמר
דיונה בסכנת הכחדה על כל יושביה, בעלי החיים והצמחים הנדירים והפחות נדירים – צילום: שומבלע-ויקימדיה
הדיונה האחרונה של חולות סמר בערבה נמכרה לכרייה, תושבי המקום וארגונים ירוקים כבר מנסים חודשים ארוכים לשנות את רוע הגזירה. רגע לפני שעולים השופלים ומחריבים את הדיונה הגדולה והיפה יגיע לשם אברי גלעד ב-17 באוקטובר. הוא מתכוון להנחות את ההפנינג הגדול בו ישתתפו גם אמנים נוספים. הדיונה אינה רק יפה על כל קיפוליה,היא גם משמשת כר מחיה לעשרות מינים של בעלי חיים, זוחלים, עופות וציפורים. חוקרים אומרים שמחולות סמר, שהשתרעו בעבר על שטח של כ-7000 דונם נותרו רק כ-2000 דונם, וזאת עקב כריה, שימוש חקלאי ופיתוח סביבתי. החוקרים מציינים כי חתול חולות ושועל חולות, בעלי חיים שחיו בחולות, נכחדו לחלוטין מהאזור.

לא רק הארגונים הירוקים מבכים את אובדנה של הדיונה, גם יושבי בית המחוקקים התייחסו לכך. ביוני השנה ועדת הכלכלה של הכנסת יצאה בקריאה חד משמעית למנהל מקרקעי ישראל לשקול מחדש את היתר הכרייה בחולות סמר. קיימת אלטרנטיבה לחולות סמר, באתר אחר לא רחק משם, נמצאים עודפי הכרייה ממכרות תמנע הישנות. בבדיקת ההיתכנות שבוצעה על ידי המכון הישראלי לקרמיקה וסיליקטים נכתב בין היתר: "המסקנה החד משמעית המתקבלת מבדיקת חול מודרג תמנע, היא שניתן לקבל חול באיכות שהיא לכל הפחות דומה לאיכות חול הים הטבעי שבשימוש כיום".

החברה להגנת הטבע, אדם טבע ודין, מגמה ירוקה וסביבה בריאה בערבה, המנהלים את המאבק למען הצלת חולות סמר, פנו בכתב לבנצי ליברמן, ראש רשות מקרקעי ישראל החדש, שנכנס בימים אלה לתפקידו ושטחו בפניו את ההיסטוריה הארוכה של כרייה בחולות סמר בבקשה לעצור אותה מבעוד מועד.

פעילי ארגון הסטודנטים מגמה ירוקה סניף מכון הערבה כבר הפגינו למען הדיונה הגדולה ביום רביעי, לקראת יום כיפור אולי כדי להזכיר למנהל מקרקעי ישראל לא לשכוח לערוך חשבון נפש בנושא חולות סמר. וברוח מחאת האוהלים, המפגינים קראו: "הצילו את חולות סמר מיום הדין! אין כפרה למי שפוגע בצדק הסביבתי!"

חופשה ירוקה עם הילדים – אבל גם בלי

גינה
קומפוסטר להכנת דשן ידידותי לסביבה מפסולת אורגנית – צילום: באדיבות חממית
מרכז חממית במושב בית יצחק הסמוך לנתניה, מצא פתרון להורים שרוצים לנפוש עם הילדים אבל לא מעוניינים בפעילויות הילדותיות שלהם. ביום שלישי, 18 באוקטובר, יערך במרכז חממית יום פתוח שיוקדש לטיפוח גינה חקלאית ביתית המיועד למבוגרים, ובמקביל סדנה למחזור פסולת אורגנית בה ייקחו חלק הילדים.

המבוגרים יוזמנו להשתתף בסיורים בשטחי חקלאות וללמוד כיצד הם יכולים לטפח גינה ביתית, להקים בוסתן פירות בגינת הבית או על הגג, גם אם הם חסרי ידע לחלוטין בחקלאות. אין צורך אפילו בגינה, מומחי חממית ילמדו את ההורים איך הם יכולים לגדל ירקות לצריכת המשפחה אפילו באדנית. ממש באותו הזמן, הילדים יוזמנו ללמוד איך שאריות אוכל, קליפות ומזון שפג תוקפו יכולים להפוך לדשן טבעי לגינה, כך שיוכלו בבית לעזור להוריהם לגדל את הירקות למשפחה.

כל הפעילויות לילדים ולמבוגריםהן ללאתשלוםויתקיימו בין השעות: 17.00-9.00.

פרטיםבאתר חממיתאו לאדם בטל:050-3009328

כתבות נוספות במדור קיימות
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי קיימות חושבים ירוק גם בחגים

-->
Feedback Form