פרה אנג'ליקו וציירי האור

ציוריו של פרה אנג'ליקו מהמאה ה-15, עוזבים את מעונם ומוצגים לראשונה בתערוכה בפריז

18/10/2011 מאיה מזרחי - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

הצייר האיטלקי פרה אנג'ליקו נחשב לאב ולממציא הזרם האמנותי הנקרא על ידי ההיסטוריונים "ציירי האור". לראשונה בצרפת, מוצגת

פרה אנג'ליקו וציירי האור
הכתרת מריה לקדושה, פרה אנג'ליקו. ARC
תערוכה המוקדשת לאחד מגדולי תקופת הרנסנס הפלורנטיני. 25 יצירות אמנות של פרה אנג'ליקו הובאו מרחבי העולם ומאיטליה במיוחד למוזיאון ג'אקמרט- אנדרה בפריז. לצידן מוצגות יצירות של אמנים חשובים בתקופתו, שהשפיעו על עבודתו או הושפעו ממנה. מה ייחד את הצייר שהיה דמות מרכזית ברגע המשמעותי של תחילת תקופת הרנסנס?

טבע מוזהב

"העושר האמיתי נמצא בהסתפקות במועט", אמר הצייר ג'ובאני דה פיאסולה אשר כונה "פרה אנג'ליקו" (האח המלאכי) וחי את רוב חייו כנזיר דומיניקני צנוע. כך, העושר של הדמויות בציוריו התבטא בפשטות שלהן, בענווה שלהן, ברוחניות הארצית הקונקרטית וההומניסטית יותר לעומת ייצוגים אחרים של תקופת הגותיקה הבין-לאומית (זרם באמנות) ממנה יצא ושאב את השראתו. הפשטות השולטת בציוריו אינה אומרת שהסתפק בייצוג פשטני, מינימליסטי או שטחי - ההיפך הוא הנכון- פרה אנג'ליקו היה מראשוני הציירים שסללו דרך חדשה אל עבר ראייה מורכבת יותר של המציאות בה האדם חי, דרך הרחבת מימדי הציור והשימוש בפרספקטיבה.

אנג'ליקו אייר מיניאטורות לספרי תפילה רבים ונענה להזמנות ציורים מטעם הכנסייה. אחת מעבודותיו המרשימות ביותר הן הפרסקאות המרהיבות שהוזמנו על ידי קון דה מדיצי, המעטרות את מנזר סנט מרקו בפירנצה. בתערוכה בפריז אפשר לראות שלושה ציורים של מריה וישו, שצוירו בזמנים שונים ושדרכם אפשר לראות את סגנונו המתפתח. דרך ציוריו "יום הדין והעליה לשמים", "הכתרת מריה כקדושה" ועוד, ניתן לראות כיצד לסצנות הדתיות יש חיבור לעולם שלנו, בעיקר בעבודות מאוחרות יותר של הצייר.

פרה אנג'ליקו וציירי האור
המדונה והילד וקדושים, אלסו בלדובינטי- צייר שהושפע מפרה אנג'ליקו. ARC
אוצר התערוכה בפריז, ניקולא סנט פאר גרנו כותב: "התערוכה שאורגנה על ידי מוזיאון ג'קאמרט אנדרה בפריז נוטה למקם מחדש את האמן המקורי הזה, שהבעתו המלאכית יוחסה לעיתים קרובות לדרכו הדתית. למעשה במציאות, הוא אינו מתעלם כלל מהחידושים של אמנים בני זמנו ולעיתים קרובות, מציע מצידו, פתרונות לא צפויים".

הפתרונות הלא צפויים מופיעים ברגע שאדם מאמין כמו פרה אנג'ליקו מבין שכדי לצייר את הקדושים, יש להשתמש בכל הדרכים האפשריות כדי להראות את היופי, השלמות והדרך הרוחנית של אלו. הרוחניות אצל אנג'ליקו עוברת דרך סביבה מוכרת ובה דמויות בעלות פרופורציות מתאימות, עומק והבעה.

בעזרת משחק בין צבעים חיים מאוד לבין קווי מתאר פשוטים, בין מבנים ארכיטקטונים לטבע רחוק, בין דמויות הנמצאות בקדמת התמונה ובין דמויות שנמצאות מאחור- יוצר פרה אנג'ליקו מציאות בה "אנשים זהובים" הצטרפו אל העולם האנושי והם לא רחוקים מאיתנו- יש להם הבעות ומימדים אנושיים.

השראה הומניסטית

פרה אנג'ליקו צייר בתקופה בה אמנים אחרים עושים את צעדיהם הראשונים במחוזות הפרספרטיבה והיצוג ההומניסטי. בתערוכה ניתן לראות כיצד ציירים כמו לורנצו מונקו (שהיה מורו), מאסולינו ופאולו אוצ'לו, השפיעו רבות על עבודתו. הציירים האלו, כל אחד בסגנונו,

פרה אנג'ליקו וציירי האור
סיפור הולדתו והכתרתו של סנט ניקולא- פרט, פרה אנג'ליקו. ARC
כבר ניסו למקם את האדם בתוך הטבע הסובב אותו בצורה אובייקטיבית יותר ואנג'ליקו הלך בעקבותיהם.

פרה אנג'ליקו השפיע על ציירים אחרים בני זמנו. הם נקראו "ציירי האור" כיוון שלמדו מהטכניקה המסויימת שבה אנגליקו השתמש כאשר צייר את הילותיהם של הקדושים ומקור האור הרוחני. בעזרת יצירת גוונים בצבעי הזהב והצהוב אנג'ליקו השיג אפקט ריאליסטי יותר וזוהר יותר. "ציירי האור", ציירו סצנות קדושה וגרמו להן להיות אמינות יותר, אמיתיות יותר וקרובות יותר אל ליבנו.


התערוכה במוזיאון ז'אקאמרט אנדרה בפריז תימשך עד ה-16 בינואר.

לפרטים נוספים:

http://www.musee-jacquemart-andre.com/en/home

כתבות נוספות במדור תרבות
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי תרבות פרה אנג'ליקו וציירי האור

-->
Feedback Form