מים זורמים אינם מכירים בגבולות – פרק חדש בנושא המים האזורי?

במסגרת כנס אשדוד לקיימות נפגשו השר להגנת הסביבה הישראלי ושר המים הפלסטיני – אי הסכמות אך גם תקווה לאפשרות של שיתוף פעולה בעתיד

17/12/2011 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

גלעד ארדן גדעון בלומברג שדד אטילי
בכנס אשדוד לקיימות, מימין לשמאל: השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, המנהל הישראלי של ארגון "ידידי כדור הארץ" גדעון בלומברג, ושר המים של הרשות הפלסטינית, שדד אטילי – צילום: באדיבות ידידי כדור הארץ

ביומו הראשון של כנס אשדוד לקיימות נפגש השר להגנת הסביבה גלעד ארדן עם שר המים של הרשות הפלסטינית ד"ר שדד אטילי בפנל "מים חוצי גבולות וקיימות אזורית". מנהל הכנס ראש העיר אשדוד יחיאל לסרי בירך את שני השרים והודה לארגון "ידידי כדור הארץ" על היוזמה למפגש. הפנל התקיים בהנחיית גדעון בלומברג, המנהל הישראלי של ארגון "ידידי כדור הארץ מזרח תיכון". היו אי ההסכמות רבות בין שני השרים, אך לדבר אחד עם השני הם הסכימו.

מוקדם לדעת אם אכן ייווצר מהמפגש שיתוף פעולה ושינוי בגישה בנושא המים, אך יש לקוות ששני השרים ימשיכו בשיח אותו התחילו רחוק מזרקורי התקשורת.

יש רצון לשיתוף פעולה מצד ישראל

"לדבר על זכות למים מביא לעימות, דיבור על הצורך במים מביא לשיתוף פעולה", אמר השר ארדן.

השר ארדן גולל את היסטורית פיתוח טכנולוגיות המים של ישראל שמאפשר לה להתגבר על המחסור במים. הוא הסביר לשר הפלסטיני שישראל מעוניינת לתרום לרשות הפלסטינית מניסיונה. "במשך שנת 2010 ישראל קיימה שני קורסים, האחד בהשבת מים לאקוויפר והשני בנושא התפלה. שלושים נציגים מירדן, מהרשות הפלסטינית ומעזה השתתפו בסמינר כולל ביקור במתקן ההתפלה אשקלון", אמר ארדן.

השר הפלסטיני אמר שלפי דוח הבנק העולמי כמות המים הזמינה לצרכי האוכלוסייה ברשות הפלסטינית קטנה בהרבה מהסטנדרטים המקובלים בעולם. "בעזה אין מי שתייה, המים לא רק מליחים, הם מזוהמים ורמת פלואור והניטרטים היא גבוהה", אמר השר אטילי.

השר ארדן אמר שלישראל "אין אינטרס לספק מים לפלסטינים ולקבל חזרה מי ביוב הזורמים בנחלים המשותפים עמם". לדבריו הרשות אינה מטפלת ביעילות בנושא דליפות בצנרת. ברשות אובדן המים מדליפות מגיע ל-30 אחוז ואילו בישראל, רק ל-11 אחוז.

בתגובה ענה השר אטילי: "אנחנו מקבלים הרבה כסף לפתור את בעיות הביוב אבל אנחנו לא מקבלים אישורים ובכך ישראל מונעת מאתנו לטפל בביוב שלנו". אטילי הסביר כי הרשות מעוניינת לטהר את השפכים ולנצל את המים לחקלאות. השר אטילי האשים את ישראל: "מה שקורה שאתם לוקחים את מי השפכים הזורמים בנחלים, מטפלים בהם ומשתמשים בהם לחקלאות שלכם".

בתגובה לכך הציע השר ארדן לשר אטילי סיוע בנושא אישורים: "אם קיימת בעיה עם אישור, דבר איתי על כך ואני אתקשר לאיש צבא האחראי ואנסה לברר מה קורה". אך אטילי לא הסתפק בכך ואומר כי היחסים בין ישראל לרשות צריכים להיות על בסיס שווה.

הקצאה מחדש של המים

לדברי אטילי העימות הוא פוליטי וגם הפתרון צריך להיות פוליטי אך יחד עם זאת הסכים לשוחח על תחום המים בלבד. לדעתו יש פתרון שיכול להיות מנצח לשני הצדדים, WIN-WIN לדבריו. "יש לעשות הקצאה מחדש של המים על בסיס החוק הבין-לאומי". אטילי הזכיר שהסכמי אוסלו שהיו אמורים להסתיים אחרי ארבע שנים קיימים יותר מ-17 שנים.

השר ארדן אומר כי הבעיה לא טמונה רק בכך. "כדי לשנות צריך לקבל תשובות מאתנו אבל אנחנו צריכים לקבל תשובות מה עושים ברשות הפלסטינית כדי שאובדן המים בדליפות יופחת". בנוסף אמר ארדן כי הוא מסכים לבניית מתקן התפלת מים ברצועת עזה.

"יש לבחון את צורך של האוכלוסייה הפלסטינית ולא את הזכויות שלהם על המים", אמר השר ארדן.

בשל קוצר הזמן שהוקצה לדיון לא ניתנה לשני השרים אפשרות להמשיך בדיון ואולי להגיע לשיתוף פעולה. את הדיון סיכמו בלחיצת ידיים.

כתבות נוספות במדור קיימות
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי קיימות מים זורמים אינם מכירים בגבולות – פרק חדש בנושא המים האזורי?

-->
Feedback Form