מחפשים את הדרך להתייעלות אנרגטית

שר התשתיות הלאומיות והשר להגנת הסביבה יהיו אורחי הכבוד של כנס ותערוכה לטכנולוגיות התייעלות אנרגטית וחיסכון במשאבים במגזר המוסדי והמוניציפלי

14/12/2011 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

חסכון באנרגיה
השוואה בין צריכת המים והאנרגיה של מבנים רגילים לבין אלו של ירוקים
כנס ביוזמת תשתיות אנרגיה וסביבה בשם "מתחילים לחתוך בהוצאות שוטפות", יתקיים ב-22 בדצמבר במלון בקיבוץ שפיים. הכנס יתקיים במעמד שר התשתיות הלאומיות, ד"ר עוזי לנדאו והשר להגנת הסביבה - ח"כ גלעד ארדן. הכנס יעסוק בהתייעלות ובשימוש מושכל במשאבים כגון אנרגיה, מים וגם בפסולת שבעקבות מהפכת המחזור של המשרד להגנת הסביבה עברה מדרגת מטרד למשאב שיש לנצלו.

הובלת ההתייעלות במבנים לשימושים שונים

בשנת 2008 קיבלה ממשלת ישראל החלטות על צעדים להתייעלות אנרגטית במשק. הממשלה אף הציבה יעד הפחתה בשיעור של 20 אחוז מצריכת החשמל במשרדי הממשלה עד לשנת 2020. החשיבות של החלטת ממשלת ישראל לא רק שתוביל לחיסכון כספי אדיר בהוצאות תקציב המדינה אלא גם תהווה דוגמה לעסקים אחרים ולציבור הרחב.

בכל העולם וגם בארץ כבר מכירים בכך שאחד הגורמים המכריעים לצריכת אנרגיה ומים טמונים באחזקת מבנים, ביניהם גם מבני ציבור.

סקר מקיף שנערך בגרמניה מגלה שמבנים גורמים כמעט ל-40 אחוז מפליטות גזי החממה בערים. בלונדון. סקר אחר גילה כי 70 אחוז מצריכת האנרגיה בעיר היא לטובת אחזקת מבנים.

אם בגרמניה ובלונדון מרבית האנרגיה מופנית לחימום מבנים, הרי שבארץ מיזוג וקירור מבנים הם זוללי האנרגיה. בידוד המבנים יכול לגרום להפחתה באובדן החום או הקור מן הפנים אל החוץ ולמנוע כניסת חום או קור מן החוץ אל הפנים, השאלה כיצד עושים זאת?

פורום 15 הערים הגדולות בישראל ערך גם הוא סקר וגילה שבין 67 לבין 87 אחוז מפליטות גזי החממה בערים שנכחו בפורום נגרמות על-ידי הבניינים הקיימים, שמרביתם נבנו לפני כמה עשורים. פורום ה-15 חתם על אמנה אמביציוזית להפחתת גזי החממה עד לשנת 2020.

לאחרונה אף הוקמו בארץ חברות להתייעלות אנרגטית המציעות פתרונות טכנולוגיים וכלכליים לצרכני אנרגיה גדולים מסוגים שונים. החברות תצגנה את פתרונותיהן בתערוכה שמתלווה לכנס.

למרות ההתפלה – חובה לחסוך במים

פורטל תשתיותמשבר המים של שנת 2009 כמעט מאחורינו. הקמת מכוני התפלה בהשקעות אדירות גרמו לכך שהתושבים, העסקים והחקלאות בישראל לא יסבלו ממחסור במים בטווח הנראה לעין. יחד עם זאת מנהלי המשק במדינה עומדים בפני האתגר של ניהול משאבי המים. ההתפלה היא חלק מהפתרון בלבד. מניעת הישנות משבר המים לטווח ארוך חייבת לכלול לא רק חיסכון במים, אלא גם התייעלות בניצול המים והפסקת הבזבוז. עם מעבר החקלאות לשימוש במים מושבים, הפוטנציאל הגדול ביותר לחיסכון במים היום הוא במבני הציבור.

בעוד שבמבני המגורים בעל הבית או הדייר הם הנושאים בהוצאות על מים ועל חשמל, לא כך במבני הציבור. מבנים אלו מאוכלסים שעות רבות ביום על-ידי מספר רב של אנשים שלרובם אין עניין ישיר ביעילותו האנרגטית ובחיסכון במים בעת שהותם במבנה.

חשיפה למידע טכנולוגי למען ההתייעלות

לדברי מארגני הכנס למרות חשיבותם של התייעלות אנרגיה וחיסכון במים, רוב האחראים על תכנון, תחזוקת מבנים וניהולם אינם נחשפים למידע מעמיק. הכנס יחשוף מידע רב בפני הנוגעים בדבר. בכנס יתקיימו פנלים בטכנולוגיות לחיסכון באנרגיה ובמים אשר יונחו על-ידי מומחים בתחום בישראל וגם תערוכה שתציג פתרונות מגוונים.

לכנס שותפים הפורום הישראלי לאנרגיה, המועצה הישראלית לבנייה ירוקה ואיגוד חברות האנרגיה המתחדשת בישראל. הכנס מיועד למוסדות ממשלתיים, מוניציפאליים ואחרים ובא להמחיש את יישום החלטת הממשלה להתייעלות במגזר הציבורי מלפני מספר שנים.

כתבות נוספות במדור קיימות
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי קיימות מחפשים את הדרך להתייעלות אנרגטית

-->
Feedback Form