לימודי אוריגמי בבתי הספר

חידוש ישראלי מקורי: 10,000 תלמידים ילמדו השנה תוכנית מיוחדת של אוריגמטריה –לימודי הנדסה באמצעות אוריגמי

06/11/2006
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

אורגמי
אורגמי, חיזוק הידע הנלמד בשיעורי גיאומטריה - צילום באדיבות www.origami.co.il
מי שחשב שאוריגמי הוא תחביב נחמד לשעות הפנאי ותו לא – טעה. 10,000 תלמידי כיתות א'-ו' ב-70 בתי ספר החלו השנה בלימודי תוכנית מיוחדת של לימודי אוריגמי. מדובר בתוכנית יחודית שפותחה על ידי המרכז הישראלי לאוריגמי ומטרתה לימוד הנדסה דרך קיפולי נייר. הלימודים מועברים על ידי 40 מורים שעברו הכשרה מיוחדת לתחום החדש והיא נכללת בלימודי ההעשרה בבתי הספר.

מירי גולן, מנכ"ל המרכז הישראלי לאוריגמי, יוזמת התוכנית אומרת שמגן ועד כיתה ו' זה חלון הזדמנויות ללמוד גיאומטריה בשל הדמיון בגילאים אלו המסייע להבנת הגיאומטריה. תוכנית האוריגאמטריה המשלבת לימודי גיאומטריה דרך אוריגמי מאפשרת לתלמידים לחוות את הגיאומטריה ולהבין את התלת ממד – דבר שמקל על התפיסה והופך נושאים שעלולים להיתפס על ידי הילדים כ"יבשים" להנאה וחוויה. בלימודי האוריגמי משולבים עקרונות חינוכיים מתקדמים של עידוד התלמידים ליצירתיות בדרך חיובית, בלי ביקורת שלילית.

לימודי האוריגמי נעשים בעזרת מספר דגמים. בכל שיעור מקפלים הילדים דגם ותוך כדי הקיפול לומדים מושגים בהנדסה. התוכנית מחזקת את הידע הנלמד בשיעורי גיאומטריה ולא מחליפה את שיעורי הגיאומטריה. בבתי הספר ישנו תיאום בין הוראת הנושאים על ידי המורה למתמטיקה והמורה לגיאומטריה כך שתלמיד יכול להביע את הידע שנלמד בשיעורי גיאומטריה ובכך לחזק את הדימוי והביטחון העצמי.

הרעיון לתוכנית החל בעקבות חוגי העשרה באוריגמי שניתנו במספר בתי ספר. המורים למתמטיקה באותם בתי ספר גילו כי תלמידים שנטלו חלק בחוגים אלה גילו הבנה בחומר והתקדמות טובה לעומת תלמידים שלא השתתפו.

גולן הציגה את תוכנית האוריגאמטריה בכנס מדע ואוריגמי שהתקיים באוניברסיטת Caltech בארצות הברית. בעקבות זאת החלה התוכנית להכנס לבתי ספר בארה"ב ובמדינות נוספות על פי המודל הישראלי.

מידע על פעילות המרכז הישראלי לאוריגמי: http://www.origami.co.il/

תגיות: אוריגמי
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי ארכיון ארכיון הודעות לעיתונות לימודי אוריגמי בבתי הספר

-->
Feedback Form